Hyaluronik Asidin Yüz Ve Vücut İçin 11 Faydası

AnasayfaCilt Bakımı

Hyaluronik Asidin Yüz Ve Vücut İçin 11 Faydası

Hyaluronik asit cilt, gözler ve eklemler dahil olmak üzere vücutta doğal olarak bulunan bir şekerdir. Hyaluronik asidin birincil işlevi, vücudun bu bölgelerine nem sağlamaktır.

Yüz Gençleştirme Ameliyatı Bilmeniz Gereken 5 Şey
Ayurveda ve Cilt Bakımı: 5 İlginç Gerçek
Cilt Sağlığı ve Yaşam Kalitesi: Yaşlanma ve Sağlık Üzerindeki Etkileri

Hyaluronik Asidin Yüz Ve Vücut İçin 11 Faydası… Hyaluronik asit cilt neminde çok önemli bir rol oynar. İnsanlar yaşlandıkça ciltlerindeki nem azalır, bu nedenle bazı insanlar ek hyaluronik asit almayı tercih eder.

Hyaluronik Asidin Yüz Ve Vücut İçin 11 Faydası

Bu, oral takviyeler, topikal kremler, serumlar ve hatta enjeksiyonlar şeklinde olabilir.

Bu makale, yüz ve vücut için hyaluronik asit kullanmanın kanıta dayalı 11 faydasını sunmaktadır. Bir kişinin ne sıklıkta hyaluronik asit kullanabileceğini açıklar ve türlerini ve yan etkilerini anlatmaktadır.

1. Cildi Nemlendirir

Birçok insan cildini nemlendirmek için hyaluronik asit kullanır. İnsanlar hyaluronik asidi takviye olarak alabilir veya krem ​​olarak topikal olarak uygulayabilirler.

Hyaluronik asit cilt nemini artırabilir ve kuru cilde sahip olanlar için yaşam kalitesini artırabilir.

2014 yılında yapılan bir çalışma, losyon, serum ve krem ​​olarak topikal hyaluronik asit uygulayan kadın katılımcıları içeriyordu. Çalışma sonuçları, farklı türlerde 8 haftalık kullanımdan sonra cilt hidrasyonunda %96’ya varan bir artış olduğunu gösterdi.

2. Yaraların İyileşmesine Yardımcı Olur

Hyaluronik asit, cildin nemi korumasına yardımcı olur ve yaraların iyileşmesinde yer alan doku yenilenme sürecine yardımcı olur.

2016 yılında yapılan bir çalışma, yaraları iyileştirmek için cilde hyaluronik asit uygulamanın iltihabı hafifletmeye ve doku onarımını düzenlemeye yardımcı olabileceğini öne sürdü.

3. Cilt Dokusunu Pürüzsüzleştirir

Bir kişi cildinde değişiklikler yaşadığında, bunun olumsuz bir psikososyal etkisi olabilir. Bu, yaşlanma sürecinde ortaya çıkabilir.

Daha eski bir çalışma, hyaluronik asidin bir kişinin cildinin pürüzlülüğünü azaltmaya ve cilt elastikiyetini artırmaya yardımcı olabileceğini buldu.

4. Yaşlanma Karşıtı

Vücudun toplam hyaluronik asidinin yaklaşık %50’si ciltte bulunur. Muhtemelen UV’ye maruz kalma nedeniyle bu miktardaki değişiklikler kırışıklıkların oluşmasına neden olabilir.

Hyaluronik asit, kırışıklıkların derinliğini önemli ölçüde azaltabilir ve cilt sıkılığını ve elastikiyetini artırabilir.

Bir 2014 araştırması, 8 hafta boyunca günde iki kez topikal olarak hyaluronik asit uygulayan kadınları içeriyordu.

Çalışma, asit uygulamayan katılımcılarla karşılaştırıldığında, kırışıklıkların derinliğinde %40’a varan bir azalma ve cilt sıkılığında ve elastikiyetinde %55’e varan bir artış bildirdi.

5. Eklem Ağrısını Hafifletir

Eklemleri yağlamaya yardımcı olmak için eklemlere enjeksiyon yapılabilir.

Çalışma, hyaluronik asidin bu semptomları tedavi etmek için kullanılan non-steroidal antiinflamatuar ilaçlar veya kortikosteroidler gibi ilaçlarla birleştirilmesinin bu tedavilerin ne kadar etkili olduğunu artırabileceğini gösterdi.

6. Dermatiti Azaltır

Hyaluronik asit, hafif ila orta şiddette egzamanın semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Yapılan bir çalışmanın katılımcıları, köpük formundaki hyaluronik asidin kullanımının daha keyifli olduğunu ve egzamalarını seramid içeren bir emülsiyon kreminden daha fazla iyileştirdiğini buldu.

7. Diş Eti Hastalığıyla Savaşır

Bir 2016 sistematik incelemesi, topikal hyaluronik asidin diş prosedürleri geçiren kişilerin ameliyat sonrası bakımında çok önemli bir rol oynayabileceğini öne sürdü.

Hyaluronik asit yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Diş eti hastalığı ve ağız ülseri olan kişiler üzerinde de olumlu etkileri olabilir.

8. Asit Geri Akışını Azaltır

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), asit reflü ve mide ekşimesi gibi semptomlara neden olan yaygın bir durumdur.

Bir araştırma, asit bastırma ile alınan hyaluronik asit takviyelerinin, bir tür GÖRH olan eroziv olmayan reflü hastalığı olan kişilerin semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu.

9. Kuru Gözleri Nemlendirir

Gözler yüksek konsantrasyonlarda hyaluronik asit içerir.

Bu nedenle hyaluronik asit içeren göz damlaları kuru göz semptomlarının tedavisine yardımcı olabilir.

Yyapılan bir araştırma, oral ve topikal hyaluronik asit kombinasyonunun alınmasının katılımcılarda kuru göz semptomlarını hafiflettiğini buldu.

10. Vajinal Kuruluğu Tedavi Eder

Vajinal kuruluk genellikle menopozdan sonra kadınları etkiler. Bir kişinin yaşam kalitesini etkileyebilir.

Bbir araştırma, hyaluronik asit kremi ve östrojen kremi kombinasyonunun vajinal kuruluk semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu buldu.

Araştırmacılar ayrıca hyaluronik asidin ikisi arasında daha etkili olduğunu belirtti. Bu nedenle östrojen kremi gibi hormonal tedavi kullanamayan kişiler semptomları hafifletmek için tek başına hyaluronik asit kullanabilirler.

11. Mesane Ağrısını Önler

Bir kateter yoluyla mesaneye hyaluronik asit verilmesinin, ağrılı mesane sendromunun bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Bununla birlikte, oral takviyelerin mesanede herhangi bir etkiye sahip olacak kadar hyaluronik asit üretip üretmediğini gösteren hiçbir kanıt yoktur.

 

 

Sevgili nhmag okurları, Hyaluronik Asidin Yüz Ve Vücut İçin 11 Faydası haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet, Psikoloji, Kişisel Gelişim gibi Kadın ve Yaşam haberleri için nhmag’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

YORUMLAR

WORDPRESS: 0