Yeşil Çay Nasıl Yapılır 3 Basit Demleme Yöntemi

AnasayfaSağlıklı Tarifler

Yeşil Çay Nasıl Yapılır 3 Basit Demleme Yöntemi

Her gün bir fincan bu aromatik çayın tadını çıkararak zihninizi ve vücudunuzu arındırın!

Fırında Sarımsaklı Somon Topları
Evde Limonun Ferahlatıcı Lezzetini Tatlılarla Deneyin!
Ev Yapımı Çilekli İçeceklerle Serinliğe Adım Atın!

Yeşil Çay Nasıl Yapılır 3 Basit Demleme Yöntemi… Yeşil çay, faydaları nedeniyle en iyi sağlık içeceklerinden biridir. Birçoğumuz faydalarının farkındayız ve tüketmeye başlıyoruz ama acı, yavan ve çimenimsi tadı yüzünden vazgeçiyoruz. Yeşil çayı yapmak için izlediğiniz süreç, tadı artırabileceği ve sunduğu tüm faydalardan yararlanmanıza yardımcı olabileceği için önemlidir.

Yeşil Çay Nasıl Yapılır 3 Basit Demleme Yöntemi

Bu sağlıklı içecek, böbrek hastalığı, cilt bozuklukları, obezite, nörodejeneratif hastalıklar ve kalp hastalığı gibi birçok rahatsızlıkla savaşabilir ve kanser riskini azaltabilir. Tüm bu faydalardan bu çayın içindeki faydalı antioksidanlar sorumludur.
Yeşil çayı lezzetinden ödün vermeden ve faydalarını kaybetmeden hazırlama sürecini adım adım öğrenmek için okumaya devam edin.

İlgili: Fırında Sarımsaklı Somon Topları

Yeşil Çay Nedir?

Yeşil çay içme uygulaması Çin’de ortaya çıktı. Efsaneye göre, Çin İmparatoru Shannong tarafından MÖ 2737’de kaynamış su bardağına birkaç çay ağacı yaprağı düştüğünde keşfedilmiştir. Daha sonra Çinli rahipler, rahatlamak ve meditasyon yapmalarına yardımcı olmak için yeşil çay içmeye başladılar. Budizm’i yaymak için sık sık Hindistan’a ve diğer yerlere seyahat ederlerdi ve bu mucize içeceği yanlarında götürürlerdi. Daha sonra yeşil çay popülerlik kazandı.

Yeşil çay veya Camellia sinensis, antioksidanlar açısından zengin, fermente edilmemiş bir çaydır (4). Yeşil çay, siyah çay ve oolong çayı aynı bitkiden (Camellia sinensis) gelse de, yeşil çay yaprakları farklı şekilde toplanmalıdır. Çay toplayıcıları taze yaprakları tepesinden toplamak zorundadır. Bu yapraklar daha sonra çok fazla oksidasyonu önleyecek şekilde işlenir. Yeşil çayı bu kadar antioksidan açısından zengin yapan da işte bu toplama ve işleme ritüelidir.

Çin’den gelen yeşil çay daha küçük yapraklara sahipken, Hindistan Assam’dan gelen yeşil çay daha büyük yapraklara sahiptir. Bununla birlikte, her ikisi de aynı sağlık yararlarını sağlar. Peki yeşil çay gerçekten nasıl çalışıyor? Sonrasını öğrenin.

Yeşil Çay Nasıl Yapılır 3 Basit Demleme Yöntemi

Yeşil Çay Nasıl Yapılır 3 Basit Demleme Yöntemi

Yeşil Çay Sağlığınızı Nasıl İyileştirir?

Yeşil çaydaki kateşinler, tüm sağlık yararlarından sorumlu olan antioksidanlardır. Yeşil çayda bulunan ana kateşinler epikateşin (EC), epigallokateşin (EGC), epikateşin-3 gallat (ECG) ve epigallocatechin-3 gallattır (EGCG). Ancak en güçlü kateşin EGCG’dir (5). Şimdi, EGCG bir antioksidan olduğu için zararlı serbest oksijen radikallerini süpürür ve DNA’yı hasardan korur, sınırsız hücre çoğalmasını önler, kanser sinyal yollarını bloke eder, yağ birikimini önler, mikrobiyal enfeksiyonlardan korur, yorgunluğu azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. 6). Bu nedenle, düzenli olarak yeşil çay içmenin sağlığınızı birçok farklı şekilde iyileştirdiği açıktır. O halde lafı fazla uzatmadan size evde yeşil çayı nasıl hazırlamanız gerektiğini anlatayım.

Evde Yeşil Çay Nasıl Yapılır?

Mükemmel bir fincan yeşil çay yapmak sadece birkaç adımı içerir. Yeşil çayı temel olarak iki farklı şekilde hazırlayabilirsiniz ancak yeşil çayın yanına pek çok faydalı malzemeyi de ekleyebilirsiniz. Temel tariflerle başlayalım.

Yeşil Çay Nasıl Yapılır 3 Basit Demleme Yöntemi

Yeşil Çay Nasıl Yapılır 3 Basit Demleme Yöntemi

1. Yapraklı Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır?

Yeşil çayın hazırlanışı, evde yaptığımız siyah çaydan farklıdır. Bazı basit adımları izlemeniz gerekir. Yeşil çay yaparken, çay yapraklarının 90°C’nin üzerindeki suda demlenmesi durumunda çayın acılaşacağını unutmayın. Bu nedenle, çok sıcak olmayan suya batırın. İşte yapraklarla yeşil çay demleme adımları.

Neye ihtiyacın var

Yeşil çay yaprakları – temel miktar 1 fincan yeşil çay için 1 çay kaşığı olacaktır. Yeşil çay incileri de kullanabilirsiniz.
Bir çay süzgeci. Yıkayın ve kurutun – bu süzgeci normal siyah çay yapmak için kullanıyorsanız bu adım gereklidir.
Bir kupa
Paslanmaz çelik bir tencere
1 bardak su

Yöntem

Adım 1
Bir çay kaşığı yeşil çay yaprağı alın. Bir fincandan fazla yeşil çay yapmak istiyorsanız, her fincan için 1 çay kaşığı yeşil çay yaprağı alın. Bu nedenle, 4 bardak yeşil çay için 4 çay kaşığı yeşil çay yaprağı alın.

Adım 2
Şimdi çay yapraklarını bir süzgeç/elek içine alın ve bir kenarda bekletin.

Adım 3
Şimdi paslanmaz çelik bir tencere/tava alın ve suyu kaynatın. Bunun yerine cam çaydanlık kullanmak istiyorsanız, devam edin. Yeşil çay için ideal sıcaklık 80°C ila 85°C’dir, bu nedenle kaynamadığından emin olmak için suya dikkat edin. Yine de kaynamaya başlarsa, gazı/ısıyı kapatın ve biraz soğumaya bırakın (örneğin 30-45 saniye).

Adım 4
Şimdi süzgeci/süzgeci bardağın veya kupanın üzerine yerleştirin.

Adım 5
Daha sonra sıcak suyu bardağa dökün ve çayın 3 dakika demlenmesine izin verin. Bu, çok dikkatli olmamız gereken adımdır. Herkes çayını sert sevmez, bu yüzden çayın doğru olup olmadığını kontrol etmek için bir kaşık bulundurun ve lezzetin size uygun olup olmadığını anlamak için her 30-45 saniyede bir kaşık çay için.

Adım 6
Şimdi süzgeci çıkarın ve bir kenarda bekletin. Dilerseniz 1 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Adım 7
Balı karıştırın ve içeceğin birkaç saniye soğumasını bekleyin. Yeşil çayınızın tadını çıkarın.

Yeşil Çay Nasıl Yapılır 3 Basit Demleme Yöntemi

Yeşil Çay Nasıl Yapılır 3 Basit Demleme Yöntemi

2. Poşet Çay ile Yeşil Çay Nasıl Yapılır?

Yeşil çay poşetleri pek çok insan için uygundur. Portatiftirler ve hızlı bir şekilde sıcak bir cuppa haline getirilebilirler – tek ihtiyacınız olan bir bardak sıcak su. Öyleyse, yeşil çay poşeti ile bir fincan yeşil çayı nasıl hazırlayabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Çay poşetleri kullanıyorsanız, ağartılmamış bir malzemeden yapıldığından emin olun. Çoğu çay poşeti, onları beyaz yapmak için ağartılır ve kesinlikle antioksidan açısından zengin içeceğinizi kirleten herhangi bir ağartıcı istemezsiniz!

Neye ihtiyacın var

1 adet kaliteli yeşil çay poşeti
1 su bardağı sıcak su
1 paslanmaz çelik/kil kap
Bardağı kapatmak için bir kapak
Paslanmaz çelik bir tencere

Yöntem

Adım 1
Suyu paslanmaz çelik bir tencerede ısıtın. 100 derece C kaynama noktasına gelmediğinden emin olun. Suyun sıcaklığı 80-85 derece C civarında olmalıdır.

Adım 2
Yeşil çay poşetini kil veya paslanmaz çelik bardağa koyun.

Adım 3
Sıcak suyu bardağa dökün ve küçük bir kapakla kapatın. 3 dakika demlenmesine izin verin.

Adım 4
3 dakika geçtikten sonra kapağı çıkarın ve çay poşetini çıkarın.

Adım 5
Bir kaşıkla karıştırın ve canlandırıcı bir yudum alın!

Yeşil Çay Nasıl Yapılır 3 Basit Demleme Yöntemi

Yeşil Çay Nasıl Yapılır 3 Basit Demleme Yöntemi

3. Toz Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Piyasada kolayca bulabileceğiniz yeşil çay tozunu kullanarak da yeşil çay hazırlayabilirsiniz. İşte yeşil çay tozunu kullanarak yeşil çay yapmanın en iyi yolu.

Neye ihtiyacın var

Yeşil çay tozu – 1 ve ½ çay kaşığı
Su – 1 su bardağı
1 çay kaşığı bal

Yöntem

Adım 1
Paslanmaz çelik veya cam bir kaseye bir bardak su alın ve ısıtın. Unutmayın, yeşil çay aşırı ısıtıldığında acılaşır, bu yüzden sıcaklığı kontrol edin. 85°C civarında olup olmadığını görmek için bir mutfak termometresi kullanın.

Adım 2
Kaynama noktasına ulaştığında altını kapatın. Şimdi birkaç saniye soğumaya bırakın.

Adım 3
Yeşil çay tozunu suya ekleyin. Islatmak için ideal yeşil çay demleme süresi yaklaşık 3 dakikadır, ancak lezzetin yeterince güçlü olup olmadığını kontrol etmek için 1 ½ dakika sonra bir yudum alabilirsiniz.

Adım 4
3 dakika sonra renk kahverengiye dönmüş olmalıdır. Bir süzgeçten geçirin.

Adım 5
Çaya bal ekleyin ve bardağa dökün.

Yani, bu tamamen yeşil çayın üç basit yöntemle hazırlanmasıyla ilgiliydi. Bu kolay gibi görünse de, mükemmel bir fincan yeşil çay yapmanın sırrı, onu demleme şeklinizde yatmaktadır. İşte size doğru tadı ve aromayı almanıza yardımcı olacak birkaç yeşil çay demleme ipucu.

Yeşil Çay Nasıl Yapılır 3 Basit Demleme Yöntemi

Yeşil Çay Nasıl Yapılır 3 Basit Demleme Yöntemi

Yeşil Çay Demleme İpuçları

Çay-Su Oranını Koruyun
Yeşil çay hazırlarken, yeşil çayın su oranını 3:5 oranında tutmalısınız. Bu, 3 gram yeşil çay alırsanız, onu hazırlamak için 5 oz su almanız gerektiği anlamına gelir.

Su kalitesi
Daha önce su daha az kirliydi, ama şimdi farklı bir hikaye. Bu nedenle suyun kalitesine önem veriyoruz. Kullandığınız su mutlaka filtrelenmelidir. Kaynağa güveniyorsanız musluk suyu da kullanabilirsiniz. Damıtılmış su kullanmayın.

Su sıcaklığı
Yeşil çay hazırlanırken su sıcaklığı çok önemlidir. Çok sıcak su yeşil çayın sağlıklı özelliklerini azaltabileceğinden suyu kaynatmayın. Her zaman 85 derece C veya 170 derece F sıcaklıkta tutun.

Demleme kabı
Tek bir porsiyon için yaklaşık 100-200 ml’lik küçük bir demleme kabı seçin. Geleneksel Çin veya Japon çay demleme kaplarını kullanabilirsiniz. Gaiwan veya shiboridashi olarak bilinirler.

Dik Zaman
Çok uzun süre demlemenize gerek yok. İyi bir 2-3 dakika işinizi görecektir. Ayrıca, yeşil çayı 3 dakika sınırının üzerinde demlerseniz, yeşil çayın tadı acı ve çimenimsi olur.

Çayın Çıkarılması
Çayı farklı bir bardağa dökmek için süzgeç kullanabilirsiniz. Veya bir infüzyon cihazı kullanabilirsiniz.

Düşük kaliteli yeşil çayların demleme süresi normal 3 dakikadan daha uzundur. Yüksek kaliteli çaylar daha kısa demlenme süresine sahiptir.
Şimdi aynı yeşil çayı tekrar tekrar içmek biraz sıkıcı olmaz mı? Veya yeşil çay içmekten hoşlanmayan ama yine de yeşil çayın tüm sağlık faydalarından yararlanmak isteyen biriyseniz ne olur? Pekala, sana iyi haberlerim var. İşte sizi her gün yeşil çay içmeye motive edecek birkaç yeşil çay tarifi ve püf noktası!

Sağlıklı Yeşil Çay Tarifleri

1. Tarçınlı Yeşil Çay

İçindekiler
1 inç Seylan tarçın
1 çay kaşığı yeşil çay yaprağı
1 su bardağı su
Nasıl hazırlanır?
Suyu paslanmaz çelik bir tencereye aktarın.
Tarçın çubuğunu tencereye atın ve suyu 10 dakika kaynatın.
Şimdi, suyun sıcaklığı 85 dereceye düşene kadar soğumaya bırakın.
1 tatlı kaşığı yeşil çayı demliğe ekleyin ve 2-3 dakika demlenmesini bekleyin.
Çayı fincanınıza süzün ve tadını çıkarın!

2. Limon Otu Yeşil Çay

İçindekiler
2 çay kaşığı kıyılmış limon otu
1 çay kaşığı yeşil çay yaprağı
1 su bardağı su
1 çay kaşığı bal

Nasıl hazırlanır?
Suyu paslanmaz çelik bir tencereye aktarın.
Limon otunu atın ve suyu kaynatın. 5 dakika kaynamaya bırakın.
Tencereyi ateşten alın ve sıcaklık 80-85 C olana kadar suyun soğumasını bekleyin.
Şimdi yeşil çayı ekleyin ve 3 dakika demlenmesine izin verin.
Çayı fincanınıza süzün.
İçmeden önce bal ekleyin ve iyice karıştırın.

 

Sevgili NHMAG okurları, Yeşil Çay Nasıl Yapılır 3 Basit Demleme Yöntemi haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet, Psikoloji, Astroloji, Burç Yorumları, Kişisel Gelişim, Pratik ve Sağlıklı Yemek Tarifleri gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Yeşil Çay Nasıl Yapılır 3 Basit Demleme Yöntemi

YORUMLAR

WORDPRESS: 0