Doğru Nefes Alıp Vermek Ne Demektir?

AnasayfaKöşe Yazarları

Doğru Nefes Alıp Vermek Ne Demektir?

Nefesini Kontrol Eden Hayatını Kontrol Eder
Öz Şefkat
Neden Bir Türlü Zayıflayamıyorum Diyorsanız İşte Cevabı

Doğru nefes alıp vermek ne demektir?… Aslında nefesi doğal ,orijinal haline  getirmek de diyebiliriz doğru nefesin kurallarına..

Doğru nefes alıp vermek ne demektir?

Kural-1

Burundan nefes alıp burundan vermek..

İlgili: Nefesini Kontrol Eden Hayatını Kontrol Eder

Unutmamak lazım ki bizim nefes alma organımız burundur.

Burun, soluduğumuz hava ile birlikte gelen tozu, bakterileri, alerji sebebi olan polenleri, uçuşan parazitleri, muhtelif mantarları ve diğer milyarlarca maddeyi analiz edip, süzerek akciğerlere geçişini engeller.

Doğru nefes alıp vermek ne demektir?

Burun ayrıca içindeki eşsiz türbinler vasıtası ile havayı yönlendirir ve akciğerlere inmeden önce havayı ona uygun olarak ısıtır. Aksi taktirde buz gibi bir havanın ısıtılmadan önce ciğerlere inmesi zatürre gibi hastalıklara zemin hazırlar.Bunun yanı sıra zararlı maddeleri toplar dışarı atar, sinüs yollarını açar ve otonom sinir sistemini dengeler. Nefes burun yoluyla verildiğinde, burun içinde tutulan yabancı maddeler bedenin dışına tahliye edilir. Nefes burun içini nemlendirir. Nemli bir burun içi, mikrop ve polenlerin akciğerlerimize ulaşmaması konusunda çok önemli rol oynar.

Doğru nefes alıp vermek ne demektir?

Ayrıca burun yoluyla aldığımız havayla temas sonucunda beyin uyarılır ve doğal çalışma ritmini girer. Yani ne kadar burun nefesi o kadar sağlıklı bir limbik sistem ve neticesinde sağlıklı davranış tepkileri oluşur.

Ağız nefesi genel olarak devam ederse, insan özünden uzaklaşmaya başlar ve egosunun esiri olur. Bunun sonucunda anksiyete, depresyon, tatminsizlik, hayatın anlamsız gelmesi gibi rahatsızlıklar baş gösterebilir. Çünkü sürekli ağız nefesi özümüz ve dünya realitesi arasındaki bağlantıyı ayrıştırarak koparır.

 

 

Sevgili NHMAG okurları, Doğru nefes alıp vermek ne demektir? haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Doğru nefes alıp vermek ne demektir?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0