Karşılıksız Aşkla Başa Çıkmak

AnasayfaYaşam

Karşılıksız Aşkla Başa Çıkmak

Hiç varlığınızdan haberi olmayan birine aşık oldunuz mu? Ayrıldıktan sonra eski sevgiliye duyulan hisler? Ya da belki yakın bir arkadaşınıza derinden aşık oldunuz ama duygularınızı gizli tuttunuz.

Yiyeceklerden Maksimum Fayda Nasıl Sağlanır?
Daha Mutlu Bir Kadın Olmanın 10 Yolu
Güçlü Bir Kadının Asla Yapmayacağı 5 Şey

Karşılıksız Aşkla Başa Çıkmak… Hiç varlığınızdan haberi olmayan birine aşık oldunuz mu? Ayrıldıktan sonra eski sevgiliye duyulan hisler? Ya da belki yakın bir arkadaşınıza derinden aşık oldunuz ama duygularınızı gizli tuttunuz.

Bu deneyimler karşılıksız aşkı veya karşılıklı olmayan aşkı tanımlar. Duygularınız ciddi bir ezilmenin ötesinde derinleşmiyorsa, onlardan çok fazla sıkıntı hissetmeyebilirsiniz. Ancak, birini gerçekten sevdiğinizde tek taraflı aşkın acısı oyalanabilir.

Farklı Türleri Nelerdir?

Hayatınızın bir noktasında, muhtemelen aynı şekilde hissetmeyen en az bir romantik ilginiz olmuştur. Ne yazık ki, bu oldukça evrensel bir deneyim. Ama karşılıksız aşkı deneyimlemenin tek yolu bu değil.

Bazı ortak türleri paylaşıyor:

ulaşılamayan birine duyulan arzu
benzer duygulara sahip olmayan birini özlemek
diğer ilişkilerde yer alan insanlar arasındaki karşılıklı duygular
bir ayrılıktan sonra eski sevgiliye karşı kalıcı duygular
Duygularınız ciddileşirse, ancak diğer kişinin ilgisi asla derinleşmezse, karşılıksız aşk, gündelik flörtlerde de olabilir.

İşaretler Nelerdir?

Karşılıksız aşk farklı senaryolarda farklı görünebilir. Ancak uzmanlar, karşılıksız sevginin önemli bir işaretini “önemli bir zaman dilimine yayılan ve aşk ilginizden çok az veya hiç karşılık içermeyen yoğun özlem” olarak tanımlıyor.

İşte aşkın karşılıklı olmadığını önerebilecek daha spesifik şeyler.

Aşk ilginiz ilişkiyi ilerletmekle ilgilenmiyor gibi görünüyor
Daha derin bir bağlantıyı keşfetmek istiyorsunuz, bu yüzden onları birlikte daha fazla zaman geçirmeye davet etmeye başlıyorsunuz. Ama siz yaklaşmaya çalıştıkça mesafelerini koruyorlar. Belki bir randevu olarak gördüğünüz şeye “takılmak” diyorlar ya da diğer arkadaşlarını planladığınız samimi akşama katılmaya davet ediyorlar.

Karşılıksız Aşkla Başa Çıkmak

Onların ilgisizliği, duygusal bağlantınızda da ortaya çıkabilir. Örneğin, inançları ve değerleri hakkında sorular sormaya çalıştığınızda, cevaplarında pek bir şey sunmayabilirler veya karşılığında size benzer sorular sormayabilirler.

Kendinize Gerçekten Ne İstediğinizi Sorun

Uzmanlar, “Duygularınız her zaman sizinle iletişim halindedir” diyor. “Deneyiminizin gerçeğine dikkat ettiğinizde, duygularınız sizin için doğru yönü göstermenize yardımcı olabilir.”

Örneğin, deneyiminiz size çekici geldiğiniz kişi hakkında daha fazla şey öğretti.

Karşılıksız aşk yaşamaya devam ederseniz, bu kalıbın ihtiyaçlarınız hakkında bir şeyler söyleyip söylemediğini düşünmek yardımcı olabilir. Duygularınıza karşılık vermeyen insanlara aşık olmak, kendi başınıza gerçekten daha mutlu olduğunuzda birine aşık olmanız gerektiğini düşünmenizi önerebilir. Belki gerçekten bir ilişki istemiyorsun – bunda yanlış bir şey yok.

Ne Zaman Yardım Almalısınız?

Karşılıksız aşkla uğraşmak, nitelikli bir terapistten yardım istemek için kesinlikle geçerli bir nedendir.

Uzmanlar, terapinin özellikle aşağıdaki durumlarda yardımcı olabileceğini öne sürüyor:

İlgilenmediğini söyledikten sonra diğer kişiyi takip etmeyi bırakamazsınız.
Diğer kişiyi düşünmek için o kadar çok zaman harcıyorsunuz ki, günlük hayatınıza müdahale ediyor.
Arkadaşlarınız ve sevdikleriniz davranışlarınız hakkında endişelerini dile getiriyorlar.
Depresyonda, umutsuz hissediyorsanız veya intihar düşünceleriniz varsa, hemen eğitimli bir profesyonelle konuşmak en iyisidir.

Özetlersek

Karşılıksız aşk, ilgili herkes için zor olabilir, ancak zamanla işler daha iyi olacaktır. Zor zamanlar geçiriyorsanız, terapi her zaman duygularınız üzerinde çalışmak için güvenli, yargısız bir alan sunabilir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0