Partnerinize Ne Kadar Bağlı Hissediyorsunuz?

AnasayfaYaşam

Partnerinize Ne Kadar Bağlı Hissediyorsunuz?

Sessiz Tedavi mi, Yabancılaşma mı?
Sağlıklı İlişkiler İçin 10 Faydalı İpucu
Psikolojiye 7 Farklı Yaklaşım

Partnerinize Ne Kadar Bağlı Hissediyorsunuz? Partneriniz hakkında hissettiklerinizi düşündüğünüzde, bu hisleri kelimelere ne kadar iyi dökebilirsiniz? Açıklayamadığınız nedenlerle sizi sevdiğiniz kişiye çeken bir iç duygunuz var mı? Belki de dışarıdasınız ve eşiniz evde kalıp ev işlerine yetişirken bazı ayak işlerini yapmak üzeresiniz.

Hafta sonu olsa bile ayrı vakit geçirmekte sorun yok çünkü döndüğünde orada olacaklarını biliyorsun. Bu bilgi, zihninizde ana kaya gibi oturur ve ilişkinizin sağlamlığında güvende ve güvende hissetmenizi sağlar. Dünyadaki hiçbir şey sizi yola çıkmaya ve ayrılmaya ikna edemez ve eşinizin de sizinle aynı şekilde hissettiğini bilirsiniz.

Dickinson College’dan Grace Larson ve meslektaşları (2022) tarafından yeni yayınlanan araştırmaya göre, teknik olarak partnerinizle derinlerde yatan bu derin bağlantı hissi, nihayetinde “son derece önemli ilişki sonuçlarını” öngören “otomatik bir duygusal tepki” (s. 2511) . Bu otomatik tepkiyi kelimelere dökemeyebilirsiniz, ancak bu duygu var olduğunda (ve olumlu olduğunda), sizi partnerinizle uzun ve tatmin edici bir geleceğe itebilir.

Söyledikleriniz ve Hissettikleriniz Arasındaki Fark

Diyelim ki işlerden eve döndüğünüzde yapmak istediğiniz ilk şey eşinize kocaman bir sarılmak ve onu ne kadar sevdiğinizi söylemek. Ancak en fazla birkaç saatliğine gitmiş olduğunuz için bunun aptalca görünmesinden endişe ediyorsunuz. Bunun yerine, kısa bir selamlama bağırırsınız, satın aldığınız şeyleri bir kenara bırakırsınız ve belki de yanağınızı aceleyle gagalamak için durursunuz. Neden daha fazla kanıtlayıcı olmak garip geliyor merak ediyorsunuz? Ve eğer yapmazsan, bu ilişkiniz için kötü mü?

Dickinson Koleji yazarları, araştırmalarında aynı soruların bir kısmını sorarak, ilişki kalitesi değerlendirmelerini içeren sonuçları tahmin etmede örtük ortak değerlendirmelerindeki (IPE’ler) günlük dalgalanmaların bir şekilde açık ortak değerlendirmelerinden (EPE’ler) farklı olup olmadığını merak ettiler. Yine de, bu ölçümlerin öz bildirime dayandığı göz önüne alındığında, ilişki kalitesi ölçümlerinin IPE’lere ulaşmada o kadar iyi olmayabileceğini belirtmişlerdir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0