Sessiz Tedavi mi, Yabancılaşma mı?

AnasayfaYaşam

Sessiz Tedavi mi, Yabancılaşma mı?

Sağlıklı İlişkiler İçin 10 Faydalı İpucu
Psikolojiye 7 Farklı Yaklaşım
Partnerinize Ne Kadar Bağlı Hissediyorsunuz?

Sessiz Tedavi mi, Yabancılaşma mı?… Birisi sizinle konuşmadığında neler olduğunu nasıl anlarsınız?

1. Cezaya Karşı Kendini Koruma

Adından da anlaşılacağı gibi, sessiz muamele birine yapılan bir şeydir. Kasıtlı olarak yapılır ve amacı “Yaptıklarından hoşlanmıyorum” mesajını göndermektir.

Buna karşılık, alıcı taraftayken yabancılaşma genellikle cezalandırıcı hissettirse de, ceza mutlaka niyet değildir. Yabancılaşma, bir kişi kendisini zarar görmekten korumak için diğerinden uzaklaştığında meydana gelir. Ailenin yabancılaşması durumunda, acı veren kişilerarası dinamikler, bir kişinin “Bunu artık yapamam” dediği bir kırılma noktasına ulaşabilir. Bunu yüksek sesle söylemeyebilirler. Sadece gidebilirler. Reddedilen kişi, tam olarak neyin yanlış gittiğini anlamaya bırakılır.

Bu nedenle, sessiz muamele genellikle belirli bir davranışa tepki olarak anlaşılırken, yabancılaşma bir gizem tadına sahip olabilir.

2. Umut ve Umutsuzluk

Sessiz muamele, doğası gereği iyimser bir taktiktir: Yaptığınız bir şey yüzünden sizinle konuşmayı bırakırsam, size gelecekte daha iyi davranışlarda bulunmayı umduğum bir mesaj gönderirim.

Eğer yabancılaşmışsak, en azından şimdilik, birimizin (veya her ikimizin de) diğerinden vazgeçtiğinin bir işaretidir. Karşımızdaki kişinin bir şekilde değişmesini isteriz ama onun bunu yapmaya istekli veya yetenekli olduğunu düşünmüyoruz, bu yüzden iç huzurumuzu korumak için mesafemizi korumaya karar veriyoruz.

3. Geçici ve Açık Uçlu

Her tedavinin bir amacı vardır ve sessiz tedavinin amacı çizgiyi geçen birini utandırmak, cezalandırmak veya uyarmaktır. Tedavi amaçlanan etkisini gösterdiğinde, sona erer.

Buna karşılık, yabancılaşmanın amacının kendini korumak olduğunu gördük – ve bu amaç, hedef rahatsız edici davranışı değiştirmek istemiyor göründüğü sürece devam ediyor.

4. Yerel ve Distal

Sessiz muamele genellikle birlikte yaşayan veya düzenli olarak birbirini gören insanlar arasında görülür. Etrafta olmayan birine herhangi bir “tedavi” uygulamak zordur.

Yabancılaşma ise aynı çatı altında veya binlerce kilometre öteden olabilir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0