Sağlıklı, Doğal Bir Gülümseme İçin 6 İpucu

AnasayfaDiş Sağlığı

Sağlıklı, Doğal Bir Gülümseme İçin 6 İpucu

Güzel ve sağlıklı bir gülümsemenin etkisini hepimiz biliyoruz. En kaliteli diş tedavisi bile kötü beslenmeyi veya kötü ağız hijyenini telafi edemezken, bunu başarmanın ve sürdürmenin birkaç yolu vardır. Profesyonellerin yardımıyla gülüşünüz mükemmel olabilir.

Diş Ağrısı Ne Zaman Diş Acil Durumudur?
Diş Estetiğinde En İyi Uygulamalar
Çapraşık veya Çarpık Dişler Nasıl Düzeltilir?

Güzel ve sağlıklı bir gülümsemenin etkisini hepimiz biliyoruz. En kaliteli diş tedavisi bile kötü beslenmeyi veya kötü ağız hijyenini telafi edemezken, bunu başarmanın ve sürdürmenin birkaç yolu vardır. Profesyonellerin yardımıyla gülüşünüz mükemmel olabilir.

1. Mükemmeli Değil Doğru Orantıyı Arayın

Estetik tıpta orantı ve yüz uyumu bilinen çok şey var kozmetik diş hekimliği de farklı değil. Doktorlar, “Bir gülümseme tasarlarken yüzün şekline bakarım” diyor. Bunu yaparken, dişlerin ne kadar geniş veya uzun olması gerektiğini ve bunun diğer yüz özellikleriyle nasıl ilişkili olduğunu belirlemeye çalışıyor. “Yüzün hatlarına sadece gözlerle, burunla, alınla, yüzün ortasıyla bakmam gerekmiyor, dudakların konumuna da bakıyoruz” diye paylaşıyorlar.

Aradığınız şey orantı – mükemmellik değil –. Uzmanlar, “Doğal bir yüz her zaman biraz asimetriye sahip olacaktır” diyor. Aynısı doğduğunuz dişler için de geçerlidir. Her şeyde hafif bir asimetri olacaktır, ancak aslında her şeyin birlikte akmasını sağlayan ve gülümsemenin doğal ve güzel görünmesini sağlayan şey bu asimetrinin güzelliğidir.

2. Dudaklarınıza Bakın

Dudaklardan gülümsemenin “çerçevesi” olarak bahsedilir. Üst dişlerin alt dudağın eğriliğini takip ettiğinden emin olmalısınız. Bu muayene özellikle dudak ve/veya ağız çevresine nörotoksin ve dolgu enjeksiyonu yaptıran hastalarda önemlidir. “Botox® ve dolgu maddeleri yapılan her işi mükemmel şekilde tamamlıyor ama her şeyin dengede olması gerekiyor. Aşırıya kaçılırsa dişlerin görünüşübozulabilir.

Bahsettiğimiz gibi, dudaklara aşırı enjeksiyon yapmak gülümsemeyi olumsuz yönde değiştirebilir. Teorik olarak, genç insanların dişleri daha uzundur çünkü daha az aşınma ve yıpranma yaşarlar. Bununla birlikte, zaman veya diş gıcırdatma zarar verdiyse, dudaklar gevşediğinde dişleri bir kez daha görebilmeniz için uzunluk eklemek mümkündür.

3. Dişlerin Düzgün Hizalanması Önemli

Gelişmiş gülümsemenizin yıllarca sürmesini sağlamanın en iyi yolu nedir? Önce dişleri düzgün bir şekilde hizalamak. Diş Hekimleri, “Amacımız, dişlerin en iyi, en ideal, fonksiyonel konumlarına yerleştirildiğinden emin olmak, böylece yıllar, yıllar ve yıllar boyunca dayanmalarını sağlamak,” diyor. Üst dişlerin “bir kutunun kapağı gibi” alt dişlerin üzerine oturması gerekiyor. Birbirlerine yaslanıyorlarsa veya ön dişler çok fazla çekiyorsa, başka bir tedavi uygulanmadan önce ortodonti gerekli olacaktır.

4. Kaplamaları Kapatmayın

Kaplamalar hakkında konuşmadan gülümseme geliştirme hakkında konuşamayız, ancak gerçekçi olalım, hepimizin tedavi hakkında önyargılı fikirleri var. Hekimler, birçok yanlış anlama olduğunu kabul ediyor. Bir diş kaplaması tüm dişin etrafını sararken, kaplama dişin önünü ve kenarını kaplayan bir maddedir.

Çoğu zaman hastalar, kaplamaların sahte görünmesi gerektiği fikrine de sahiptir. Bir uzman tarafından tasarlandığında, bu doğru değildir.

5. Seçeneklerinizi Bilmelisiniz

Kaplamalar oyunun kurallarını değiştirebilse de, herkes için değildir. Diş hekimleri, “Hastalarım gerçekten çok genç, bu yüzden bazıları sadece biraz erken olduğunu düşündükleri için kaplama istemiyor” diyor. Minimum aşınma ve yıpranmanın olduğu durumlarda Invisalign®, diş yapıştırma ve diş beyazlatma kombinasyonu ağzı tamamen değiştirebilir. “Çok sağlıklı, sağlam diş yapısına sahiplerse, renklenmeleri yoksa ve çok fazla çürükleri yoksa, temel olarak kaplamaların gerçek bir nedeni yoktur”.

6. Ağız Bakımı Önemli

Yani, gülümsemenizi geliştirmek için zaman ve para yatırdınız. Bakımı ciddiye almazsanız, tüm bu işler boşa gidecek. Hekimler, “Temizlikleriniz ve muayeneleriniz için düzenli olarak burada olmalısınız” diyor.

Evde fırçalamak ve diş ipi kullanmak çok önemli. “Dişlerinizdeki plağı çıkarmak için yapmanız gereken, fırçalama ve diş ipi kullanmanın mekanik hareketidir” diye açıklıyor uzmanlar.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0