Yerde Uyumanın Bilinmeyen 4 Sağlık Faydası

AnasayfaSağlık

Yerde Uyumanın Bilinmeyen 4 Sağlık Faydası

Şimdi yaşam tarzınızda küçük bir değişiklik yaparak kötü duruş, sırt ağrısı ve uykusuzluğa elveda deyin.

Rahim Kanseri Riskleri ve Belirtileri
Kışın Göz Kuruması Nedenleri Ve Tedavisi
Bağırsak Mikrobiyomunu Güçlendirerek Kilo Vermek

Yerde Uyumanın Bilinmeyen 4 Sağlık Faydası… Kamp yapıyorsanız veya şilteniz yoksa yerde uyumak makul bir seçenek gibi görünüyor. Ancak, bunu her gün yapmak saçma görünebilir. Ne de olsa yerde yatmak, yatağınızın rahatlığından ve iyi bir gece uykusundan ödün vermek anlamına gelir. Size yerde uyumanın bazı faydaları olduğunu söylediğimizi düşünün.

Yerde Uyumanın Bilinmeyen 4 Sağlık Faydası

Uyku stilinizi arada bir değiştirmek de iyi bir fikir olabilir. İşte yerde uyumanın en önemli faydaları ve bunu doğru şekilde nasıl yapacağınız.

İlgili: 2023’e Damga Vuracak En İyi 10 Sağlık Trendi

Yerde Uyumanın Nesi Var?

Bakarsanız, şiltelerde uyumak oldukça yeni bir olgudur. Atalarımız her zaman ağaçlarda ya da yerde uyumuşlardı. Ormanlarda yaşayan veya ilkel kültürlerden gelen insanların, modern toplumlardaki çoğumuza göre daha az kas-iskelet sorunu yaşadığını gösteren kanıtlar da vardır.

Bütün bunlar bize bir şey söylemiyor mu? Yerde uyumanın kendine has faydaları vardır. Görmezden gelmek istemeyeceğiniz avantajlar.

Yerde Uyumanın Faydaları Nelerdir?

Yerde Uyumanın Bilinmeyen 4 Sağlık Faydası

Yerde Uyumanın Bilinmeyen 4 Sağlık Faydası

1. Sırt Ağrısını Azaltır

Yerde uyumak omurganız için iyi olabilir. Vücudunuzu saran yumuşak bir yatağınız yok, bu nedenle omurganız doğal duruşuna yeniden uyum sağlama şansı yakalıyor. Ayrıca yerdeyken daha yüksek düzeyde vücut farkındalığı yaşarsınız.

Ancak yerdeki uyku pozisyonunuz konusunda dikkatli olun – sırt üstü uyumak en iyisidir. Yan yatarak uyumak, kalça fleksörlerinizi ve hamstringlerinizi zamanla sıkılaştırmaya zorlar ve bu da ek ağrıya yol açar.

Ayrıca, dizlerinizin veya baldırlarınızın altına bir yastık koyduğunuzdan emin olun – bu, sırtınızda daha doğal bir eğri oluşturmanıza yardımcı olur.

Yerde Uyumanın Bilinmeyen 4 Sağlık Faydası

Yerde Uyumanın Bilinmeyen 4 Sağlık Faydası

2. Duruşu Geliştirmeye Yardımcı Olur

Yerde uyumak da kişinin duruşunu iyileştirebilir. Sırtınızı, boynunuzu ve başınızı uygun hizaya getirmeye zorlar ve bu da duruşunuzu düzeltir. Ve sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olduğu için, bu aynı zamanda daha iyi bir duruşa da katkıda bulunur. Çünkü sırt ağrısı, insanların kötü duruşunun nedenlerinden biridir – ve bunun tersi de geçerlidir.

3. Uykusuzluğu Tedavi Edebilir

,Kötü bir uyku yüzeyi, uykusuzluğun en önemli nedenlerinden biridir. Bütün gece sağa sola dönüp durursun, sonra ertesi sabah sersemlemiş ve uykusuz uyanırsın. Yatağınız size uyku sorunu veriyorsa, yerde uyumak en iyi çözüm olabilir. Başlangıçta biraz rahatsızlık duyabilirsiniz, ancak vücudunuz alıştıktan sonra, gitmeye hazırsınız.

Yerde Uyumanın Bilinmeyen 4 Sağlık Faydası

Yerde Uyumanın Bilinmeyen 4 Sağlık Faydası

4. Aşırı Isınmayı Önler

Bu yaygın bir sorundur, özellikle de kötü bir şilte üzerinde uyurken. Uyku sırasında vücuttan atılan ısı, şilte malzemesinde tutulabilir – bu, şiltenin yüzeyini ısıtarak kendinizi daha sıcak hissetmenize neden olur. Bu da uyku bozukluklarına neden olabilir.

Ancak yerde uyuduğunuzda, vücudunuzun dışarı atılan ısısının hapsedebileceği hiçbir malzeme yoktur. Bu, aşırı ısınmayı önler.

Yaşlı insanlar, kolayca üşüyen insanlar ve hareket kabiliyeti kısıtlı ve artritli kişiler yerde uyumaktan kaçınmalıdır.
Bunlar kesinlikle göz ardı edemeyeceğiniz avantajlardır. Ama herkes yerde yatmakta rahat olur mu? Bunu sizin için nasıl daha konforlu hale getirebilirsiniz?

Yerde Uyumanın Bilinmeyen 4 Sağlık Faydası

Yerde Uyumanın Bilinmeyen 4 Sağlık Faydası

Yerde Uyumak Nasıl Daha Rahat Hale Getirilir?

Daha önce yerde hiç uyumadıysanız, vardiya yapmak biraz rahatsız edici olabilir. Ama buna değer. İşte geçişinizi daha pürüzsüz hale getirmek için yapabilecekleriniz.

Hazır ol. Zihinsel olarak. İlk birkaç gecenin rahatsız olacağı gerçeğini bekleyin. Vücudunuz yeni yüzeye alışacağı için biraz ağrıyabilir.

Doğru yüzeyi seçin. Yerde uyumak, doğrudan yerde uyumak anlamına gelmez. Avantajları ortadan kaldırmadan yüzeyi biraz yumuşatmak için birden fazla malzeme kullanabilirsiniz. Japonların bin yıldan fazla bir süredir kullandığı bir mat olan tatamiyi kullanabilirsiniz. Ya da sadece basit bir yoga matı kullanabilirsiniz.

Yastığını tekrar gözden geçir. Bir sürü yastıkla yerde yatmayın. Başınızı biraz yükselten ince bir tane kullanabilirsiniz. Ya da başınızı yükseltmek için kolunuzu bile kullanabilirsiniz. Rahatınız için başınızı desteklemek için çok fazla yastık kullanmak doğru yol değildir – faydalarını göremeyebilirsiniz ve bunun yerine sabahları boyun ağrısı ile uyanabilirsiniz.

Gerekirse dizlerinizin altına (sırt üstü uyuyorsanız) bir yastık bile koyabilirsiniz.

Doğru uyku pozisyonunu seçin. Yanınızda, karnınızda ve hatta sırtınızda uyumak – hepsi iyidir. Bu sadece sizin için neyin işe yaradığına bağlıdır. Farklı pozisyonlarla denemeler yapın. Çok fazla acı içinde uyumadığınızdan emin olun. Omurga uygun şekilde hizalanmalıdır.

Yan yatıyorsanız, boynunuzun omurganızla aynı hizada olduğundan emin olun (bu amaçla ince bir yastık, hatta kollarınızı kullanabilirsiniz). Yüzüstü uyuyorsanız, yastığın (eğer varsa) çok yüksek olmadığından emin olun – bu boyun ağrısına neden olabilir.

 

 

 

Sevgili NHMAG okurları, Yerde Uyumanın Bilinmeyen 4 Sağlık Faydası haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet, Psikoloji, Astroloji, Burç Yorumları, Kişisel Gelişim, Pratik ve Sağlıklı Yemek Tarifleri gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Yerde Uyumanın Bilinmeyen 4 Sağlık Faydası

YORUMLAR

WORDPRESS: 0