Basit Bir Vücut Taraması Meditasyonu İle Stres ve Gerginlikten Nasıl Kurtulunur?

AnasayfaYaşam

Basit Bir Vücut Taraması Meditasyonu İle Stres ve Gerginlikten Nasıl Kurtulunur?

ESTP Kişilik Tipi Temel Özellikler Güçlü Yönler Zayıf Yönler ve Daha Fazlası
Uzmanlar Uyardı! Evi Evcil Hayvanlarla Doldurmak Hastalık
Sınav Stresi ve Beslenme

Basit Bir Vücut Taraması Meditasyonu İle Stres ve Gerginlikten Nasıl Kurtulunur?.. Rehberli yolculuklardan mantra çalışmasına kadar, hangisinin sizin için en iyi olduğunu bulmaya değer pek çok farklı meditasyon yöntemi vardır.

Basit Bir Vücut Taraması Meditasyonu İle Stres ve Gerginlikten Nasıl Kurtulunur?

Vücut taraması meditasyonu, odaklarını yönlendirmek, bedenleriyle bağlantı kurmak ve gerilimi azaltmak isteyenler için harika bir seçenektir. İşte nasıl yapılacağı.

İlgili: ESTP Kişilik Tipi Temel Özellikler Güçlü Yönler Zayıf Yönler ve Daha Fazlası

Basit Bir Vücut Taraması Meditasyonu İle Stres ve Gerginlikten Nasıl Kurtulunur?

Basit Bir Vücut Taraması Meditasyonu İle Stres ve Gerginlikten Nasıl Kurtulunur?

Vücut taraması meditasyonu nedir?

Vücut taraması meditasyonu yapmak, odaklanma ve konsantrasyon yoluyla vücudun farklı bölgelerine farkındalık getirmeyi, yani “tarama” yapmayı gerektirir. Yoga öğretmeni, Reiki ustası ve meditasyon uzmanı Susy Markoe Schieffelin, “Vücudun o kısmını fark ederek ve sonra bilinçli olarak gevşeterek başlarsın” diye açıklıyor.

Vücut taramaları Vipassana meditasyonundan ortaya çıktı ve Burmalı U Ba Khin geleneğindeki “süpürme” uygulamasından ilham aldı. Vücut taraması, meditasyon eğitmeni Satya Narayan Goenka’nın Vipassana inzivalarında öğrettiği 1976 yılında dünya çapında popülerlik kazandı.

Uygulamanın faydaları:

Gevşeme

Vücut taraması meditasyonlarının birincil faydalarından biri, bedene ve zihne rahatlama getirmektir. İlk başlarda biraz rahatsız edici gelse de farklı duyumlar ortaya çıktıkça pratikle derin gevşeme hallerine ulaşılabilir.

Uzmanların söylediği gibi, “Vücudun her bir parçasına sevgi dolu farkındalık ve rahatlama getirerek ve bu enerjinin salınmasına izin vererek, derin ve kalıcı fiziksel ve duygusal iyileşmeyi deneyimleyebiliriz.”

Basit Bir Vücut Taraması Meditasyonu İle Stres ve Gerginlikten Nasıl Kurtulunur?

Basit Bir Vücut Taraması Meditasyonu İle Stres ve Gerginlikten Nasıl Kurtulunur?

Derin meditasyon halleri

Uzmanlar, vücudunuzda daha rahat hissetmenin yanı sıra, vücut taramalarının derin bir meditasyon haline girmenize yardımcı olabileceğini belirtiyor. Diğer meditasyonlarla mücadele ettiyseniz, vücut taramaları size dikkatinizi yönlendirecek bir şey verir, böylece zihnin dağılmasını önleyebilirsiniz.

Gerginliği serbest bırakmak

Uzmanlara göre, vücutta, çoğu zaman farkına bile varmadan, fiziksel acıya veya diğer koşullara dönüşebilen çok fazla gerilim tutuyoruz. Şanslıyız ki, vücut taramaları bu gerilimi (hem fiziksel hem de enerjik) serbest bırakmaya yardımcı olabilir.

Vücudunuza bağlanmak

Tutunduğumuz aşırı gerilim, genellikle bedenle bağlantımızın kopmasına neden olabilir, ancak vücut taramaları bizi bedenlerimize geri döndürür ve onların içinde kendimizi evimizde hissetmemize yardımcı olur. Aslında araştırmalar, vücut taraması yapanların yalnızca dikkatlerini kendi bedenlerine nasıl yönlendireceklerini öğrenmekle kalmayıp aynı zamanda stresi daha iyi yönetebildiklerini, duyguları düzenleyebildiklerini ve fiziksel ve duygusal durumlarıyla daha uyumlu hale geldiklerini gösteriyor.

Uzmanlar ayrıca, vücut taramalarının, bu bölgelere sevgi dolu farkındalık ve şifa getirmenize yardımcı olarak, olumsuz vücut imajı gibi şeylerde yardımcı olabileceğini de ekliyor. “Düzenli olarak vücut taraması meditasyonu yapmak, kendinizle olan ilişkinizi iyileştirmenize ve hem içte hem de dışta kendiniz için daha derin bir öz sevgi duygusu hissetmenize yardımcı olabilir” diyor.

Nöroplastisite

Ve son olarak, daha önce bahsedilen aynı araştırma, vücut tarama meditasyonlarının faydalarının muhtemelen interoseptif sistemdeki nöroplastisite değişikliklerinin bir sonucu olduğunu öne sürüyor – bu, daha basit bir ifadeyle, beden ve zihnin giderek daha fazla senkronize hale geldiği anlamına geliyor.

Basit Bir Vücut Taraması Meditasyonu İle Stres ve Gerginlikten Nasıl Kurtulunur?

Basit Bir Vücut Taraması Meditasyonu İle Stres ve Gerginlikten Nasıl Kurtulunur?

Nasıl başlanır?

Vücut taraması meditasyonları oldukça basittir, ancak kendi kişisel dokunuşlarınızı ekleyerek onları kendinize ait hale getirebilirsiniz. uzmanlara göre nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Vücut tarama meditasyonları oturarak veya uzanarak yapılabilir, bu nedenle en az beş ila 10 dakika rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortamda size uygun bir pozisyonda rahat olun.

Başınızın tepesine (veya tepesine) dikkat çekerek başlayın ve aşağı doğru tarayın.

Kafanızdan, bireysel vücut bölümlerine farkındalık getirin – ne kadar spesifik olursa o kadar iyidir. Alın, kaşlar, yanaklar, çene, dil, kulaklar, boyun, omuzlar vb.

Farkındalığınızın kollar, eller, gövde ve sonunda bacaklarınız, ayaklarınız ve 10 parmağınız boyunca tüm bedeninizde dolaşmasına izin verin.

Her bir vücut parçasını fark ettiğinizde, ilk önce nasıl hissettiğinizin farkına varın. Ortaya çıkabilecek herhangi bir acıyı veya gerilimi bıraktığınızı veya çözdüğünüzü hayal edin. Aksi takdirde, fark ettiğinizde o vücut bölümünü gevşetmek için bir niyet belirleyebilir ve nefesinizi oraya gönderdiğinizi hayal edebilirsiniz.

Akılda tutulması gereken ipuçları:

Meditasyonunuzu bir ses banyosuyla eşleştirin

Meditasyonunuzu bir üst seviyeye çıkarmak için uzmanlar, bir ses banyosu eklemenizi önerir. “Bir vücut taramasının rehberliğini kristal simya kaselerinin iyileştirici sesleriyle birleştirmenin, insanların daha derin bir meditasyon ve şifa deneyimine doğru rahatlamalarına gerçekten yardımcı olduğunu bulduk” diyorlar.

Başlamak için rehberli vücut taramasını deneyin

Bu tür meditasyona yeni başlıyorsanız, ilk başta rehberli bir seçeneği denemek iyi bir fikir olabilir. uzmanların açıkladığı gibi, “Dikkatinizin dağılmaması için, başladığınızda deneyim boyunca başka birinin size yol göstermesi yararlı olabilir,” diye ekliyor, zamanla, bunu istediğiniz zaman kendi başınıza yapabileceksiniz. gün boyunca ihtiyacınız var.

Yargılamadan kalın

Ve son olarak, herhangi bir meditasyon gibi, vücut taraması da her zaman kolay değildir. Bu uygulama sırasında zihnin dağılması veya farklı duyumların ortaya çıkması normaldir. Schieffelin, tüm bunlar boyunca yargılayıcı olmayın diyor. “Vücut taraması sırasında ortaya çıkan hiçbir düşünceyi, duyguyu veya hissi yargılamayın. Kendinize açık olmanıza izin verin ve fark ettiğiniz her şeyin mükemmel farkındalığı içinde oturun” diye ekliyor.

Herhangi bir ağrı, stres veya gerginlik durumunda, bunu basitçe kabul edebileceğinizi ve bir sonraki vücut bölümüne geçmeden önce geçmesine izin verebileceğinizi söylüyor. “Vücudunuzun bir blok hissettiğiniz, bağlantı kurmakta zorlandığınız veya bilincinde olmadığınız bir parçası varsa, o vücut bölümüne sevgi ve iyileştirici ışık getirdiğinizi hayal edin” diye tavsiye ediyor.

Özetlersek

Düzenli bir meditasyon pratiğine ayak uydurmak, beden ve zihni bir denge durumuna getirmenin en denenmiş ve gerçek yollarından biridir ve faydaları hayatınızın neredeyse tüm alanlarına yayılır. Herhangi bir gerginliği atmak, zihninizi rahatlatmak veya kendi bedeninizle daha fazla temas kurmak istiyorsanız, vücut tarama meditasyonları başlamak için harika bir yerdir.

 

Sevgili NHMAG okurları, Basit Bir Vücut Taraması Meditasyonu İle Stres ve Gerginlikten Nasıl Kurtulunur? haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Basit Bir Vücut Taraması Meditasyonu İle Stres ve Gerginlikten Nasıl Kurtulunur?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0