Yoganın Fiziksel Ve Zihinsel Faydaları

AnasayfaYoga

Yoganın Fiziksel Ve Zihinsel Faydaları

Çetin Çetintaş Anlatıyor: Karanlık İnziva
Serra Sağra’nın Yoganın Köklerine İnişi
Kioo Retreat Center Nisan Ayı Etkinlik Takvimi

Yoganın Fiziksel Ve Zihinsel Faydaları… Düzenli bir yoga pratiğini sürdürmek, fiziksel ve zihinsel sağlık yararları sağlayabilir.
Farklı yoga türleri ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak bir araç olarak nasıl kullanılabileceğini öğrenin.

Yoga gibi, sağlıklı yaşam için osteopatik yaklaşım, vücudunuzun sağlığa ve kendi kendini iyileştirmeye yönelik doğal eğilimine odaklanır.

Hollywood, California’da kurul onaylı osteopatik aile hekimi ve sertifikalı Kundalini Yoga eğitmeni olan DO, Natalie Nevins, “Yoganın amacı hem zihinde hem de vücutta güç, farkındalık ve uyum oluşturmaktır” diye açıklıyor.

100’den fazla farklı yoga türü veya okulu olmasına rağmen, çoğu seans tipik olarak nefes egzersizleri, meditasyon ve çeşitli kas gruplarını geren ve esneten duruşları (bazen asana veya pozlar olarak adlandırılır) içerir.

Dr. Nevins, “Bir osteopatik doktor olarak, çabalarımın çoğunu koruyucu tıp ve uygulamalara ve vücudun kendi kendini iyileştirme yeteneğine odaklıyorum” diyor. “Yoga, benzer ilkelere dayandığı için sağlıklı kalmak için harika bir araçtır.”

Osteopatik Tıp Doktorları veya DO’lar, yalnızca semptomlarınızı tedavi etmek yerine yaşam tarzınızın ve çevrenizin sağlığınızı nasıl etkilediğini inceleyerek önlemeye odaklanır.

Çok farklı yoga uygulamaları olduğu için herkesin başlaması mümkün. Dr. Nevins, “İster bir kanepe patatesi, ister profesyonel bir sporcu olun, beden ve zindelik seviyeleri önemli değil çünkü her yoga pozu ve her tarzda başlangıç ​​sınıfı için modifikasyonlar var” diyor. “Fikir, sınırlarınızı keşfetmek, simit benzeri bir mükemmellik için çabalamak değil. Vücudunuzla ve içsel benliğinizle uyum sağlamanın harika bir yolu.”

Fiziksel Faydalar

Dr. Nevins, “Yogaya dahil edilen gevşeme teknikleri, bel ağrısı, artrit, baş ağrıları ve karpal tünel sendromu gibi kronik ağrıları azaltabilir” diye açıklıyor. “Yoga ayrıca kan basıncını düşürebilir ve uykusuzluğu azaltabilir.”

Yoganın diğer fiziksel faydaları şunlardır:

artan esneklik
artan kas gücü ve tonu
gelişmiş solunum, enerji ve canlılık
dengeli bir metabolizmayı sürdürmek
ağırlık azaltma
kardiyo ve dolaşım sağlığı
geliştirilmiş atletik performans
yaralanmadan korunma

Zihinsel Faydalar

Fiziksel faydalarının yanı sıra, yoganın en iyi faydalarından biri, kişinin beden ve zihin üzerinde yıkıcı etkileri olduğu bilinen stresi yönetmesine nasıl yardımcı olduğudur. Dr. Nevins, “Stres, sırt veya boyun ağrısı, uyku sorunları, baş ağrıları, uyuşturucu kullanımı ve konsantre olamama gibi birçok şekilde kendini gösterebilir” diyor. “Yoga, baş etme becerilerini geliştirmede ve hayata daha olumlu bir bakış açısına ulaşmada çok etkili olabilir.”

Yoganın meditasyon ve nefesi bir araya getirmesi, bir kişinin zihinsel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. “Düzenli yoga uygulaması zihinsel berraklık ve sakinlik yaratır; vücut farkındalığını arttırır; kronik stres kalıplarını hafifletir; zihni rahatlatır; dikkat çeker; ve konsantrasyonu keskinleştirir” diyor Dr. Nevins. Beden ve öz farkındalık özellikle faydalıdır, çünkü fiziksel sorunların erken teşhisine yardımcı olabilir ve erken önleyici eyleme izin verebilirler.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0