Belinizi Sağlıklı Bir Şekilde İnceltmek

AnasayfaYaşam

Belinizi Sağlıklı Bir Şekilde İnceltmek

Tek Taraflı Arkadaşlık 6 İşaret Ve Nasıl Sonlandırılır?
Dengenizi Geliştirmenin Yolları
Kişisel Farkındalığı Geliştirmek İçin En İyi 10 İpucu

Belinizi Sağlıklı Bir Şekilde İnceltmek… Belinizdeki inatçı yağ birikintileri, imajınızı, elbise bedeninizi ve sağlığınızı etkileyebilir. Bel ölçünüzü küçültmek size daha fazla enerji verebilir ve kalp hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere belirli sağlık sorunları riskinizi azaltabilir.

Bel çevrenizde ağırlık taşımak da daha yüksek ölüm oranlarıyla bağlantılıdır. Vücudunuz bu bölgede doğal olarak yağ depoluyorsa, bel ölçünüzü küçültmek özellikle zor olabilir, ancak bunu kolaylaştırmak için deneyebileceğiniz birçok egzersiz ve küçük diyet ayarlamaları vardır.

Bel Ölçüsü Nasıl Azaltılır?

Kilo vermenin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Genel olarak kilo vermeden vücudunuzun sadece bir bölümünden kilo verebileceğiniz fikri bir efsanedir. Sadece karın egzersizi ile göbek yağını azaltmayı amaçlayan “nokta azaltma” denen şeyin etkisiz olduğu kanıtlanmıştır.

Egzersizler, göbek yağınızın altındaki kasları sıkılaştırabilir ve sıkılaştırabilirken, tüm vücudunuzu etkileyen genel bir kilo kaybı olmadan belinizde sonuçları göremezsiniz. Sağlıklı yaşam, beslenme ve egzersiz kombinasyonu size en iyi sonuçları verecektir.

Çoğu beslenme uzmanı, vücudunuzda bir libre depolanmış yağı yakmak için 3.500 kalori açığı gerektiği konusunda hemfikirdir. Kalori kısıtlaması, açığın bir kısmını elde etmenize yardımcı olabilir.

Günlük egzersiz de 400 ila 500 kalori yakabilir, ancak vücudunuza haftada egzersizden en az bir gün dinlenme vermek önemlidir.

Kalori alımı ve egzersiz ile vücudunuz günde ortalama 750 kalori daha fazla yakıyorsa, her 4,6 günde 1 kilo yağ kaybedersiniz. Bundan daha hızlı kilo vermek son derece zorlayıcı olur ve çoğu insan için pek sağlıklı olmaz.

Haftada 1,5 ila 2 kilo vermeyi hedeflemek iyi bir hedeftir. Bu hızla gitmek, 6 haftada 10 kilo vermek ulaşılabilir bir hedeftir. Bu ağırlığın bir kısmı belinizden olacaktır.

Belinizi İnceltmek İçin Egzersizler

Yoga

Abdominal obezitesi olan kontrollü bir çalışma grubunda, yoğun bir yoga programında 12 hafta, çalışma katılımcılarının sağlığını önemli ölçüde iyileştirdi. Yoga, katılanların bel çevresini de düşürdü.

Yoga, özellikle belinizi düzeltmek için etkili olabilir çünkü kalori yakmanın yanı sıra stresi yönetmenize de yardımcı olur. Bir eğitmen gözetiminde veya evde bir yoga antrenmanına eşlik ederek yogaya başlayın.

Plank

Planklar karın kaslarınızı ve aynı zamanda iskeletinizi çevreleyen ve sağlıklı duruşu desteklemeye yardımcı olan kasları çalıştırır.

Elleriniz yanlarda ve ayaklarınız omuz genişliğinde açık olacak şekilde şınav pozisyonunda başlayın. Bu egzersizi ince bir yoga matı veya başka bir sabit, yastıklı yüzey üzerinde yapmak yardımcı olabilir.

Nefes verin, vücudunuzu yere paralel olacak şekilde önkollarınızla kaldırın. Yavaş nefesler alarak, pozisyonu olabildiğince uzun süre tutarken iskeletinizi dengelemeye çalışın. Bu pozun stresini boynunuzda veya dizlerinizde tutmamaya dikkat edin – tüm ağırlığınızı desteklemesi gereken iskeletinizdir.

Bu alıştırmayı 30 saniye, bir dakika veya yapabilirseniz daha fazla aralıklarla, birden fazla sete ve daha uzun sürelere kadar deneyin.

Ayakta Eğik Crunch

Ayakta duran eğik bir crunch, yanlarınızdaki kasları çalıştırır. Bu kasları güçlendirmek size daha sıkı ve daha ince bir bel verebilir.

İsteğe bağlı 5 veya 10 kiloluk bir ağırlık kullanarak ayağa kalkmaya başlayın. Başınıza dokunarak sol kolunuzu sabitleyin, iskeletinizi sabit tutarken sağ kolunuzu yavaşça indirin. Yere doğru uzanırken kalçalarınızı hiç hareket ettirmemeye çalışın.

Bu hareketin birkaç tekrarından sonra karşı tarafa geçin. Sırt ağrınız varsa veya yerde yatmakta zorluk çekiyorsanız, bu geleneksel egzersizlere harika bir alternatiftir.

Yüksek Yoğunluklu İnterval Antrenmanı (HIIT)

HIIT egzersizi, karın yağını azaltmada geleneksel kardiyodan daha etkili olabilir. Bu tür kardiyovasküler egzersiz, hızlı koşma, bisiklete binme veya koşma gibi kısa süreli “toplam yoğunluk” ve ardından kalp atış hızınız hızlanmaya devam ederken daha düşük yoğunluklu aktiviteler içerir.

HIIT’i denemek için bir koşu bandı kullanın. Koşu bandındaki maksimum yoğunluk ayarınızı ve çabanın yüzde 60’ı gibi hissettiren bir “dinlenme” ayarını belirleyin.

Isındıktan sonra, en yüksek ayarınızın 30 saniyelik artışlarını hedefleyin, düşük yoğunluklu ayarınızın 60 ila 90 saniyesini dengeleyin. Her zaman “dinlenmenize” geri dönerek, yüksek yoğunluğunuzu sürdürdüğünüz sürelerle ilgili deneyler yapın.

Doğru Beslenme

Çözünür lif, D vitamini ve probiyotikler de dahil olmak üzere meyve ve sebzelerde yüksek, sağlıklı, çeşitli bir diyet yemek belinizden kilo vermek için en iyi plandır.

Rafine karbonhidratlardan, şekerden ve işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmak, kalorileri kesmenize ve yağlardan daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Yağlı balıklar, avokadolar, bademler ve kajuların tümü, kalbiniz için daha iyi olan ve vücudunuzun sindirimi için daha kolay olan sağlıklı bir yağ artışı sağlayacak diyet temelleridir.

Ayrıca, ne kadar sodyum tükettiğinize de dikkat edin. Tuz, vücudunuzun su tutmasına neden olur ve bu da belinizi şişirebilir.

 

 

Belinizi Sağlıklı Bir Şekilde İnceltmek

YORUMLAR

WORDPRESS: 0