Daha Mutlu Bir Hayat İçin 7 İpucu

AnasayfaYaşam

Daha Mutlu Bir Hayat İçin 7 İpucu

Çoğu sabah kendinizi halsiz hissederek mi uyanıyorsunuz? Kafeinli içecekler gün boyunca size güç vermek için bir zorunluluk haline mi geldi?

Ses Banyosu Nedir Sağlığa Nasıl Yardımcı Olur?
Sürdürülebilir Etki Yatırımı Nedir ve Herkes Nasıl Başlayabilir?
Sınav Stresi ve Beslenme

Daha Mutlu Bir Hayat İçin 7 İpucu… Çoğu sabah kendinizi halsiz hissederek mi uyanıyorsunuz? Kafeinli içecekler gün boyunca size güç vermek için bir zorunluluk haline mi geldi?

Daha Mutlu Bir Hayat İçin 7 İpucu

Bu size tanıdık geliyorsa, güvendiğiniz hızlı düzeltmelerden kurtulmanın ve bir enerji yönetim planı geliştirmenin zamanı geldi. Başlamak göz korkutucu görünebilir, ancak daha mutlu, daha sağlıklı ve daha üretken bir yaşam tarzının faydalarını özetlediğinizde, yakında devam etmek için enerjiniz olacak.

Enerji Yönetimi Nedir?

Enerjinizi bir hesaptaki para gibi sınırlı bir kaynak olarak düşünün. Güne harcamak için belirli bir miktarla başlarsınız. Miktar, yaş, uyku, stres seviyeleri, tıbbi durumlar ve yaşam tarzı gibi faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişir.

Faaliyetler ve etkileşimler, hesabınızdan enerji çeker veya hesabınıza enerji yatırır. Enerjinizi tüketen faaliyetler üzerinde her zaman kontrolünüz olmayabilir, ancak hesabınıza daha fazla enerji yatırmak için adımlar atabilirsiniz.

Enerjinizi artırmak ve daha mutlu, daha sağlıklı, daha üretken bir yaşam sürmek için bu yedi ipucunu izleyin:

1. Besleyici yiyecekler yiyin.

İyi dengelenmiş, sağlıklı bir diyet, refahın merkezinde yer alır. Ancak sağlıklı beslenmeyi öncelikle kilo kaybı için bir araç olarak görmek yaygındır. Optimum enerji için meyve ve sebzeler, yağsız protein, az yağlı süt ve tam tahıllardan oluşan dengeli bir diyet gereklidir. Gerçekten ne yersen osun.

2. Yedi İla Sekiz Saat Uyuyun.

Uykuya öncelik vermek, kendinizi başarılı ve enerji dolu bir güne hazırlamak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Uyku yoksunluğu, ciddi sağlık koşullarını sürdürmenin yanı sıra ruh halinizi, motivasyonunuzu ve enerji seviyenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Kaliteli uyku almak, birçok insanın iyileştirmesi gereken sağlıklı bir alışkanlıktır. Çoğu yetişkin her gece en az yedi ila sekiz saat kapalı kalmaya ihtiyaç duyar.

3. İyi İnsanlarla Arkadaşlık Edin.

Birlikte olmaktan hoşlandığınız insanlarla geçirdiğiniz zamanı en üst düzeye çıkarın. Pozitif enerji yayan ve benzer ilgi alanlarına sahip kişilerle bağlantı kurmak, sizi heyecanlandıracak ve enerji verecektir.

4. Negatif Haberlerden Kaçının

Haberleri izlemek, dünyada olup bitenlerle bağlantıda kalmanın önemli bir yoludur. Eğitici, eğlenceli ve hatta canlandırıcı olabilir. Ne yazık ki, haberler çok sık acı hikayeleriyle doludur. Bu hikayeler dünyaya bakışınızı çarpıtabilir ve sizi çevreleyen iyi şeyleri tanımak yerine en kötü korkularınıza odaklanmanıza neden olabilir.

5. Düzenli Egzersiz Yapın.

Günün yarısında kendinizi uyuşuk hissediyor musunuz? Hiç bakkal alışverişi veya ev işleri gibi basit günlük görevlerden bıktınız mı? Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, yetişkinlerin her hafta en az 150 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite tamamlamasını önermektedir. Sandığınızın aksine, bu enerji hesabınıza eklenecek ve ondan eksiltmeyecektir. Egzersiz, stresi ve gerginliği azaltır, kasları güçlendirir ve dayanıklılığı artırır ve vücudunuzun diğer fiziksel görevler veya faaliyetler sırasında daha verimli çalışmasına yardımcı olur.

6. Her Gün Anlamlı Bir Şey Yapın

Ne hakkında tutkulu hissediyorsun? Daha sık uygulamak veya başkalarıyla paylaşmak istediğiniz özel bir yeteneğiniz var mı? Sağlıklı bir yemek pişirmek veya en sevdiğiniz şarkıyı dinlemek gibi basit bir hareket olsa bile, her gün keyif aldığınız bir şey yapın. Sizin için en önemli olan şeylere çaba sarf etmek, enerjinizi içinizdeki en iyiyi ortaya çıkaracak şekilde kullanmanıza ve saklamanıza yardımcı olacaktır.

7. Başkaları İçin İyi Şeyler Düşünün

Şefkatli bir zihniyeti sürdürmek, enerjiyi korumanın başka bir yoludur. Bu düşünce tarzını uygulamanın bir örneğine nazik dikkat denir. Örneğin, bir yabancıyla göz teması kurmaya çalışın ve gülümseyin, “Size iyi dileklerimle” diye düşünün. Bu olumlu davranış, sizi o kişiyi yargılamaktan alıkoyabilir. Başkalarını yargılamak kendimizi yargılamamıza neden olabilir ve bu tür olumsuz iç diyaloglar yorucu olabilir.

İşte kendinize bakma konusunda daha dikkatli olmanıza yardımcı olacak birkaç basit aktivite:

Enerjinizi İzleyin

Gün boyunca çeşitli noktalarda enerji “sıcaklığınızı” alın, ona 1’den 10’a kadar bir sayı atayın, 10 en yüksek enerji seviyesidir. Sizi en çok etkileyen kişi veya olayları belirleyebilmek için gününüzün ayrıntılarına dikkat edin.

Artımlı Değişiklikler Yapın

Enerjinizi sabote eden bazı kişi veya olaylardan haberdar olduğunuzda, sonraki adımlarınızı düşünün. Her şeyi bir anda ele almak yerine, sizin için önemli olan bir alan seçin ve belirlediğiniz hedefler konusunda gerçekçi olun. Örneğin, evinizdeki dağınıklık günlük stresin büyük bir kaynağıysa, hepsini bir kerede yapmakla kendinizi bunaltmak yerine, her hafta temizlemek için bir dolap, dolap veya çekmece seçin. Ardından kendinizi hazır hissettiğinizde bir sonraki hedefinize geçin.

Planlayın Ve Öncelik Verin

Gün içinde enerji seviyelerinizin en yüksek olma eğiliminde olduğu zamanları not edin. Kendinizi taze ve üretken hissettiğinizde önemli görevlere öncelik vererek bu anlardan nasıl yararlanabileceğinize karar verin.

 

 

Daha Mutlu Bir Hayat İçin 7 İpucu

YORUMLAR

WORDPRESS: 0