Ghosting İlişki Nedir?

Anasayfaİlişkiler

Ghosting İlişki Nedir?

Bir Arkadaş veya Romantik İlgi Bir Açıklama Yapılmadan Kaybolduğunda

Ghosting İlişki Nedir?.. Ghosting, o kişiye herhangi bir uyarı veya açıklama yapmadan biriyle teması aniden kesmeyi ifade eden, nispeten yeni bir günlük konuşma dili terimidir.

Hayalet olan kişi yeniden temas kurmak veya yakınlaşmak için elini uzattığında bile sessizlikle karşılanır. Gördüğünüz gibi buna Ghosting (hayalet) denir, çünkü esasen birinin sanki bir hayaletmiş gibi “kaybolmasını” içerir. .

Ghosting İlişki Nedir?

Terim genellikle romantik bir ilişkiye atıfta bulunmak için kullanılır, ancak teknik olarak, arkadaşlıklar ve aile ilişkileri dahil olmak üzere temasın beklenmedik bir şekilde kesildiği herhangi bir senaryoya atıfta bulunabilir.

Ghosting Belirtileri

Ghosting genellikle barizdir, ancak kademeli bir süreç de olabilir. Diğer kişi, belirli bir süre boyunca teması aşamalı olarak en aza indirdiği “yumuşak gölgelenme” ile başlayabilir. Birinin sizi gölgede bıraktığına dair bazı erken işaretler şunlardır:

Bir araya gelme planlarından düzenli olarak kurtulurlar

Taahhütlerde bulunmak için mücadele ederlar

Kişisel bilgileri paylaşmaktan hoşlanmazlar

Arkadaşları veya aileleriyle tanışmanızı istemiyorlar

Sosyal medyadan kaybolurlar

Metinlerinize veya aramalarınıza nadiren yanıt verirler

Onlarla olan konuşmalarınız derinlikten yoksun ve ilgisiz görünürler.

Biriyle iletişim kurmak için defalarca çaba sarf ettiyseniz ve o kişi yanıt vermiyorsa, bu, hayalet olduğunuzun güçlü bir göstergesidir.

Ghosting, sosyal medyada da meydana gelebilir. Açıklama yapmadan başka bir kişiyle tüm sosyal medya bağlantısını kesmeyi içerir. Diğer kişi sizi tüm sosyal medya platformlarında arkadaşlıktan çıkarabilir, takibi bırakabilir ve hatta engelleyebilir. Hatta herhangi bir teması engellemek için sosyal hesaplarını devre dışı bırakacak veya silecek kadar ileri gidebilirler.

Ghosting İlişki Nedir?

Ghosting Tarihi

“Ghosting” terimi, yaklaşık yedi yıl önce çevrimiçi flörtteki artışın yanı sıra ana akım haline geldi; 2017’de Merriam-Webster sözlüğünde resmi bir giriş oldu. İlginç bir şekilde, terim aslında 1990’lara kadar kullanılıyordu. Bazı popüler kültür yazarları ve akademisyenleri, bu terimi hip-hop müziğindeki hayalet yazımı tanımlamak için bile kullandılar.

‘Ghosting’ kelimesi [2017]’den çok önce 90’ların hip-hop’u aracılığıyla, genellikle kaçış anlamında popülerlik kazandı.

Yeni bir terim olmasına rağmen, gölgelenme eylemi dijital çağdan çok önce vardı. Los Angeles, Kaliforniya’da flört koçu olan LMFT’den Bree Jenkins, “Bence ‘bir somun ekmeğe gitmek ve asla geri dönmemek’ referansları gölgelenmeye örnektir” diyor. iletişim bilgilerinizi [onlara] bırakmamak – daha önceki kökenleri, bir partiden veya sosyal toplantıdan önceden haber vermeden ve vedalaşmadan ayrılma eylemidir.

Terim Nasıl Popüler Oldu?

Peki “Ghosting” terimi neden sadece son on yılda ana akım haline geldi? Tartışma şu ki, çevrimiçi flört, insanları hayaletleştirmeyi çok daha kolay hale getirdi.

Gölgelenme olaylarının daha yüksek sıklığı ve hayalet olmayı veya gölgelenmeyi yapmayı ilişkilendirebilen/anlayabilen daha fazla insanla, terim geniş çapta benimsendi.

Ghosting İlişki Nedir?

Neden Bazı İnsanlar Hayalet Olmayı Seçiyor?

Ghosting genellikle bir ilişkiyi bitirmenin olgunlaşmamış veya pasif-agresif bir yolu olarak görülür. Diğer durumlarda, bir tür duygusal istismar bile olabilir.

Bir kişinin diğerini Ghosting olarak görmesinin iki ana nedeni vardır ve çoğu zaman bu ikisinin birleşimidir.

Bu Kolay Rota

Birincisi, bazılarının (en azından kısa vadede) birini hayaletleştirmeyi, neden teması sürdürmekle ilgilenmediğiniz konusunda garip, rahatsız edici bir samimi konuşma yapmaktan çok daha kolay bulduğudur.

Gölgelenmeyi yapan kişi genellikle yüzleşmekten veya bir başkasının incinmiş duygularıyla uğraşmaktan kaçınmak ister, bu nedenle tüm iletişimi keser ve ipucunun iletilmesini umar.

Ghosting İlişki Nedir?

Seçenek Aşırı Yük ve Yorgunluk

New York City’de yerleşik bir kurul onaylı psikiyatr olan MD Margaret Seide, “İnternet randevusu ile, bir bara girip sınırlı seçeneklere sahip olmanın aksine, sonsuz seçenekler gibi görünen şeyler geliyor” diye açıklıyor.

Seide, “Çok fazla seçenek olduğu için, çevrimiçi randevular hızlı bir şekilde ‘Tamam, sıradaki’ veya ‘Evet, ama başka ne var?’ zihniyetine sahip oluyor” diyor. “Bazen kişi yeterince iyi, ancak birkaç kişiyle hokkabazlık yapıyor ve o kişi payını alamadı.”

Diğer kişinin reddedilmeye tepkisinden korkmak da dahil olmak üzere, insanların hayalet olmasının başka nedenleri de vardır.

Ghosting İlişki Nedir?

Gündelik Buluşma İlişkiler İçin İyi mi?

Tahmin edebileceğiniz gibi (veya kişisel deneyimlerinizden bildiğiniz gibi), gölgelenme, hayalet görülen kişi üzerinde gerçek bir psikolojik etkiye sahip olabilir.1

Neredeyse ani bir kayıp [veya] keder gibi, özellikle de ilk kez hayalet olduğunuzda. Şok olursun ve inkar edersin, ‘belki benim mesajımı görmemişlerdir’ gibi şeyler düşünürsün. Sonra öfke hissedersin.

Jenkins ekliyor: “Daha sonra, siz olası uyarı işaretleri için ilişkinizi ve son konuşmanızı zihinsel olarak yeniden incelerken, depresyon duyguları zayıf özgüven duygularıyla birlikte [can] devreye girebilir.”

Gölgelenme doğası gereği belirsizdir çünkü ilişkinin neden sona erdiğine dair bir açıklama yoktur. Hayalet olan kişi için önemli reddedilme, suçluluk, keder ve utanç duygularına yol açabilir.

Hayalet olan bir kişi, bu tür davranışların onlar hakkında ne söylediğini merak ederek bırakılabilir, ancak gölgelenmenin, hayalet olan kişiden çok teması kesen kişi hakkında daha fazla şey söylediğini hatırlamak önemlidir.

Ghosting İlişki Nedir?

Hayalet Olduktan Sonra Kederle Çalışmak

Yas döngüsü tam olarak bu şekilde ilerlemeyebilir, ancak hayalet olmak genellikle bir dizi duygu seli tetikler. “Kişi benimle çıkmak istememekle kalmadı, aynı zamanda bir açıklamayı bile hak etmiyordum” düşünceleri, kişinin kendisini insanlıktan çıkarılmış ve değersizleştirilmiş hissetmesine neden olabilir.

Biraz marine edilmiş bir ilişki olduğunda genellikle daha acı vericidir, ancak hayalet kişi, yeni bir bağlantıysa da bu şekilde hissedebilir. Acının üstesinden gelmek biraz zaman alabilir, ancak kabul edildiğinde hayalet olan kişi yoluna devam edebilir.

Hayalet olduğunuzu hissettiğiniz bir durumda kapanışı sağlamak için Meide, “Hey, bir süredir senden haber almadım” gibi bir mesaj göndermenin yardımcı olabileceğini söylüyor. Ne olduğundan emin değilim, ama bunun peşini bırakmaya devam etmek istemiyorum. Zamanım değerli ve bu kapıyı açık bırakmak istemiyorum. Her şeyde iyi şanslar.” Hayalet oluşturucu yanıt vermese de kapatmanın sağlanmasına yardımcı olabilir.

Ghosting İlişki Nedir?

Ghosting İlişki Nedir?

Ghosting, Ghoster’ı Nasıl Etkileyebilir?

Gölgelenme sadece hayaleti etkilemez; aynı zamanda hayalet için bir zarardır. Buradaki sonuç, gölgelenmenin ya bir ilişkiyi bitirmenin pasif agresif bir yolu ya da “kolay çıkış yolu” olmasıdır. Her iki durumda da, hayaletin başkalarıyla iletişim kurma becerilerinde herhangi bir iyilik yapmıyor.

“Gölgelenme, diğer insanları nasıl etkilediğinizi hesaba katmaz ve işler rahatsız edici bir hal aldığında kişinin dalmasını veya ilişkisini kesmesini kolaylaştırır. Sorunların üstesinden gelmeden ve iletişim becerilerinizi kullanmadan sağlıklı, uzun vadeli bir ilişkiye sahip olmanın hiçbir yolu yok” diyor Jenkins.

Jenkins, hayaletlerin kendileri için sağlıksız problem çözme kalıpları oluşturduklarını ve ayrıca hayalet olma şanslarını artıran daha geniş bir toplumsal düzensizlik modeline katkıda bulunduklarını ekliyor.

Ghosting İlişki Nedir?

Ghosting’e Alternatifler

Birini gölgede bırakmanın kolay yolundan kaçınmak her iki tarafa da fayda sağlayacaktır. Meide, bir ilişkiyi bitirirken yapabileceğiniz en iyi şeyin, ne kadar uzun veya kısa olursa olsun, diğer kişiye size davranılmasını istediğiniz gibi davranmak olduğunu söylüyor.

Meide, “Genellikle ortada ilaçla birlikte iki kaşık şeker öneririm” diyor. Kulağa ‘Hey, gerçekten harika bir yakalama gibi görünüyorsun, ama aramızda yürüdüğünü hissetmiyorum’ gibi bir şey gelebilir. Zamanınıza saygı duyuyorum ve dürüst olmak istedim. Saygılarımla ve kendinize iyi bakın.’

“Veya, ‘Merhaba, seni tanımak güzeldi, ama ben flört etmeye ara vermeye karar verdim ve zamanını boşa harcamak ya da sahtekârlık yapmak istemiyorum. Her şeyde bol şans.'”

Bu mesajlar kısa, tatlı, dürüsttür ve uzun ve yorucu bir konuşma yapmak istemediğinizi gösteren bir outro ile biter. Diğer kişiden olumsuz veya incitici bir tepki almanız mümkündür, ancak bir açıklama yaptıktan sonra ilişkiden çıkmak tamamen hayalet olmaktan çok daha iyidir.

Ghosting Birisi Hiç Tamam mı?

Çoğu durumda, gölgelenme, artık biriyle konuşmamaya çalışırken veya özellikle daha ciddi veya yerleşik bir ilişkiyi bitirirken izlenecek kaba bir yol olarak kabul edilir. Bununla birlikte, kesinlikle istisnalar vardır – daha fazla iletişimin kötü bir şey olabileceği veya hatta potansiyel olarak güvensiz olabileceği durumlar.

Gölgelenmenin mantıklı olabileceği durumlar, kişinin evli veya bir ilişki içinde olduğunu, yasa dışı veya hoş olmayan davranışlarda bulunduğunu veya toksik özellikler sergilediğini öğrenmenizdir. Bu gibi durumlarda, o kişiye bir açıklama borçlu değilsiniz. aniden ilişkiyi bitirmek.

Rahatsızsanız veya herhangi bir şekilde birisi tarafından tehdit edildiğini hissediyorsanız, içgüdülerinizi takip etmenin en iyisi olduğunu unutmayın. Sadece kötü bir duyguya sahip olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, bu kişinin hayalet olmayı “hak ettiğini” kanıtlamanıza gerek yoktur; hayalet, kendini koruma ve gönül rahatlığı için yararlı bir mod olabilir.

En iyi çıkarınızın söz konusu kişiyle teması tamamen kesmek olduğunu düşünüyorsanız, suçluluk duygularınızın sizin için doğru olanı ve nihayetinde sizi güvende tutacak şeyi yapmanıza engel olmasına izin vermeyin.

Gölgelenme, dijital çağda daha yaygın hale geldi, ancak bir şeyin kolay veya yaygın olması, her zaman izlenecek ideal yol olduğu anlamına gelmez. Gölgelenmenin her iki tarafı da nasıl etkileyebileceğini düşünün ve diğerlerine nezaket ve dürüstlükle davranmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Hayalet olan kişi sizseniz, kafası karışmış, üzgün ve kızgın hissetmenizde bir sorun yoktur. İlişkiyi kendiniz bitirmek için hızlı bir not göndermek, kendinize olan güç ve güven duygusunu yeniden kazanmanıza ve kapanmanıza yardımcı olabilir.

Ancak, birisi tarafından tehdit edildiğinizi veya derinden rahatsız olduğunuzu hissediyorsanız, onlara hiçbir şey borçlu değilsiniz. Bazen gölgelenme, dikkatli bir şekilde kullanıldığında, kendini korumanın ve potansiyel olarak kötü bir durumdan kendinizi uzaklaştırmanın sağlıklı bir yolu olabilir.

 

 

 

Sevgili NHMAG okurları, Ghosting İlişki Nedir? yazımızı beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Ghosting İlişki Nedir?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0