İyi Arkadaşlar Hayatınızı Güzelleştirir

AnasayfaYaşam

İyi Arkadaşlar Hayatınızı Güzelleştirir

Bu 9 Wattpad Hikayesiyle Romantik Evrene Girin
Kişisel Motivasyonu Arttırmak İçin 5 Bilimsel İpucu
Erkek Arkadaşınızdan Nasıl Özür Dilenir

İyi Arkadaşlar Hayatınızı Güzelleştirir…

Bette Midler, “O günün uzun sürmesi için arkadaşların olmalı” diyor.

İyi arkadaşlar, hayatınızın daha uzun sürmesine de yardımcı olabilir.

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, 10 yıl boyunca yaklaşık 1.500 yaşlı insanı izledi. Geniş bir arkadaş ağına sahip olanların 10 yıl boyunca ölme ihtimalinin yaklaşık %22 daha az olduğu bulundu.

Neden? Niye? Bazıları, iyi arkadaşların sigara içmek ve aşırı içki içmek gibi senin için kötü olan şeyleri yapmaktan seni alıkoyduğunu düşünür. Arkadaşlar ayrıca depresyonu önleyebilir, özgüveninizi artırabilir ve destek sağlayabilir.

İnsanlar yaşlandıkça arkadaş seçimlerinde daha seçici olma eğilimindedirler, bu nedenle hoşlandıkları insanlarla daha fazla zaman geçirirler.

Çocuklar ve akrabalarla olan yakın ilişkiler ise, aksine, uzun ömür üzerinde neredeyse hiçbir etkiye sahip değildi. Araştırmayı yürüten araştırmacılardan Lynne C. Giles, aile bağlarının önemli olduğunu, sadece hayatta kalma üzerinde çok az etkisinin olduğunu vurguladı.

İyi Arkadaşların Sağlığa Faydaları

Pek çok araştırma, sosyal desteğin ve sağlığın birbiriyle bağlantılı olduğunu göstermiştir.

Yumurtalık kanseri olan kişilerle ilgili yakın tarihli bir çalışma, çok sayıda sosyal desteğe sahip olanların daha agresif kanserlerle bağlantılı çok daha düşük protein seviyelerine sahip olduğunu söylüyor. Bu, kemoterapi tedavilerini daha etkili hale getirdi.

Başka bir çalışmada, bir destek grubundaki meme kanseri olan kadınlar, bir grupta olmayanlardan iki kat daha uzun yaşadılar. Ayrıca çok daha az ağrıları vardı.

Arkadaşlar Stresli Olabilir

Yine de arkadaşlarınız bir stres kaynağı olabilir. Arkadaşlar, onları çok önemsediğimiz için diğerlerinden daha fazla strese neden olabilir.

Yalnızlığın Etkisi

Ya yalnızlar? Yalnız kalmayı sevdikleri için ölme riskleri daha mı yüksek?

Sadece kendilerini yalnız hissederlerse.

Yalnızım diyenlerde gençler arasında uyuşturucu kullanımı daha yüksek. Daha yaşlı yalnız insanlar daha yüksek kan basıncına ve daha düşük uyku kalitesine sahip olma eğilimindedir. Ayrıca daha gergin ve endişeliydiler.

Bir çalışmada, küçük sosyal ağları olan ve yalnız olduklarını iddia eden üniversite birinci sınıf öğrencilerinin grip aşılarına karşı daha zayıf bağışıklık tepkileri olduğu görüldü. Ayrıca kanlarında daha yüksek düzeyde stres hormonu vardı.

Kadınların Arkadaşlıkları Nasıl Farklıdır?

Genel olarak, kadınlar arkadaş tutmada erkeklerden daha iyidir. UCLA’da psikoloji profesörü olan PhD Shelley E. Taylor, kadınlar “ilgilenir ve arkadaş olurlar” diyor. Strese, başkalarını koruyarak, besleyerek ve onlardan destek arayarak yanıt verirler. Taylor, bu modelin sosyal destek aramayı, vermeyi ve almayı düzenlediğini söylüyor. Psikolojik ve biyolojik stresi azaltır.

Fairleigh Dickinson Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan PhD Margaret Gibbs, erkeklerin ve kadınların hayatları boyunca başkalarıyla farklı şekilde ilişki kurduğunu söylüyor.

Gibbs, “Erkek arkadaşlıkları daha çok birbirlerine yardım etmekle, çim biçme makinesini tamir etmekle, bu tür şeylerle ilgili” diyor. “Kadınların arkadaşlıkları daha duygusal bir içeriğe sahip olma eğilimindedir – arkadaşların hikayelerini dinlemek ve yardımcı çözümler bulmak.”

 

Sevgili nhmag okurları, İyi Arkadaşlar Hayatınızı Güzelleştirir haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet, Psikoloji, Kişisel Gelişim gibi Kadın ve Yaşam haberleri için nhmag’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

YORUMLAR

WORDPRESS: 0