Kişisel Farkındalığı Geliştirmek İçin En İyi 10 İpucu

AnasayfaYaşam

Kişisel Farkındalığı Geliştirmek İçin En İyi 10 İpucu

Duyguları Serbest Bırakmak Ve Kaygıyı Gidermek İçin 3 Uygulama
Bu Yüzden Güven Sorunlarınız Var
Kesinlikle Kaçınılması Gereken 6 İlişki Türü

Kişisel Farkındalığı Geliştirmek İçin En İyi 10 İpucu…

Kişisel Özelliklerinizi Anlamak İçin Kişilik Testleri Kullanın

Myers-Briggs ve SHL Kişilik Testi gibi testler mükemmel olmasa da, tutumunuz, davranışlarınız, özellikleriniz ve karar vermenizi neyin yönlendirdiği hakkında derinlemesine düşünmenize ve böylece daha bilinçli olmanıza yardımcı olurlar.

Profesyonel Yardım Alın

İyi bir koç, kişisel farkındalık seviyenizi artıracak geri bildirim sağlamada paha biçilmez olabilir. Yine de önce kimlik bilgilerini ve sertifikalarını kontrol ettiğinizden emin olun ve sizinle istediğiniz şekilde çalışabileceklerinden emin olun. İyi bir koç, başkalarından gelen geri bildirimleri çözmenize ve bunları değişmenize yardımcı olması için kullanmanıza da yardımcı olabilir.

Kendiniz Hakkında Notlar Tutun

Önemli bir karar verdiğinizde, sonucun ne olmasını beklediğinizi not almanız yararlı olabilir: Sizce ne olacak? Uygun bir zamanda, notlarınıza geri dönün ve gerçek sonucu olmasını beklediğiniz şeyle karşılaştırın. Sadece “ne” olduğunu düşünmeyin – bunun “neden” olduğunu da düşündüğünüzden emin olun. Yönetim Danışmanı Peter Drucker, bu derinlemesine düşünme faaliyetini “geri bildirim analizi” olarak adlandırdı: “güçlü yönlerinizi keşfetmenin tek yolu.”

Bir Başkasına Sorun

Tanıdığınız ve güvenebileceğinizi düşündüğünüz kişileri belirleyin ve onlardan kişiliğiniz, alışkanlıklarınız, ihtiyaçlarınız ve değerleriniz hakkında size geri bildirimde bulunmalarını isteyin. İnsanlardan size bu geri bildirimi anonim olarak vermelerini istemek, daha dürüst olmalarını ve size anlayışlı ve yardımcı olan geçerli bir yanıt vermelerini sağlamak için yararlı olabilir.

Güzel Sorular Sorun

İyi sorular sormak, siz ve kuruluşunuz için çok değerli olabilecek bir beceridir. Ancak soru kendi performansınızla ilgili olduğunda, olumsuz geri bildirim alma konusunda objektif olmak daha zor olabilir. Her türlü geri bildirime eşit derecede açık olduğunuzu gösterdiğinizde, öz farkındalık ve öğrenmeye istekli olduğunuzu göstermiş olursunuz. Soru sormak, kuruluştaki herkesin yararlanacağı, sorun çözme ve karar vermeye yönelik sağlam ve şeffaf bir yaklaşımı modeller. Ayrıca başkalarını her şeyi bilmemenin sorun olmadığı ve sürekli öğrenmenin iyi bir şey olduğu konusunda cesaretlendirir.

Gerekçelendirmeden Geri Bildirimi Dinleyin

Geri bildirim talep ettiğinizde, kendinizi veya eylemlerinizi haklı çıkarmadan onu dinlemek çok önemlidir. Aksi takdirde, insanlar size geri bildirim vermeyi bırakacaktır. Ve kendinizi savunmakla meşgulseniz, muhtemelen karşınızdaki kişinin size söylemeye çalıştığı şeyi kaçırırsınız. Ancak, kendinizi savunmadan geri bildirimleri dinler ve kabul ederseniz, duymanız gerekenleri duymanız ve onlardan öğrenmeniz daha olasıdır. Ayrıca o kişiyle olan güvenilirliğinizi artıracak ve gelecekte size yararlı geri bildirimler vermeye devam etmeleri için onu teşvik edecek bir güven bağı oluşturacaksınız.

Değişime Açık Olun

Kendinizi ve liderlik becerilerinizi geliştirmekle aktif olarak ilgilenmiyorsanız, kendinizin farkına varamazsınız. Sürekli çaba ve odaklanma gerektirir ve çabalarınızı düzenli olarak kontrol edip yeniden odaklamadığınız sürece bunu başaramazsınız. Bunu yapmak bile başlı başına bir öz-farkındalıktır ve onu geliştirmek için önemli bir adımdır. Ancak, gelişme arzusuna sahip olmak savaşın sadece yarısıdır: değişime açık olmanız gerekir. Doğal olarak değişimden çekiniriz – bu bizi rahatsız eder. Ancak kalıcı iyileştirme, yalnızca bir alışkanlığı veya davranışı değiştirme isteğine sahip olduğumuzda ve kendimizi bu değişiklikten sorumlu tutacak öz-farkındalığa sahip olduğumuzda gerçekleşir.

Sizi Geride Tutan Kişisel Alışkanlıkları Belirleyin

Hepimizin dikkatli ve farkında olmamızı engelleyen kişisel alışkanlıklarımız var. Beyninizde çalışan, enerjinizi tüketen veya odaklanmanız gereken şeylerden sizi uzaklaştıran arka plan süreçleri gibidirler. Bir lider olarak gelişmek istiyorsanız, beyninizi iyi alışkanlıklar için yeniden programlamanız gerekir ve öz farkındalığınızı geliştirmek bunu yapmanıza yardımcı olacaktır. Kötü alışkanlıklarınızı tanımlayın. Başlangıçta onları değiştirmenize bile gerek yok. Sadece onları fark etmek için kendinizi eğitin ve sonra yön değiştirmeye başlayabilirsiniz.

Sezgilernizi Kucaklayın

Başarılı liderler içgüdülerine güvenirler ve bunlarla bağlantılı riskleri almaya hazırdırlar. İçgüdülerimiz, en uygun olanın hayatta kalmasına ve başarılı olma ihtiyacımıza dayalıdır – bundan sonra ne yapacağımıza ve nasıl öncelik sırasına koyacağımıza karar vermemize yardımcı olurlar. Bu içgüdülere güvenmeyi öğrenin ve onlara göre hareket edin.

Başkalarının Da Farkında Ol

Güçlü ve zayıf yönlerinizi bilmek, daha iyi bir lider olmanıza yardımcı olacaktır. Ancak başkalarının güçlü ve zayıf yönlerinin keskin bir gözlemcisi olmak da yararlıdır. Etkili ekipler, aynı kişilik tiplerinden ziyade birbirini anlayan ve tamamlayan insanlardan oluşur. Açık fikirli ve nesnel biriyseniz, gemide farklı türden insanlara sahip olmak, öz farkındalığınızı artırmanıza ve başarı modellerinin doğasında var olan çeşitliliğe olan takdirinizi derinleştirmenize yardımcı olacaktır. Ekipte doğru tamamlayıcı kişilere ve destekleyici bir öğrenme ortamına sahip olmak, neyi iyi yaptığınızı ve başkalarının neleri iyi yaptığını net bir şekilde görmenize yardımcı olacaktır.

 

 

Sevgili nhmag okurları, Kişisel Farkındalığı Geliştirmek İçin En İyi 10 İpucu haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet, Psikoloji, Kişisel Gelişim gibi Kadın ve Yaşam haberleri için nhmag’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

YORUMLAR

WORDPRESS: 0