Dua Sağlığınıza Faydalı mı?

AnasayfaYaşam

Dua Sağlığınıza Faydalı mı?

Düzenli dua moralinizi yükseltebilir ve size daha büyük bir amaç duygusu sunabilir.

Airfryer Kullanımında Yapılan Yaygın Hatalar
Aşk ve Arkadaşlıkta Yengeç ve Oğlak Uyumluluğu
Kadınların Erkekleri Sinirlendirdiği 10 Şey

Dua Sağlığınıza Faydalı mı?.. Bazıları için dua günlük yaşamın bir parçasıdır. Bazıları ise zor zamanlarla baş etmelerine yardımcı olmak için duaya başvuruyor.

2022 Gallup anketine göre Amerikalıların yüzde 81’i Tanrı’ya inandığını bildiriyor ve Pew Araştırma Merkezi verileri , yetişkinlerin yüzde 55’i için duanın “en azından günlük” bir uygulama olduğunu gösteriyor.

Ve bunun iyi bir nedeni var: Bu manevi uygulamanın stresi azalttığına, ruh halini iyileştirdiğine ve daha iyi kalp sağlığına yol açtığına dair kanıtlar var.

Dua ve Maneviyatı Tanımlamak

Dua ve maneviyatı tanımlamak, özellikle araştırma amaçları açısından zordur. Dua (insanların duayla ilgili deneyimlerini tanımlama eğiliminde oldukları şekliyle) büyük ölçüde gözle görülebilen, kolayca ölçülebilen veya sayısallaştırılabilen bir şey değildir.

Epidemiyoloji profesörü PhD, MPH Jeff Levin, duanın farklı inançlarda farklı olduğunu ve hatta aynı inanç içinde bile çeşitli dua türleri bulunduğunu (diğerlerinin yanı sıra tefekkür, rica, ayin, günah çıkarma ve övgü gibi) olduğunu söylüyor. ve nüfus sağlığı, tıbbi beşeri bilimler profesörü ve Waco, Teksas’taki Baylor Üniversitesi’nde din ve nüfus sağlığı programının yöneticisi. “Duanın tanımını belirlemek, eğer böyle bir şey varsa, imkansız olmasa da karmaşıktır.”

Akademik çalışmalar için araştırmacılar, Davranışsal Tıp Ansiklopedisi’ne göre duayı benlik ile kutsal arasında gerçekleşen bir iletişim biçimi olarak tanımladılar . Benzer şekilde, Old Dominion Üniversitesi’ndeki araştırmacılar buna “Tanrı ile ruhsal iletişim” adını verdiler.

Araştırmada duayı incelemeye yönelik başka bir yaklaşım: Dr. Levin, “İnsanlara dua edip etmediklerini, ne sıklıkta dua ettiklerini, ne için dua ettiklerini ve devam eden dua yaşamlarıyla ilgili diğer soruları sorun” diyor. Bazen klinik araştırmalarda kişinin kendisi tarafından bildirilen veriler bir sınırlama olarak kabul edilir. Ancak duayla ilgili özellikler çok büyük farklılıklar gösterebildiğinden, bu yaklaşım, araştırmanın duanın alabileceği tüm biçimleri yakalamasına, ancak yine de sıklık ve amaç gibi şeyleri ölçmesine ve ardından bu önlemleri çeşitli sonuçlara bağlamasına olanak tanır.

Örneğin, 2023 yılında Journal of Religion and Health dergisinde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, her birinin bireylerin kaygı deneyimlerini nasıl etkilediğini değerlendirmek için duayı dört kategoriye (duanın etkisi, adanmışlık duası, destek için dualar ve dua beklentisi) ayırdı . Deneklerin kendilerinin bildirdiği kaygı duyguları (veya kaygı eksikliği), araştırmacıların insanların dua tarzını zihinsel sağlık durumlarıyla ilişkilendirmelerine yardımcı oldu.

Peki duanın daha iyi sağlıkla ilişkisi nedir?

Psikolojik bilimler profesörü ve Storrs’daki Connecticut Üniversitesi Maneviyat, Anlam ve Sağlık Laboratuvarı’nda araştırmacı olan PhD Crystal Park, bu tartışmanın önsözünde duayı ve duanın insan üzerindeki etkilerini ampirik olarak çalışmanın nasıl mümkün olabileceğinin sınırlamaları olduğunu belirtiyor . sağlık.

Tek başına duanın sağlık üzerindeki etkisini nasıl izole edersiniz? Sık sık dua eden ve inanç topluluklarıyla aktif olan kişiler, daha az risk almak veya sigara ve içkiden kaçınmak gibi genel olarak daha sağlıklı kararlar alıyor olabilir. Peki, eğer daha fazla dua eden insanlar daha sağlıklı sonuçlara sahipse, buna dua mı yoksa diğer davranışlar mı sebep oluyor? Araştırmacılar veri analiziyle bunların bir kısmını kontrol edebilirler ama hepsini kontrol edemezler.

Dr. Park, araştırmacıların bunun sağlık üzerinde ne gibi etkileri olabileceğini bilmesini sağlayacak şekilde, insanların (örneğin yalnızca kriz zamanlarında) çok düzensiz dua etmelerinin de mümkün olduğunu söylüyor.

Bu uyarılar göz önünde bulundurulduğunda, yapılan araştırma dua ile sağlık arasında bir ilişkiye açıkça işaret ediyor. Düzenli bir ruhsal uygulamanın duygusal sağlığınızı iyileştirebileceği veya koruyabileceği (ve hatta fiziksel sağlığınızı güçlendirebileceği) birkaç yolu burada bulabilirsiniz.

Daha büyük bir amaç duygusu sunun Park, daha büyük bir güce veya gerçeğe bağlanmanın size günlük hayatın ötesinde bir amaç ve anlam duygusu verebileceğini söylüyor. Bir amaç duygusunun kendisi de gelişmiş zihinsel ve fiziksel sağlıkla ilişkilendirilmiştir.

Sosyal destek sağlayın Maneviyatınızı uygulayarak, benzer düşüncelere sahip insanlardan oluşan bir topluluğa dahil olabilirsiniz. Amerikan Psikoloji Derneği’ne göre sosyal destek yalnızlık hissini azaltabilir ve dayanıklılığı artırabilir .

Kasım 2018’de Amerikan Epidemiyoloji Dergisi’nde yayınlanan araştırma, insanlarla karşılaştırıldığında düzenli dua ile bunu uygulayanlarda daha büyük bir olumlu etki, daha iyi duygusal süreçleme ve duygusal ifade ve daha büyük bir görev ve bağışlama duygusu arasında bir bağlantı bulmuştur. hiç dua etmediğini bildiren kişi. Ayrıca şarkı söylemek veya gönüllü olmak gibi maneviyat veya topluluğa katılımla ilgili faaliyetlerin de duygusal sağlık üzerinde olumlu etkileri olabilir. Bir çalışma , koroya katılımın kanserden kurtulanlar ve onların bakıcıları arasında bir destek sistemi sağladığını ve kaygı ve depresyonu azalttığını buldu. Ve Ulusal Akıl Hastalıkları İttifakına göreBaşkalarına yardım etmeye gönüllü olmak stresi azaltır ve genel yaşam memnuniyetini artırır.

Zorluklarla başa çıkmanıza yardımcı olur Maneviyat veya din, beklenmedik veya olumsuz olaylarla başa çıkmak için bir çerçeve sağlayabilir. Örneğin, Depresyon Araştırması ve Tedavisi dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, sevilen birinin ölümüyle karşı karşıya olan kişilerde düzenli kiliseye gitmek ve dua etmek, depresyon belirtilerini azaltıyor gibi görünüyor .

Minnettarlığı artırın

Birçok dua şekli, sağlık açısından da kanıtlanmış faydaları olan şükran uygulamalarıdır. Kasım 2017’de Pozitif Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan bir, şükran uygulamasını kişisel dua olarak çerçeveleyen kişilerin olumsuz duygularının azaldığını ve hatta sağlıklarının iyileştiğini ortaya çıkardı.

Farkındalığı teşvik edin Daha meditasyona dayalı, daha az konuşmaya dayalı bir tarz gibi, şimdiki an farkındalığını içeren dua, benzersiz bir huzur duygusu yaratabilir. Meditasyon uygulamaları bizi buraya ve şimdiye yönlendirir, düşüncelerimizin sıkıntılı bir geleceğe doğru kaymasını ya da sıkıntılı bir geçmişe kafa yormasını engeller. Frontiers in Psychology’de 2021’de yayınlanan bir araştırma, günlük 10 dakikalık “merkezleme duası” tarzı meditasyonun üniversite öğrencilerinde stresi önemli ölçüde azalttığını buldu.

Fiziksel iyileşmeyi ve kalp sağlığını teşvik edin Duanın kalp-damar sağlığı ve bilinen kalp sorunları olan kişiler üzerindeki yararlarına dair giderek artan kanıtlar vardır (aşağıdaki spesifik veriler hakkında daha fazla bilgi). Ayrıca Levin, birçok insanın şefaat duası sonucunda fiziksel iyileşme yaşadığını söylüyor. Duanın fiziksel hastalıklardan iyileşmeye yol açacağının garantisi olmasa da çoğu zaman durum böyledir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0