Neden Bu Kadar Yorgunum?

AnasayfaSağlık

Neden Bu Kadar Yorgunum?

Her Kadının Dikkate Alması Gereken 7 Sağlık İpucu
Sağlıklı Yaşam için Kondisyon: Kilodan Daha Fazlası
Sirkenin Mucizevi Faydaları

Neden Bu Kadar Yorgunum?.. Günün ortası ve sanki birinci vitesten çıkamıyorsunuz. Ve bu ilk kez değil Seni bu kadar tükenmiş hissettiren şey nedir? Olası nedenlerin uzun bir listesi vardır ve bunların çoğu etkileyebileceğiniz şeylerdir. Yorgunluğun bu yaygın nedenlerine bir göz atın ve adımlarınıza biraz enerji katın.

Yaşam Tarzınızın Yenilenmeye İhtiyacı Var mı?

Los Angeles’taki Charles R. Drew Tıp ve Bilim Üniversitesi’nde tıp bölümü başkanı olan Theodore Friedman, MD, PhD, “Hastalarımla sağlığın üç temel direği hakkında konuşuyorum: uyku, diyet ve egzersiz” diyor. “İyi uyuyamıyorsanız, iyi beslenmeniz ve egzersiz yapmanız da zordur. Aynı şey tam tersi için de geçerlidir. Hepsi birbiriyle akrabadır.”

Bu nedenle, gözleriniz kapalıyken kendinizi kısa sürede değiştirmemeye çalışın. Yetişkinlerin 7 ila 9 saat uykuya ihtiyacı vardır. Dengeli bir meyve, sebze ve yağsız protein diyeti yiyin ve düzenli dozda fiziksel aktivite yapın.

Tüm bu kutuları işaretlediyseniz ve günlerinizi hâlâ sürükleyerek geçiriyorsanız, yorgunluğun olası tıbbi nedenlerini kontrol etmenin zamanı gelmiş olabilir.

Anemi

Kanınızın vücudunuzdaki oksijeni taşımasını zorlaştıran bir hastalıktır. Yaygın bir türe “demir eksikliği” anemisi denir.

Demir, kanınızdaki oksijeni taşıyan bir tren vagonu gibi davranır. Friedman, “Düşük demirli insanların trenlerinde yeterli araba yok” diyor. “Yorgunlar, ayağa kalktıklarında başları dönüyor, beyinleri bulanıklaşıyor, kalp çarpıntısı oluyor.”

Doktorunuz basit bir kan testiyle anemi olup olmadığını kontrol edebilir.

Diyabet

Doktorlar bunun insanları neden bu kadar yorduğunu tam olarak bilmiyorlar. Bunun olası bir nedeni, vücudunuzun kan şekeri seviyelerindeki sık değişikliklerle başa çıkmak için çok fazla enerji kullanmasıdır.

Doktorların bildiği şey, yorgunluğun diyabetin en yaygın semptomlarından biri olduğudur. Başka işaretleri de var. Susadığınızı hissedebilir ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Tiroidinizle İlgili Sorunlar

Boynunuza oturan küçük, kelebek şeklinde bir bezdir. Enerjiyi nasıl kullandığınızı kontrol etmeye yardımcı olan bir hormon üretir. Tiroid beziniz bozulduğunda siz de bozulursunuz.

Friedman, “Tiroidi az çalışan insanlar kendilerini yorgun hissedecekler” diyor. “Hücreleri iyi çalışmıyor, halsizler ve refleksleri yavaş.”

Doktorunuz, yorgunluğunuzun nedeninin bu olup olmadığını görmek için kanınızda tiroid hormonu testi yapabilir.

Kalp hastalığı

Aşırı yorgunluk, konjestif kalp yetmezliğinin yaygın bir belirtisidir ve kalp gerektiği kadar kan pompalamadığında ortaya çıkar. Eğer buna sahipseniz, egzersiz yaparken yorgunluğunuz genellikle daha da kötüleşir. Ayrıca kollarınızda veya bacaklarınızda şişlik ve nefes darlığı da olabilir.

Uyku Apnesi

Bu bozukluk uyurken yeterli oksijen almanızı engeller, bu da gece boyunca gerçek anlamda dinlenemeyeceğiniz anlamına gelir.

California Üniversitesi, San Diego Tıp Fakültesi Uyku Tıbbı Merkezi müdürü Lisa Shives, “Beyin, CO2’nizden kurtulmadığınızı fark ediyor ve gerçekten kısa süreliğine alarma geçerek uyanıyor” diyor. Farkında bile değilsiniz, bu da gün içinde neden bu kadar uykulu olduğunuzu anlamanızı zorlaştırıyor.

Shives, “REM’e, yani kendinizi en iyi hissetmenizi sağlayan uykuya girmiyorsunuz” diyor.

Sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) makinesi adı verilen bir cihaz, iyi bir gece uykusu için solunum yollarınızı açık tutmanıza yardımcı olabilir.

Menopoz

Menopoza giren bir kadınsanız, iyi bir uyku çekmekte zorlanabilirsiniz. Bu dönemde hormonlarınız çok değişiyor, bu da gece terlemelerine ve ateş basmasına neden oluyor. Bu sizi geceleri ayakta tutabilir ve gün boyunca sürüklenmenize neden olabilir.

Depresyon

Beyninizin en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu kimyasalları çalar. Bunlardan biri, iç vücut saatinizi düzenlemeye yardımcı olan serotonindir.

Depresyon enerji seviyenizi düşürebilir ve gün içinde kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Ayrıca geceleri uykuya dalmakta zorluk yaşayabilir veya sabah istediğinizden daha erken uyanabilirsiniz.

Depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun. Konuşma terapisi ve ilaç yardımcı olabilir.

 

 

 

Neden Bu Kadar Yorgunum?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0