Yüksek Proteinli Kahvaltı Obeziteyi Önlemeye Yardımcı Olabilir

AnasayfaBeslenme

Yüksek Proteinli Kahvaltı Obeziteyi Önlemeye Yardımcı Olabilir

Araştırmacılar, protein tüketimi ile kalori alımı arasındaki bağlantıyı araştırdı. Daha düşük protein tüketimi ile yağ ve karbonhidratlardan daha yüksek kalori alımı arasında obezite riskini artırabilecek bir bağlantı buldular.

Kadınlar İçin 5 Probiyotik Önerisi
Serinletici Yaz Tatlıları: Hafif ve Leziz Tarifler
Sağlıklı Beslenme İçin Antioksidan Dolu 6 Güçlü Yiyecek

Yüksek Proteinli Kahvaltı Obeziteyi Önlemeye Yardımcı Olabilir… Obezite, kalp hastalığı, inme, tip 2 diyabet ve kanser dahil olmak üzere önlenebilir, erken ölümün önde gelen nedenlerinden bazılarıyla bağlantılıdır. 1999 ile 2020 arasında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki nüfus obezite oranları %30,5’ten %41,9’a yükseldi.

Yüksek Proteinli Kahvaltı Obeziteyi Önlemeye Yardımcı Olabilir

İlk olarak 2005 yılında önerilen protein kaldıraç hipotezi (PLH), obezitenin nedeni için bir teoridir. Vücudun protein tüketimi ihtiyacı karşılanmazsa, yağ ve karbonhidrat tüketiminin arttığını, tokluk sinyallerini azalttığını ve gıda alımını artırdığını belirtir.

Araştırmalar, Amerikan diyetlerinde proteinden gelen enerji yüzdesi düştükçe obezite oranlarının arttığını göstermiştir.

Başka bir çalışma, aşırı işlenmiş diyetlere maruz kalan yatan hasta yetişkinlerin, işlenmemiş diyetlere göre daha fazla karbonhidrat, yağ ve toplam enerji aldıklarını ve sonuç olarak kilo aldıklarını buldu.

Yüksek oranda işlenmiş gıdaların ve düşük protein alımının sağlık üzerindeki etkilerini anlamak, obeziteyi önleme stratejilerini iyileştirebilir.

Son zamanlarda araştırmacılar, protein alımı ve obezite arasındaki ilişkiyi anlamak için nüfus sağlığı verilerini analiz ettiler.

Günün ilk öğününde daha düşük protein alımı ile gün boyunca daha yüksek genel gıda alımı arasında bir bağlantı buldular.

Protein Alımının Genel Diyet Üzerindeki Etkisi

Araştırmacılar, Avustralya İstatistik Bürosu’nun 2011-2012 Ulusal Beslenme ve Fiziksel Aktivite Anketinden elde edilen verileri analiz ettiler. Yaş ortalaması 46.3 olan 9.341 kişiden alınan verileri içeriyorlardı.

Dahil edilen veriler:

protein, karbonhidrat, yağ, lif ve alkolden kalori alımı
gıda tüketim zamanı
vücut kitle indeksi (VKİ)
Ortalama enerji alımı, aşağıdakiler dahil 2072 kaloriydi:

%18.4 proteinden
%43,5 karbonhidratlardan
%30.9 yağdan
%2,2 elyaftan
%4,3 alkolden
Araştırmacılar, enerji alımını ve tüketim zamanını karşılaştırarak, günün ilk öğünlerinde daha az protein tüketenlerin sonraki öğünlerde daha yüksek kalori alımına sahip olduğunu bulmuşlardır.

Araştırmacılar, protein alımı azaldıkça, “protein seyreltmesi” olarak bilinen şeyde yağ, karbonhidrat, şeker ve alkolden gelen enerjinin arttığını belirtti.

Ayrıca, ilk öğünlerinde daha az protein tüketenlerin gün boyunca daha fazla işlenmiş gıdaları tükettiklerini de belirtmişlerdir.

 

 

Sevgili nhmag okurları, Yüksek Proteinli Kahvaltı Obeziteyi Önlemeye Yardımcı Olabilir haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet, Psikoloji, Kişisel Gelişim gibi Kadın ve Yaşam haberleri için nhmag’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

YORUMLAR

WORDPRESS: 0