Klima Kullanırken Sağlığınızı Koruyun

AnasayfaSağlık

Klima Kullanırken Sağlığınızı Koruyun

Yazın klima kullanımı sağlık sorunlarına yol açabilir. Lejyoner hastalığına dikkat edin ve klimalarınızı düzenli olarak temizleyin.

Zona için 6 Etkili Ev Tedavisi ve Doğal Tedavi Yöntemi
Evde Karın Ağrısına Karşı Doğal Çözümler
Yerde Uyumanın Bilinmeyen 4 Sağlık Faydası

Sıcak yaz aylarında klimalar konforlu bir yaşam ve verimli çalışma için sıkça kullanılıyor. Ancak, İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özkan Akyol, klimaların sağlık açısından ciddi sorunlara neden olabileceği konusunda uyarıyor. En tehlikeli klima hastalıklarından biri, lejyoner hastalığı olarak bilinen ve Legionella pneumophila bakterisinin sebep olduğu enfeksiyon.

klima

Dr. Özkan Akyol

Lejyoner Hastalığı Nedir?

Lejyoner hastalığı, ilk kez 1976 yılında ABD’nin Pensilvanya eyaletinde bir toplantıya katılan kişilerde görülmüştür. Hastalığın kaynağı toplantı salonundaki havalandırma sistemi olarak tespit edilmiştir. Dr. Akyol, bu hastalığın yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk ve ateş gibi belirtilerle ortaya çıkabileceğini belirtiyor. Klima hastalığı özellikle büyük otel ve işyerlerinde çalışan kişiler ve sağlık personeli için risk oluşturuyor.

Kimler Risk Altında?

Lejyoner hastalığına yakalanma riskini artıran faktörler arasında şeker hastalığı, alkol bağımlılığı, kemoterapi görme, kronik böbrek ve akciğer hastalıkları yer alır. Dr. Akyol, sigara içenlerin bu hastalığa daha kolay yakalandığını vurguluyor. Bu hastalıkta tipik zatürre belirtilerinden ziyade, yaygın kas ve eklem ağrıları, kuru öksürük, bulantı, kusma ve ishal gibi sindirim sistemi bulguları görülür.

Teşhis ve Tedavi

Lejyoner hastalığının teşhisinde serolojik laboratuvar testleri önemli rol oynar. Dr. Akyol, hastalığın uygun doz ve sürede uygulanacak antibiyotiklerle tedavi edilebileceğini ifade ediyor. Klima kullanımıyla ilgili belirtiler ortaya çıktığında, bunların basit bir gribal enfeksiyon olarak değerlendirilmemesi ve uzman bir doktora başvurulması gerektiğini belirtiyor.

Diğer Klima Kaynaklı Sorunlar

Klimaların iyi temizlenmemesi durumunda küf mantarları da üreyebilir ve bu durum alerjik rinit ve alerjik astıma yol açabilir. Araç klimalarının yanlış kullanımı ise sinüzit, kulak iltihapları ve yüz felcine neden olabilir. Bu yüzden araçlarda klima kullanırken havanın doğrudan yüze ve göğse değil, ön cama doğru yönlendirilmesi önerilir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0