Mikroiğneleme Nedir?

AnasayfaGüzellik

Mikroiğneleme Nedir?

Yaz Aylarına Selülit Savaşında Bir Adım Önde Girin!
3 Haftada Üst Sırt Yağlarından Nasıl Kurtulunur?
Güzel Bir Gülümseme İçin 5 İpucu

Mikroiğneleme Nedir? Mikroiğneleme kozmetik bir işlemdir. Cildin küçük sterilize edilmiş iğnelerle delinmesini içerir. Küçük yaralar vücudunuzun daha fazla kolajen ve elastin yapmasına neden olur, bu da cildinizi iyileştirir ve daha genç görünmenize yardımcı olur. Kolajen indüksiyon tedavisi olarak da adlandırıldığını duyabilirsiniz.

Mikroiğneleme Nedir?

Mikroiğnelemenin Faydaları

Mikroiğneleme aşağıdaki gibi sorunlara yardımcı olabilir:

Akne
Saç dökülmesi (alopesi olarak da bilinir)
Cildinizde koyu lekeler veya lekeler (hiperpigmentasyon)
Büyük gözenekler
Azaltılmış cilt elastikiyeti
yara izleri
Deri çatlağı
Güneş hasarı
İnce çizgiler ve kırışıklıklar

Mikroiğneleme, lazer tedavilerinden daha ucuzdur ve yaklaşık dört kat daha pahalıya mal olabilir. Mikroiğneleme, cildinizin pigmentasyonunu veya rengini etkileyebilecek lazer tedavilerinde olduğu gibi ısı içermediği için koyu ten rengine sahip kişilerde daha iyi sonuç verebilir. Cildiniz ve bütçeniz için en iyisinin ne olduğunu dermatoloğunuza sorun.

Mikroiğneleme Yaptırdığınızda Ne Olur?

Dermatologlar (cilt bakımı ve cilt bozuklukları konusunda uzmanlaşmış doktorlar) mikroiğneleme yapabilirler. Estetisyenler de yapıyor. Doktor muayenehanesi dışında bir yerde denerseniz, önce kişinin deneyimini ve kimlik bilgilerini kontrol edin ve tüm ekipmanın sterilize edildiğinden emin olun. Mikroiğneleme cihazlarının kendin yap versiyonları vardır. Ancak dermatologlar bunları kullanmaya karşı uyarır çünkü yanlışlıkla cildinize zarar verebilirsiniz ve iğneleri sterilize etmek için iyi bir yolunuz olmayabilir.

İşlem, alanın büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 10-20 dakika sürer. Çoğu insan bir farkı görmek için 4-6 tedaviye ihtiyaç duyar.

İlk olarak, iğne batmalarını hissetmemeniz için yüzünüze yumuşatıcı bir krem ​​sürülecek. Daha sonra mikroiğneleme yapan kişi, yüzünüzün etrafında küçük iğneler bulunan kalem şeklindeki veya yuvarlanan bir aleti hareket ettirecektir. İğneler cildinizde küçük kesikler yapar ve bu da biraz kanamaya neden olur. Doktorunuz bundan sonra yüzünüze bir krem ​​veya serum yayabilir.

Prosedürün amacı, küçük yaralanmaları düzeltmek için kolajen ve elastin göndererek vücudunuzun iyileşme sürecini başlatmaktır. Kolajen, kırışıklıkları doldurmaya ve düzeltmeye yardımcı olur.

Çoğu insan yüzünde mikroiğneleme yapar, ancak mideniz veya uyluklarınız gibi vücudun diğer kısımlarında da yapılabilir.

Mikroiğneleme İyileşmesi ve Riskleri

Denemeye karar vermeden önce düşünmeniz gereken bazı şeyler:

Bu hızlı bir düzeltme değil. Bir farkı fark etmek zaman alır. Çünkü vücudunuz kendini iyileştiriyor. Çoğu insan herhangi bir değişiklik görmeden önce birkaç tedaviye ihtiyaç duyar.

Iyileşme süresi. İğnelerin cildinizi ne kadar derinden deldiğine bağlı olarak iyileşmesi günler veya haftalar alabilir.

Ağrı ve kızarıklık. İşlemden sonra biraz ağrınız olabilir ve cildiniz birkaç gün kırmızı olabilir.

Cilt temizleme. Cildiniz iyileşirken gergin hissedebilir ve biraz pul pul dökülebilir.

Morarma ve kanama. Mikroiğneleme sırasında genellikle kanama olmaz. Ancak derin mikroiğneleme tedavileri cildin kanamasına veya morarmasına neden olabilir.

Olası yara izi. Mikroiğneleme, ciltte büyük kabarcıklar gibi görünen yara izleri olan keloidleri olan insanlar için iyi bir fikir değildir. Durumu daha da kötüleştirebilir.

Enfeksiyon. Mikroiğneleme, özellikle ekipman iyi temizlenmezse, ciltte mikropların girmesine izin verebilecek küçük delikler oluşturur. Ancak enfeksiyon riski çok düşüktür. Sağlıklıysanız, mikroiğnelemeden kaynaklanan bir enfeksiyon olası değildir.

Mikroiğneleme kozmetik bir işlemdir, bu nedenle sigorta bunu kapsamaz. Doktorunuz size kaç tedaviye ihtiyacınız olduğunu söyleyecek ve size ne kadara mal olacağı konusunda bir fikir verecektir.

Mikroiğneleme Güvenliği ve Maliyetleri

Mikroiğneleme güvenli kabul edilir. Ancak herhangi bir prosedür gibi, riskleri vardır.

Mikroiğnelemeden sonra cildinize bulaşan krem ​​veya seruma karşı alerjik reaksiyonunuz olabilir. Ve cildinizi temiz tutmazsanız yaralar enfekte olabilir. Yüzme havuzları, göller, nehirler ve okyanuslar gibi çok sayıda mikrop barındırabilecek yerlerden uzak durmalısınız. Ve tahriş edici sabun ve losyonlar kullanmayın.

Kullanılan ekipman iyi temizlenmemişse de enfeksiyon kapabilirsiniz.

Ev tipi mikro iğneleme kitleri veya ev tipi silindirler giderek daha popüler hale geliyor. Yaygın olarak bulunurlar ve ucuzdurlar.

Evde kullanılan silindirler, profesyonel mikroiğneleme cihazlarına göre daha kısa, daha kör iğneler kullanır. Cildi aydınlatmak için kan damarlarını geçici olarak uyarırlar. Ancak evde uygulanan silindirler genellikle size bir dermatologun ofisinde veya tıbbi spa merkezinde yapılan mikro iğneleme ile aynı sonuçları vermez.

Profesyonel mikro iğneleme cihazları gibi, ev tipi silindirler de düzgün temizlenmedikleri takdirde mikropları yayabilir. Enfekte cilt üzerinde bir ev silindiri kullanmayın.

 

Mikroiğneleme Nedir?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0