Narsist Bir Sevgiliyle Başa Çıkmanın En İyi 11 Yolu

AnasayfaYaşam

Narsist Bir Sevgiliyle Başa Çıkmanın En İyi 11 Yolu

Yeni Bir İlişkiye Girmenin Riskleri
Kesinlikle Kaçınılması Gereken 6 İlişki Türü
Kişisel Motivasyonu Arttırmak İçin 5 Bilimsel İpucu

Narsist Bir Sevgiliyle Başa Çıkmanın En İyi 11 Yolu… Evlilik ömür boyu sürecek bir bağlılıktır. Ancak, bir narsistle evli olmak ruh sağlığınıza zarar verebilir. Narsist bir kocayla nasıl başa çıkılacağını mı merak ediyorsunuz? Narsistler bencildir ve empatiden yoksundurlar. Sürekli ilgiye ve onaylanmaya ihtiyaçları var. Tipik olarak, davranışlarını toksik olarak algılamazlar. Narsist kişilik bozukluğu (NPD), tedavi gerektirebilecek bir akıl sağlığı durumudur, ancak çok az narsist, sahte bir üstünlükle maskelenmiş, altta yatan aşağılık algısı nedeniyle tedaviye girecektir.

Narsist Bir Sevgiliyle Başa Çıkmanın En İyi 11 Yolu

Narsist bir erkekle evliyseniz, onunla başa çıkmaya hazırlıklı olmalısınız. İlişkinizi mahvetmeden narsist bir kocayla baş etmenin en iyi 11 yolunu öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Kocanızla Açık Bir Konuşma Yapın

Narsistler çoğunlukla kendilerine odaklanırlar ve eleştiriyle iyi başa çıkamazlar. Her zaman konuşmalara hakim olmak isterler. Bu nedenle, sohbet ederken seviyenizi koruduğunuzdan emin olun. Çoğu zaman, net noktalarınız bile partneriniz tarafından göz ardı edilebilir. Ama ona davranışlarının seni nasıl incitebileceğini ikna edici bir tonda açıklamaya çalış. Suçlamaktan kaçının ve kocanıza bağırmamaya çalışın. Açık iletişime sahip olmak, duygularınızı erkeğinize iletmek için etkili bir moddur. Adamınız davranışını değiştirmeye istekliyse, ona ilişkiniz için neyin iyi olduğunu söyleyin.

2. Davranışının Tetikleyicilerini Bulun

Davranışının köklerini tanımaya çalışın. Çaresizce örtbas etmeye çalıştığı güvensizliklerini öğrenmek, narsist kocanızla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Onun sorunuyla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek akrabalarına veya arkadaşlarına danışın. Ne zamandır bu zihniyetten muzdarip olduğunu biliyor olabilirler. Ayrıca onun geçmişini de öğrenebileceksiniz. Narsisistik kişilik bozukluğu (NPB) olan bireyler, genellikle olumsuz davranışlarını tetikleyen güvensizlik sorunları yaşarlar. Son zamanlarda bu eğilimi gözlemlerseniz, davranışına neyin sebep olabileceğini bulmaya çalışın. Ruhlarındaki hasar tipik olarak yürümeye başlayan yıllarda meydana gelir. Narsistler, kendilerini daha iyi hissetmek için sizi küçümserler. Bu tetikleyicileri nasıl tanıyacağınızı öğrendikten sonra, neden olabilecek mücadelelerden kaçınabilir veya bunlara hazırlıklı olabilirsiniz.

3. Gerçek Davranışını Bilin

Narsist insanlar çok çekici ve çekicidir. Kendilerini pohpohlayan görüntüler ve büyük fikirler yaratmada iyidirler. Bu insanlar kendilerini çok özel hissetmeye bağımlıdırlar ve kafayı bulmak için yalan söyler, aldatır ve canları ne isterse onu yaparlar. Partnerinizi davranışları hakkında sorgularsanız, o da aynı konudaki otoritenizi sorgulayabilir. Ancak onun gerçek davranışını bilmek ideal bir çözüme ulaşmanıza yardımcı olabilir.

4. Bir Karar Verin

NPD’si olan kişilerin özgüvenleri düşüktür ve hataları için herhangi bir sorumluluk almazlar. Ayrıca bir narsistin davranışlarını ve başkalarını nasıl incittiğini anlaması kolay değildir. Bazen onu değiştirmenin zor olduğunu hissedebilirsin ve kontrol edebileceğin tek kişinin davranışları kendi davranışlarındır. Ancak unutmayın – bu, iyi bir evliliğe sahip olamayacağınız anlamına gelmez; beklediğinizden farklı görünebilir. Cesaret verici sözleriniz, ilginiz ve danışmanlık seanslarınız onun olumlu düşünmesine yardımcı olabilir.

Narsist Bir Sevgiliyle Başa Çıkmanın En İyi 11 Yolu

5. O’na Odaklanmayı Durdurun

Narsist bireyler dikkat çekme davranışına sahiptir. Kendilerini spot ışığında tutmayı severler. Onun için ne kadar fedakarlık yaparsan yap, kocan bunu fark etmeyebilir ve yaptıkların ona asla yetmeyebilir. Yakında fikirlerinizin önemli olmadığını anlayabilirsiniz. Bu yüzden, ona odaklanmayı bırak. Hedeflerinizin ve arzularınızın peşinden gitmek için kendinize biraz zaman ayırın. Bu seni daha mutlu edecek.

6. Kendi Adınıza Konuşun

Narsist davranışlara sahip insanlar, şefkat ve empatiden yoksun oldukları için başkalarının acı çekmesini izlemekten zevk alırlar. Ancak kocanızla bu sorunla karşı karşıyaysanız, kızgınlık göstermemeye çalışın. Durumu sakin ve nazikçe ele alın. Kendi adına konuş ve ona sözlerinin ve davranışlarının hayatını nasıl etkilediğini anlat. Ayrıca, ondan ne tür davranışlar beklediğiniz konusunda tutarlı ve net olun. Ancak sizi dinlemeyebileceği ve hatta sizi görmezden gelebileceği gerçeğine hazırlıklı olun. Seni görmezden gelmeye devam ederse ve sana hiç ilgi göstermezse, ilişkiden uzaklaşmayı seçebilirsin.

7. Öz Saygınız Üzerinde Çalışın

Benlik saygısı, kararlarınızı ve seçimlerinizi etkiler. Düşük benlik saygısı yaşam kalitesini birçok yönden düşürür. Narsistler kendilerini üstün görürler ve başkalarıyla empati kurmakta zorlanırlar. Diğer insanlara hakaret ederler ve onları yere serme eğilimindedirler. Kocanızın duygusal ve sözlü tacizi, düşük benlik saygısının belirtileri olabilir. Dikkatli olmazsanız, bu tür davranışlar özgüveninizi de zedeleyebilir. Bu nedenle, zihinsel sağlığınız ve benlik saygınız üzerinde çalışmak önemlidir.

8. Net Sınırlar Oluşturun

Net sınırlar belirlemek, herhangi bir ilişkiyi daha sağlıklı hale getirir. Narsist bireyler genellikle bencildir ve ilişkide liderliği ele almak isterler. Arkadaşlarınla vakit geçirmen kocanın hoşuna gitmeyebilir. Narsistler ayrıca hataları için özür dilemezler. Ayrıca, çok az kişisel alan duygusuna sahiptirler. Bu nedenle, net sınırlar koymalı ve kocanıza bu sınırlara saygı duymasını söylemelisiniz. Kocanıza sizin için neyin kabul edilemez olduğunu ve sonuçlarının neden onun için önemli olması gerektiğini söyleyin. Narsist bireyler, yalnızca etkilendikleri zaman şeyler hakkında düşünmeye başlarlar.

 

Narsist Bir Sevgiliyle Başa Çıkmanın En İyi 11 Yolu

9. Kendinizi Kontrol Edin

Başka birinin ruh hali hakkında hiçbir endişesi olmayan narsist bir kocayla uğraşmak sağlığınıza zarar verebilir. İlişkinizi sağlıklı hale getirmeye çalışıyor ancak sonuçlardan memnun değilseniz, arkadaşlarınız ve ailenizle iletişime geçin. Onlarla konuşun ve onlardan yardım alın. Onlarla konuşmak özgüveninizi artıracaktır. Ayrıca, herhangi bir endişe sorununuz varsa bir doktora danışın.

10. Bir Destek Sistemi Tutun

NPD’si olan biriyle aşırı miktarda zaman geçirmek sizi tüketebilir. Bir narsistin eşini ailesinden ve arkadaşlarından ayırması yaygın bir durumdur. Kocanız tüm ilginizi çekmek isteyebilir ve diğer insanlarla vakit geçiriyorsanız kıskanabilir. Bir destek sistemiyle bağlantı kurmadığınızda, kocanızın hayatınızın kontrolünü ele geçirmesi daha kolay hale gelebilir. Bu nedenle, çevrenizde size doğru desteği sunan kişilerin olması önemlidir.

11. Danışmanlık İçin Onu Alın

Narsistlerin özgüvenleri düşüktür ve yetersizlik duyguları vardır ve genellikle profesyonel müdahaleye ihtiyaç duyarlar. Ancak birçok narsist, herhangi bir terapistten daha fazlasını bildiklerini düşündükleri için danışmanlığa karşıdır, bu nedenle bu öneriye karşı dikkatli olun. Bunu ortak bir sorun gibi göstermek, kocanızın danışmanlık almayı kabul etmesine neden olabilir. Her şeyi ona yüklemek yerine eylemlerinin sorumluluğunu al.

 

Sevgili nhmag okurları, Narsist Bir Sevgiliyle Başa Çıkmanın En İyi 11 Yolu haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için nhmag’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Narsist Bir Sevgiliyle Başa Çıkmanın En İyi 11 Yolu

YORUMLAR

WORDPRESS: 0