Sosyal Medyanın Kadınlar Üzerindeki Etkisi

AnasayfaYaşam

Sosyal Medyanın Kadınlar Üzerindeki Etkisi

Sosyal Medyanın Kadınlar Üzerindeki Etkisi… Görünüşe göre akıllı telefonu olan neredeyse herkesin biraz zaman ayırdığı en az bir sosyal uygulaması var. Yaklaşık %72’miz her gün telefonlarımızı açıp o tanıdık simgelere dokunuyoruz, ancak sosyal medyayı kullanmanın etkileri herkesi aynı yoğunlukta etkilemiyor. Hatta kadınlar sosyal medya kullanımından diğer gruplardan daha fazla olumlu ve olumsuz etkilenebilmektedir.

Kadınlar Öfke Ritüeli ile Stresi Atıyor
Güçlü Bir Kadının Asla Yapmayacağı 5 Şey
Mutlu İnsanların Yaptığı 5 Şey

Sosyal Medyanın Kadınlar Üzerindeki Etkisi… Görünüşe göre akıllı telefonu olan neredeyse herkesin biraz zaman ayırdığı en az bir sosyal uygulaması var. Yaklaşık %72’miz her gün telefonlarımızı açıp o tanıdık simgelere dokunuyoruz, ancak sosyal medyayı kullanmanın etkileri herkesi aynı yoğunlukta etkilemiyor. Hatta kadınlar sosyal medya kullanımından diğer gruplardan daha fazla olumlu ve olumsuz etkilenebilmektedir. Ancak, (her ikisi için de) nedenleri sizi gerçekten şaşırtabilir.

Sosyal Medyanın Kadınlar Üzerindeki Etkisi

Erkeklerle karşılaştırıldığında, kadınların tipik olarak daha büyük sosyal takipleri ve ağları vardır, bu da genellikle daha fazla kişinin gönderileri ve hesaplarıyla etkileşim kurması anlamına gelir. Ancak daha fazla katılım, sosyal uygulamalarda daha fazla zaman harcanmasını sağlar. Buna karşılık, bu doğal olarak diğer kullanıcılarla ve diğerlerinin yayınladığı içerikle hem olumlu hem de olumsuz etkileşimleri artırabilir.

Sosyal medyanın kadınların ruh sağlığını nasıl etkilediğine dair olumsuzluklar, olumlu yönlerden daha fazla vurgulanma eğilimindedir – muhtemelen beyinlerimiz olumsuz bilgilere karşı önyargılıdır. Ancak sosyal medyanın kadınları nasıl etkilediğine dair kesinlikle bazı olumlu yönler olsa da, olumlu etkiler onlardan daha ağır basabilir. Eksilerine ve ayrıca sosyal medyanın kadınlar için olumlu etkilerinden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize bir göz atın.

Sosyal Medyanın Kadınlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Özellikle kadınlarla ilgili olan sosyal medyanın eksilerinin çoğu, beden imajı veya sosyal izolasyon duyguları ile ilgili konularla ilgilidir. Kadınlar için sosyal medyanın en dikkate değer eksilerinden bazıları şunlardır:

Özellikle genç kadınların, bir profesyonelden tedavi görmek yerine mizahla ilgili içerikler yayınlayarak veya sözde ruh sağlığı sayfalarına göz atarak acı verici duygularla veya mevcut akıl sağlığı koşullarıyla (başarısız bir şekilde) başa çıkma olasılıkları daha yüksektir.
Instagram kullanımı, çoğunlukla takip ettikleri etkileyici kişiler veya akranları tarafından oluşturulan gerçekçi olmayan veya photoshoplu içerik nedeniyle kadınların beden imajı sorunları geliştirme olasılığını artırıyor. Kadınlarda uzun süreli Instagram kullanımı, daha düşük vücut memnuniyeti ile ilişkilidir.
Daha koyu ten tonlarına sahip kadınlar, hedefli reklamlar sayesinde cilt beyazlatıcı solüsyonlara yönlendirilmeye başlanabilirken, daha açık ten tonlarına sahip kadınlar, kanser risklerini artıran potansiyel olarak tehlikeli bronzlaşma çözümlerini aramaya benzer bir süreçle teşvik edilebilir.
Düzenli sosyal medya kullanımı, kullanıcılar genellikle diğer insanlarla bağlantı kurmaya çalışsa da, muhtemelen kadınlarda sosyal izolasyon duygularını artıracaktır. 26-35 yaşları arasındaki 900’den fazla kişi (yaklaşık %75’i kadın) üzerinde yapılan bir çalışmada, zamanlarının çoğunu sosyal medyada geçiren kullanıcılar, yalnızlık duygularının arttığını ve ayrıca akıllı telefon bağımlılığı belirtileri gösterdiğini bildirdi.

Sosyal Medya Kullanımının Kadınlar Üzerindeki Olumlu Etkileri

Uzun bir olumsuzluk listesine rağmen, sosyal medyanın eşit derecede büyük bir olumlu etkisi var. Kadınlar, en sevdikleri uygulamaları kullanırken istikrarlı ve ayakları yere basan bir benlik duygusu sürdürdükleri sürece, pek çok eksiyi atlamak ve bunun yerine olumlu etkilerin tadını çıkarmak mümkündür. Sosyal medyanın bu olumlu etkilerinden bazıları şunlardır:

Profesyonel kadınlar için, özellikle tıp alanında ve diğer disiplinlerde ağ kurmak ve işyeri eşitliğini savunmak için inanılmaz derecede yararlı (ve güçlü) bir araç olarak işlev görmek. Bir araştırma, sosyal medyanın, şu anda lisansüstü öğrencilerinin %50’den fazlasının kadın olduğu mezuniyet sonrası tıp programlarında kadın temsilinin ilerlemesinde büyük olasılıkla bir rol oynadığını buldu.

Kadınlara başlangıç ​​veya girişimcilik girişimleri için reklam yapma şansı sunmak. Mısır’da yapılan başka bir araştırma, genç girişimciler arasında, özellikle kadınlar arasında, %95’inin sosyal medyanın işlerini kurmalarına yardımcı olduğunu bildirdi. Ağ kurma ve hizmetlerini tanıtma yeteneği olmasaydı, iş fırsatlarını ve girişimlerini kaybederlerdi.

Yalnızca kadınlara özel destek gruplarına katılma fırsatı yaratmak, kısırlık, belirli travma türleri veya beden imajıyla ilgili sorunlar gibi cinsiyete özgü mücadeleleri işleme koymalarına yardımcı olabilir. İsveç’te yapılan bir inceleme, yalnızca kadınlara yönelik destek gruplarının katılımcıların algıladıkları stresi, kaygıyı, kas gerginliğini, bozulmuş uykuyu ve yorgunluğu azalttığını doğruladı.

Kadınların algılanan vücut imajını iyileştirdiği görülen vücut pozitif içeriğe erişim sağlamak. 233 kadının dahil olduğu bir Avustralya deneyi, vücut pozitifliği sağlayan gönderiler ve içerikten oluşan kaydırılabilir bir haber akışı oluşturmanın, çalışmadaki kadınların kendileri ve görünüşleri hakkında hissettikleri yolu iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu.

 

 

Sevgili nhmag okurları, Sosyal Medyanın Kadınlar Üzerindeki Etkisi haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet, Psikoloji, Kişisel Gelişim gibi Kadın ve Yaşam haberleri için nhmag’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

YORUMLAR

WORDPRESS: 0