Sürdürülebilir Etki Yatırımı Nedir ve Herkes Nasıl Başlayabilir?

AnasayfaYaşam

Sürdürülebilir Etki Yatırımı Nedir ve Herkes Nasıl Başlayabilir?

Bir Erkeğin Sizden Hoşlandığına İlişkin İşaretler
Otantik Benliğinizi Aramayı Durdurun
Bir Pijama Partisinde Yapılacak Eğlenceli Şeyler

Sürdürülebilir Etki Yatırımı Nedir ve Herkes Nasıl Başlayabilir?.. Daha parlak bir yarın yaratmak için hep birlikte çalışıyoruz. Tek kullanımlık plastiği azalttık; zamansız eski parçalar için tasarruf ediyoruz; ve elimizden geldiğince daha temiz ve daha çevreci ürünleri tercih ediyoruz. Bu günlerde, izin verirsek sürdürülebilirlik hayatımızın her alanına dokunacak ve buna cüzdanlarımız da dahil.

Sürdürülebilir Etki Yatırımı Nedir ve Herkes Nasıl Başlayabilir?

Belki daha çevre dostu bir yaşam tarzını karşılayabilmek için para biriktirmeye alışkınsınız (bu kompostlanabilir çöp torbaları ucuz değil)… Peki ya paranızı nasıl yatıracağınızı da yeniden düşünebilseydiniz? Hepimiz dünyayı daha iyi bir yer haline getirmenin peşindeyiz ve bu, bağışlar ve gönüllü çalışmalar anlamına gelmek zorunda değil. Pozitif değişimi sürdürmenin başka bir yolu var ve bu, sürdürülebilir ve etki yatırımı olarak bilinir.

Merrill Edge’e göre, sürdürülebilir ve etki yatırımı, rekabetçi finansal getirileri hedeflerken olumlu sosyal ve çevresel etkiler arayan yatırımları ifade eder. Bu tür yatırım size fonlarınızı bir şekilde insanlığa ve büyük gezegene fayda sağlayan daha iyi iş yapma yöntemleri için çalışan şirketlere yatırma fırsatı sunar. Kısacası, sürdürülebilir ve etki yatırımı, yatırım dolarınızın nereye gitmesini istediğinizi düşünmekle ilgilidir ve birçok yönden farklı görünebilir.

Bank of America tüketici müşteri yönetimi başkanı Matt Gellene, “Son on yılda, yatırımcıların kişisel değerleriyle uyumlu misyonlara sahip şirketlere yatırım yapmak için önceliklendirmede bir artış gördük” dedi. “Amacımız, yatırım stratejinizi kişiselleştirebilmeniz için Merrill’den sizin için ve sizin için oluşturulmuş yatırım çözümleri sunmaktır.”

Irk eşitliği veya çalışan sağlığı gibi sosyal faktörlere ilerici yaklaşımları olan şirketler, genellikle sürdürülebilir ve etkili yatırım yapmak isteyen kişileri cezbeder. İklim değişikliği ve temiz enerji, finans ve amacın kesiştiği diğer alanlardır.

Sürdürülebilir ve etki yatırımı, yalnızca daha umutlu bir geleceğe dahil olmanın ilham verici bir yolu değil, aynı zamanda giderek daha popüler hale geliyor. 2021 Sürdürülebilir Fonlar ABD Peyzaj Raporuna göre, ABD’li yatırımcılara sunulan sürdürülebilir açık uçlu ve borsa yatırım fonlarının sayısı 2020’den 2021’e %36 arttı. Yalnızca 2021’de 121 sürdürülebilir fon piyasaya sürüldü (2020’de 71’e kıyasla) . Sonuç olarak, sürdürülebilir fonlar 2021’de 69,2 milyar dolarlık rekor bir net akış elde etti ve bu, 2020’de belirlenen önceki rekora göre %35’lik bir artış.

Sürdürülebilir Etki Yatırımı Nedir ve Herkes Nasıl Başlayabilir?

Sürdürülebilir ve etki yatırımının ABC’si

Yatırım yapmanın ürkütücü gelebileceğini biliyoruz ve bazen yatırımın yalnızca zenginler veya iş konusunda bilgili kişiler için olduğu konusunda önyargılarımız olabilir, ancak aslında, finansal portföyünü genişletmek isteyen herkes tarafından kullanılabilir. Sürdürülebilirlik ve etki yatırımı fikri sizin için yepyeni olsa bile, her strateji basit bir A-B-C çerçevesine indirgenir:

Kaçının: Olumsuz sosyal veya çevresel etkileri azaltın ve belirli maruziyetleri sınırlayarak riski yönetin. Yatırım fırsatları ararken bu, belirli şirketleri veya sektörleri elemek anlamına gelebilir.
Fayda: Pozitif veya çevresel sosyal uygulamaları destekleyin ve uzun vadeli rekabetçi finansal getiriler için potansiyeli artırın. Bu, çevresel uygulamaları misyon ve kültürlerine dahil eden şirketlere yatırım yapmayı içerebilir.
Katkıda bulunun: Pozitif, ölçülebilir sosyal veya çevresel sonuçlar geliştirin ve etkinin finansal performansın özünde olduğu fırsatları hedefleyin. Bu, ölçülebilir bir etki yaratan (karbon emisyonlarını azaltmak gibi) şirketleri veya sektörleri aramak anlamına gelir.

Sürdürülebilir Etki Yatırımı Nedir ve Herkes Nasıl Başlayabilir?

Amacınızla bağlantı kurun

Bu ABC’ler, yatırımları sürdürülebilir ve önce etki odaklı bir mercekle görmemize yardımcı olabilir. Ama oradan nasıl başlayacağız? Sürdürülebilir ve etki yatırımını düşündüğünüz için, kendi amaç duygunuzu belirlemelisiniz. Eve en yakın vuruş türü nedir? Belki sosyal adalet, iklim değişikliği veya çalışanların sağlık hizmetleri konusunda tutkulusunuzdur. Kişisel olarak önemsediğiniz ve genel hedeflerinize uygun bir fırsata yatırım yapmayı düşünün.

Bir sonraki adımı atmaya hazırsanız, Merrill Edge ile sürdürülebilirlik ve etki yatırımı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Tüm sorularınızda gezinmenize yardımcı olması ve paranızı yönetmek için sizi araçlar ve kaynaklarla donatması için bir danışmanla çalışmayı düşünün.

Gellene, “Yatırımcıların daha bilgili ve eğitimli olmasına yardımcı olmak için sınıfının en iyisi araçları ve kaynakları sağlamaya adadık” diyor. “İster yatırımlarınızı seçmek ister portföyünüzü değerlendirmek için yardıma ihtiyacınız olsun, yatırım yolculuğunuz boyunca sizi desteklemek için bir dizi stratejimiz var.”

Çevreden sosyal dinamiklere ve kurum kültürüne kadar sürekli bir değişim çağında yaşıyoruz. Bugünlerde bir fark yaratmak, herkesin güvertede olması anlamına geliyor ve finansal kararlarımız bunun bir parçası. Ünlü sözün dediği gibi, “Dünyada görmek istediğin değişimin kendisi ol” – öyleyse neden ona da yatırım yapmıyorsun?

 

 

 

Sevgili NHMAG okurları, Sürdürülebilir Etki Yatırımı Nedir ve Herkes Nasıl Başlayabilir? yazımızı beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Sürdürülebilir Etki Yatırımı Nedir ve Herkes Nasıl Başlayabilir?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0