Otantik Benliğinizi Aramayı Durdurun

AnasayfaYaşam

Otantik Benliğinizi Aramayı Durdurun

Bir Pijama Partisinde Yapılacak Eğlenceli Şeyler
Psikolojiye 7 Farklı Yaklaşım
Duyguları Serbest Bırakmak Ve Kaygıyı Gidermek İçin 3 Uygulama

Otantik Benliğinizi Aramayı Durdurun… Var olan tek otantik benlik, bugün – tam şu anda – var olandır. Eylemleriniz ve tepkileriniz şu anda tüm programlama yaşamınızı yansıtıyor. Programlamamızın çoğu idealden daha az ama var olan bu. “Otantik benliğinizi” aramak beyhudedir, çok fazla zihinsel enerji tüketir ve arzuladığınız gerçekliği yaratma kapasitenizi azaltır.

Otantik Benliğinizi Aramayı Durdurun

Otantik benliğiniz, derinlerde gerçekte kim olduğunuzdur. Başkalarının ne düşündüğünü umursamayan yanınız. Özgünlük, sözleriniz, eylemleriniz ve davranışlarınız sürekli olarak temel kimliğinizle eşleştiğinde gerçekleşir.

İlgili: Bu 9 Wattpad Hikayesiyle Romantik Evrene Girin

Sorun “çekirdek kimlik” terimiyle ortaya çıkıyor. Sizin için her ne ise, hayattaki yerinize dair oluşturduğunuz bir “hikaye”den ibarettir. Kim olduğumuz konusunda kendi iç sesimizi geliştiririz ve nasıl olmamız ve nasıl davranmamız gerektiğine dair standartlarımız vardır. Sonra onlara yetişemediğimizde sinir bozucu hale gelir. Daha iyi bildiğimiz halde yıkıcı davranışlarda bulunma olasılığımız daha yüksek olabilir ve döngü devam eder.

Ya temel yaşam programınız, güçlü değerlerin çok fazla modellenmesi olmadan kötüye kullanım ve kaos programıysa? Ya iyi davranışların ve sağlıklı ilişkilerin neye benzediği hakkında çok az fikriniz varsa? İşlevsiz girdi istemediniz; doğası gereği geri adım atma ve ona değişime izin verecek şekilde bakma kapasitenizi de engelleyebilir. Bu başlangıç seni kötü biri mi yapıyor? Hayır. Ancak otantik bir benlik idealine göre yaşamaya çalışmak göz korkutucu, sinir bozucu ve neredeyse imkansız olurdu.

Otantik Benliğinizi Aramayı Durdurun

Otantik Benliğinizi Aramayı Durdurun

“Otantik Benliğiniz”

Otantik benliğiniz tam burada, önünüzde. Anne babanız, kardeşleriniz, akranlarınız, öğretmenleriniz, işverenleriniz, toplumsal normlar ve pazarlama dünyasından edindiğiniz yaşam programlarınızın toplamıdır. Başka bir deyişle, herkesin olmanı söylediği kişinin ürünüsün. Tüm bu mesajlar içselleştirilir ve size nasıl olmanız gerektiğini söyleyen kendi iç sesiniz haline gelir. Sonuç, kendi kendini yargılama ve başkalarının beyninde çok fazla gürültüdür. Biz buna “özgüven” diyoruz. Bu, güçlü bilinçsiz beyninizle bilinçli beyninizin uyumsuzluğudur. Sonsuzdur ve sizi yıpratır.

Livewired adlı harika kitabında David Eagleman, insanların çoğu memeliye kıyasla fiziksel olarak hayatta kalmak için benzersiz bir şekilde ebeveynlerine bağımlı olduğuna dikkat çekiyor. Bir bebek tamamen çaresizdir ve uzun yıllar kendi başına yaşayamaz.

Duygusal beyin, sonsuz sayıda olasılığa sahip bir dile sahip olduğumuz için daha da karmaşıktır. Hayatımızın her anı tarafından programlandık, yani hiçbirimiz aynı değiliz. İnsanlar her şeye anlam verir ve iki kişi fiziksel bir nesneye aynı şekilde bakamaz. Düşünceler ve kavramlar çok daha karmaşıktır ve önce somut kavramlarla, sonra soyut fikirlerle yükleniriz ve uzun yıllar derin felsefi düşünce geliştirmeyiz.

Beynimize neyin girdiği konusunda tamamen çevremizin insafına kalmış durumdayız. Daha da sorunlu hale gelen şey, düşüncelerin ve ideallerin belirli bir kişi için bir araba ya da masa gibi gerçek olarak algılanmasıdır.3 Bunlar bizim gerçeklik ya da yaşam filtresi versiyonumuz haline gelir. Bu yaşam merceği bir kez ayarlandığında, siz onun farkına varmayı ve onu değiştirmeyi seçmedikçe, ömür boyu güçlenir.

Kimsin?

Yani, dünyanın bize olmamız gerektiğini söylediği kişiyiz. Varlığımızın temeli olan davranış kalıplarını programladık. Çoğu, temel hayatta kalma ihtiyacından kaynaklanır. Çok azımıza neşeyi nasıl besleyeceğimiz öğretildi. Biz Kimiz?

Bugün olduğun kişisin. Neye tepki verdiğinizin, sizi nelerin kaygılandırdığının, kızdırdığınızın, kendinize ve başkalarına karşı davranış ve tutumlarınızın neler olduğunun, eylemleriniz için ne kadar kişisel sorumluluk üstlendiğinizin, ne düzeyde şefkat ve empati hissettiğinizin farkına vararak kendinizi görebilirsiniz. başkaları için.

Örneğin, çoğumuz şefkatin iyi bir fikir olduğunu biliriz. Ama üzüldüğünde ne olur? Gurur duymadığınız şeyler söyleyebilir veya yapabilirsiniz ve şefkat pencereden dışarı fırlar. Bunun nedeni, şefkatin bilinçli bir yapı olması ve öfkenin bilinçsiz beyninizden otomatik olarak ortaya çıkmasıdır. Milyonda bir uyumsuzluk. O andaki tepki, kim olduğunuzdur, çünkü şu andaki bir şey sizi geçmişte tehdit edici (veya öyle algılanan) bir şeye bağlamıştır. Oradasın ve burada değilsin. Aynı zamanda kim olduğunuzdur.

Otantik Benliğinizi Aramayı Durdurun

Otantik Benliğinizi Aramayı Durdurun

“Düşmanlarınızı Sevin”

Anthony DeMello’nun The Way to Love adlı kitabında “Düşmanlarınızı Sevin” adlı bir bölümü vardır. Biri sizi kızdırırsa, ona teşekkür etmeniz gerektiğine dikkat çekiyor. Sorun onlarda değil, sizde. Sözleri veya eylemleri, içinizde ne olduğuna dair daha fazla farkındalığa sahip olmanızı sağlayan bir tepkiyi tetikledi.4 Soruna hâlâ diğer kişinin neden olduğunu hissetmek zor ama tetiklenen sizsiniz. İstisna, elbette, fiziksel veya duygusal tacizdir. Öfke gerekli bir koruyucu tepkidir.

Otantik Benliğinizi Aramayı Durdurun

Gerçek Otantik Benliğiniz

Bunların hepsi kulağa zorlayıcı geliyor, ancak yaşam programlamanızın karmaşıklığının ve derinliğinin bugün nasıl işlediğini anladığınızda çok fazla umut var. Anahtar kelime “farkındalık”tır. Geçmişinizin şimdiki zamanda nasıl bir rol oynadığının farkına vardığınızda, dikkatinizi beyninizin gelişmesini istediğiniz yere yönlendirebilirsiniz. Her saniye değişmeye devam ediyor – terim “nöroplastisite“. Farkındalık, dikkatinizi yeniden yönlendirmeniz için ihtiyaç duyduğunuz “alanı” yaratır. Herhangi bir miktar, yeni hayatınıza yolculuğunuza başlamanıza izin verecektir.

Yargılamadan her eyleminizin tüm sorumluluğunu almayı öğrendikçe, sürekli olarak daha iyi seçimler yaparak istediğiniz gerçekliği yaratabilirsiniz. Bu yeni gelişen kişi, hala sizin özgün benliğinizdir. Sadece onu aramaya devam etmek zorunda değilsin.

 

 

Sevgili NHMAG okurları, Bu Otantik Benliğinizi Aramayı Durdurun haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Otantik Benliğinizi Aramayı Durdurun

YORUMLAR

WORDPRESS: 0