Sizi Kullanan İnsanları Hayatınızdan Çıkarmanın 7 Yolu

AnasayfaYaşam

Sizi Kullanan İnsanları Hayatınızdan Çıkarmanın 7 Yolu

Sağlıklı Uyku İçin Yeme İçme Alışkanlıkları Nasıl Olmalı?
Kişisel Gelişimin 7 Altın Anahtarı
Doğru Psikolog Seçme Rehberi

Sizi Kullanan İnsanları Hayatınızdan Çıkarmanın 7 Yolu… Hayatınız boyunca toksik insanlarla karşılaşacaksınız. İster karamsar bir aile üyesi, zamanınıza saygı duymayan bir arkadaş veya manipülatif bir patron olsun, bu kaçınılmazdır. Bu bir rahatsızlık gibi görünse de, gerçek şu ki bu tür kişiler sağlığınız ve esenliğiniz için tehlikeli olabilir.

Sizi Kullanan İnsanları Hayatınızdan Çıkarmanın 7 Yolu

Yeni başlayanlar için, zamanınızın ve enerjinizin çoğunu tüketebilirler. Örneğin, işten eve geldiğinizde, akşamın geri kalanını partnerinizle bir iş arkadaşınız hakkında şikayet ederek geçirebilirsiniz – bu da ilişkinizi zorlayabilir.

Başka bir örnek, geç gelme alışkanlığı olan bir arkadaş olabilir. Yani, onlarla öğle yemeğinde buluşuyorsanız, zamanında gelmedikleri için öğleden sonranızın geri kalanının ayarlanması gerektiği anlamına gelir.

Ek olarak, öfke, küskünlük ve hatta düşük benlik saygısı gibi olumsuz duygulara yol açan öfkenizi kaybetmenize neden olabilirler. Ve bu, hayatınızda daha fazla stres yaratabilir. Belki de bu yüzden hayatlarında daha toksik ilişkilere sahip olanlar daha fazla kalp hastalığı riski altındadır.

Sizi Kullanan İnsanları Hayatınızdan Çıkarmanın 7 Yolu

Daha da kötüsü? Toksisite bulaşıcıdır. Nedeni ise doğal bir savunma mekanizması olmasıdır. Howard Bloom’un Lucifer İlkesi’nde açıkladığı gibi, artan toksisite en eski evrimsel adaptasyonlardan biriydi – bu bakterinin hayatta kalabilmesi için daha toksik hale gelmesi gerekiyordu.

Aynı zamanda, bu terim çok gevşek olduğundan, başka bir işlem yapmadan önce ilk olarak uyarı işaretlerini fark edebilmelisiniz. Uzmanlara göre bunlar şunları içeriyor:

Bencillik veya benmerkezcilik

Manipülasyon ve diğer duygusal istismar

Sahtekârlık ve aldatma

Başkalarına şefkat göstermede zorluk

Dram veya çatışma yaratma eğilimi

Bunlardan herhangi birini sergileyen birini tanıyorsanız, onları hayatınızdan çıkarmak isteyebilirsiniz. Kolay olmayacak. Ancak, bu sizin yararınızadır.

İlgili: Kişisel Motivasyonu Arttırmak İçin 5 Bilimsel İpucu

Toksik insanları hayatınızdan nasıl çıkarırsınız?

Sizi Kullanan İnsanları Hayatınızdan Çıkarmanın 7 Yolu

1. Nasıl hissettiğinizi bilmelerini sağlayın

Onlara bir açıklama borçlu olmasanız da, bu muhtemelen sizin için daha fazladır. Ne de olsa duygularınızı bastırmak istemezsiniz. Eğer ilişkiyi koparmak istiyorsanız, bunu onlara sakince bildirin ve karşı koyarlarsa seviyelerine inmeyin. Kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaksa, bunu halka açık bir alanda yapmak isteyebilirsiniz.

2. Onlarla aranıza mesafe koyun

İlişkiye tamamen son vermek isteyebilirsiniz. Eğer öyleyse, sadece yara bandı yaklaşımını çekip çıkarmak isteyebilirsiniz. Bu, onlarla tüm teması kesmek anlamına gelir.

Aşırıya kaçmak istemiyorsanız, özellikle de aileden biriyse, onlarla aranıza biraz mesafe koymaya çalışın. Belki onları sosyal medyada takip etmeyi bırakabilir veya yılda bir veya iki kez görmeyi planlayabilirsiniz. Sizinle vakit geçirmek isterlerse, başka planlarınız olduğunu ve yağmur kontrolü yapmanız gerekeceğini bildirin.

Sizi Kullanan İnsanları Hayatınızdan Çıkarmanın 7 Yolu

3. Kesin sınırlar koyun

Cured by Nature kitabının yazarı ve The Organic Life‘ın kurucusu Tara Mackey, “Toksinlerin güçlü bir güçle karşılanması gerekir” diyor. “Muhtemelen sadece ‘Defol’a cevap vermeyecekler ve hatta bir ayrılık yaratmaya çalışırsanız pençelerini daha da derine kazacaklar. Bunun cesaretinizi kırmasına izin vermeyin.”

Niyetleriniz konusunda net olun ve oluşturduğunuz sınırları koruyun.

Mackey, “Sınırlarınıza uzun vadeli bağlı kalın, aksi takdirde [toksik insanlar] herhangi bir zayıflığı fazla mesai yaparak hayatınıza gizlice geri dönecektir” diyor. “Mesajlarına cevap vermeyeceğini kendine söylediysen, yapma. Numaralarını engelleyin ve tüm sosyal medyada engelleyin. Onlara e-posta göndermeyin ve bundan altı ay sonra check-in yapmayın.”

4. Bir krize kapılmayın

Yerinizde dursanız bile, zehirli insanlar sizi geri çekmenin bir yolunu bulurlar. Belki de ailevi bir acil durum yaşadıkları ve size ihtiyaçları olduğu için sizi ararlar. Bunun, sizi onların hayatlarına geri döndürmek için bir hile olma ihtimali yüksektir. Canınız yanacakken güçlü kalın ve bu tuzağa düşmeyin.

Unutma, her zaman ağlayacakları omuz olmak senin sorumluluğunda değil. Ve gerçekten ihtiyaçları varsa, onları uygun kaynaklara yönlendirin.

Sizi Kullanan İnsanları Hayatınızdan Çıkarmanın 7 Yolu

5. Olumlu insanlarla daha fazla zaman geçirin

Zamanınızı ve enerjinizi toksik bireylere harcamak yerine, olumlu ve destekleyici insanlarla daha fazla zaman geçirin. Kısacası, sizi olduğunuz gibi kabul etmeli ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlamalıdırlar. En önemlisi, birlikte vakit geçirmekten gerçekten keyif aldığınız insanlar olmalıdır.

Bu, asla eleştirel olamayacakları anlamına mı geliyor? Tabii ki değil. Ancak yapıcı eleştiri, hem olumlu hem de olumsuz geri bildirimlerin dostça iletildiği anlamına gelir.

6. Biriyle konuşun

Bunu bu şekilde düşünmeyebilirsin, çünkü ne zaman birini hayatından çıkarsan, ondan ayrılıyorsun. Sonuç olarak, ilişkinin sonunun yasını tutabilirsiniz. Bu duygularla başa çıkmanıza yardımcı olması için destek sisteminizle veya güvenilir bir akıl sağlığı uzmanıyla bağlantı kurun.

Sizi Kullanan İnsanları Hayatınızdan Çıkarmanın 7 Yolu

7. Affedin ama unutmayın

Steve Spring, bir Medium gönderisinde, “Affetmek, bırakmak ve hayatınıza devam etmekle ilgilidir” diye yazıyor. “Davranışı onayladığınız veya geçmişte sizi nasıl etkilediğini unuttuğunuz anlamına gelmez. Bu, onlara bir şans daha verdiğiniz anlamına gelmez. Demek istediğim, bırakıyorsun ve hayatına devam ediyorsun.

 

 

 

 

Sevgili NHMAG okurları, Sizi Kullanan İnsanları Hayatınızdan Çıkarmanın 7 Yolu haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Sizi Kullanan İnsanları Hayatınızdan Çıkarmanın 7 Yolu

YORUMLAR

WORDPRESS: 0