Stres Cildinizi Nasıl Etkiler

AnasayfaSağlık

Stres Cildinizi Nasıl Etkiler

Stres kendi başına yeterince zorlayıcıdır. Ve semptomlarının birçoğu dışarıdan her zaman fark edilmese de, stresi oldukça belirgin kılan bir semptom vardır ve bu, cildinizin zayıf ten rengidir.

Demans Duruşu Nedir?
Kalp Döngünüzü Doldurmak
Kadın Sağlığı İçin Hayati Önem Taşıyan Vitaminler

Stres Cildinizi Nasıl Etkiler… Stres kendi başına yeterince zorlayıcıdır. Ve semptomlarının birçoğu dışarıdan her zaman fark edilmese de, stresi oldukça belirgin kılan bir semptom vardır ve bu, cildinizin zayıf ten rengidir. Vücudunuz sürekli stres altındayken, yüzünüzden belli olur.

Stres Cildinizi Nasıl Etkiler

Strese bağlı semptomlar yavaş yavaş artabilir ve cildinizin sağlığını etkilemeye başlayabilir.

Stresin cildiniz üzerinde neden bir etkisi olduğunu, cildinizin stresli koşullar altında nasıl tepki verdiğini ve günlük stres faktörlerini nasıl yönetip azaltabileceğinizi keşfedin.

Stres Cildinizi Nasıl Etkiler

Stres Cildinizi Neden Etkiliyor?

Normal şartlar altında stres iyi bir şeydir. Örneğin, ormanda yürüyüş yaparken bir ayıyla karşılaşırsanız, stres savaş ya da kaç tepkisini tetikler. Bu tepki, vücudunuzda adrenalin ve kortizol hormonlarının dalgalanmasına neden olur. Adrenalin kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı artırırken, kortizol kan şekeri seviyenizi yükseltir. Bu fizyolojik tepkiler, sizi engelleyen tehlikelerle savaşmanıza yardımcı olmak için gereklidir.

Ancak vücudunuz kronik olarak stres altındaysa, bu hormonlar yükselmeye devam eder ve sisteminizde bir dengesizlik yaratır.

Sorun şu ki, vücudunuz kronik günlük stres (yaşamı tehdit etmeyen durum) ile gerçek stres (tehlike veya yaşamı tehdit eden durum) arasında deşifre edemez. Vücudunuz savaş ya da kaç durumunda kaldığında, cildinizi olumsuz yönde etkilemeye başlayabilir!

İlgili: Stresle Başa Çıkma Yöntemleri

Stres Cildinizi Nasıl Etkiler

Cildinizin Stresten Etkilenme Yolları

Stres gerçekten vücudunuzun senkronizasyonunu bozabilir. Diğer şeylerin yanı sıra uykunuzu, sindiriminizi ve ruh halinizi etkileyebilir. Tüm bu faktörler bir kartopu etkisi yaratabilir ve cildinizde gözle görülür değişikliklere yol açabilir.

Sürekli stres altındaysanız, şu cilt sorunlarından bir veya birkaçıyla karşılaşabilirsiniz:

Soluk Ten

Stresli zamanlarda vücudunuz enerjisini kalp, beyin ve akciğerler gibi hayati organlarınıza odaklayarak cildinize kan akışını kısıtlar. Stres altındayken cildinizin normalden daha donuk görünmesinin nedeni budur.

Kuru Cilt

Kuru cilt, stresin başka bir yaygın belirtisidir. Vücudunuz savaş ya da kaç modundayken daha fazla terlersiniz ve kolayca susuz kalabilirsiniz. Ayrıca, cildinizi daha da kurutan alkol tüketerek stresi yönetmeye çalışabilirsiniz.

Stres Cildinizi Nasıl Etkiler

Yağlı Cilt

Yağlı cilt, vücudunuzdaki aşırı kortizolün bir sonucu olabilir. Kortizol, yağ bezlerinizi daha fazla sebum üretmesi için uyarır, bu da cildinizin normalden daha yağlı görünmesine neden olabilir.

Akne

Aşırı sebum üretimi nedeniyle cildiniz normalden daha yağlıysa, gözeneklerinizin tıkanma ihtimalini artırabilir. Tıkanmış gözenekler genellikle akne kırılmalarının arkasındaki suçludur.

Stres Cildinizi Nasıl Etkiler

Kızarıklık/İltihap

Stresli dönemlerde vücudunuzun sindirimi yavaşlar. Yavaş sindirim, bağırsak bakterilerinin üremek ve çoğalmak için daha fazla zamana sahip olduğu ve bu da ‘sağlıksız’ bakteri türlerinin aşırı büyümesine yol açabileceği anlamına gelir. Bu aşırı büyüme, bağırsak florasının hassas dengesini bozar ve vücudunuzda iltihaplanmaya neden olabilir.

Stres Cildinizi Nasıl Etkiler

Egzama/Sedef/Rozasea

Stres egzama, sedef hastalığı ve rosacea alevlenmelerini tetikleyebilir. Vücudunuz uyumsuz olduğunda, cildinizi şiddetlendirir ve bu cilt koşullarını daha da kötüleştirebilir.

Stres Nasıl Yönetilir ve Azaltılır
Stres ne sağlığınız için ne de cildiniz için iyidir. Hayatınızda strese neden olan şeyleri ele almak için zaman ayırın. İşleri yavaşlatın ve sizin için neyin önemli olup neyin olmadığını gerçekten değerlendirin. Stresi neyin tetiklediğini fark etmek ve bu tetikleyicilerden kaçınmak onu yönetmenin ilk adımıdır.

Stresi nasıl azaltabileceğiniz ve yönetebileceğiniz konusunda birkaç ipucu daha:

Uyumak

Yeterli uyku almak, özellikle kronik stresle uğraşırken çok önemlidir. Vücudunuzun enerji depolarını yenilemesi ve hormonal dengeyi geri kazanması için ekstra dinlenmeye ihtiyacı vardır.

Stres Cildinizi Nasıl Etkiler

Egzersiz Yapmak

Egzersiz, kan akışını iyileştirmenin ve vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olmanın harika bir yoludur. Aynı zamanda ruh halinizi de iyileştirmeye yardımcı olacak endorfinleri artırır!

Yoga/Meditasyon

Yoga ve ilaç tedavisi, işleri yavaşlatmanın mükemmel yollarıdır ve nefesinize odaklanmanıza yardımcı olabilir. Nefesinizi yavaşlatmak kalp atış hızınızı yavaşlatır ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Profesyonel Yardım Alın

Stresinizi etkili bir şekilde yönetemiyorsanız, bir tıp uzmanından yardım almanız önemlidir. Stres sağlığınız için zararlıdır ve sağlığınız harika bir cilt rengini korumak için hayati önem taşır.

 

 

Sevgili NHMAG okurları, Stres Cildinizi Nasıl Etkiler haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Stres Cildinizi Nasıl Etkiler

YORUMLAR

WORDPRESS: 0