Sağlıklı Beslenme Alışkanlıklarını Geliştirmenin Yolları

AnasayfaBeslenme

Sağlıklı Beslenme Alışkanlıklarını Geliştirmenin Yolları

Sağlıklı yaşam, dengeli beslenmeyle başlar. Artık her lokmanın tadını çıkararak, yemeklerinizi keyifle tüketebilir ve sağlıklı bir ilişki geliştirebilirsiniz. Bilinçli beslenme, bedeninizin ihtiyaçlarını dinlemek, açlık ve tokluk sinyallerini onurlandırmak ve gıdaların tadını tam anlamıyla hissetmek demektir.

Milas’ta Fitbox Go İle Sağlıklı Beslenme
Sağlıklı Beslenme İçin Antioksidan Dolu 6 Güçlü Yiyecek
Kadınlar İçin 5 Probiyotik Önerisi

Uzmanlar, sağlıklı beslenmenin daha incelikli olabileceğini ve eğer bilinçli olarak yapılırsa zamanla yemekle olan ilişkinizi değiştirebileceğini ve sağlığınıza fayda sağlayabileceğini söylüyor.

Gününüzü aceleyle geçirseniz bile (sabah işe giderken kahvaltı yaparak, öğle yemeğini masanızda yiyerek ve akşam yemeğini televizyon karşısında eve giderek) işe yaramasını sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmenin birçok basit yolu vardır. Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü Rahaf Al Bochi, RDN, LD, yiyeceklerinizi iyice çiğnemenizi ve her lokmanın tadını çıkarmanızı önerdi. Ayrıca, dikkatli bir şekilde yemek için daha fazla zamanınızın olabileceği bir başlangıç ​​noktası olarak günde bir öğün seçin ve işiniz bittiğinde nasıl hissettiğinize dikkat edin.

Farkındalığın, sosyalleşmenin ve amaç sahibi olmanın faydaları Her üç uygulama da güçlü bir etki yaratıyor ve yalnızca zihinsel sağlığı değil, fiziksel sağlığı da güçlendiriyor. Ne kazanman gerekiyor?

Uzmanlar dikkatli yeme uygulamasının vücudunuzun yiyecekle ilgili sinyallerini dinlemek ve onları onurlandırmak anlamına geldiğini belirtti. “Acıkınca yemek yemek, doyunca durmak demektir. Bu, yemek yerken tat, koku ve bunun size nasıl hissettirdiği gibi duyularınızla meşgul olmanız anlamına geliyor.”

Daha yavaş yemek, yeterince yediğinize dair vücudunuzun tokluk sinyalini dinlemenizi de kolaylaştırabilir.

Çoğu şey gibi teknik de zaman ve eğitim gerektirir.

Farkındalık, diyet programı veya kilo verme planı değil

Bilinçli yeme aynı zamanda insanların bir beslenme programını takip etmelerine de yardımcı olabilir. Reina ve meslektaşları, Journal of Nutrition Education and Behavior dergisindeki küçük bir çalışmada, tekniğin Hipertansiyonu Durdurmak için Diyet Yaklaşımları (DASH) programı için test edildiğini belirtti. Araştırmacılar, Kalbinize Dikkat Edin adlı bir sağlık programının parçası olarak insanların bilinçli beslenmeye olumlu yanıt verdiğini buldu.

“Bu mantıklı çünkü eğer gerçekten vücudunuzu dinlerseniz, belki de o cipsleri gerçekten istemiyorsunuzdur. Belki de nachos sadece eğlencenin ve özgürlüğün simgesidir” dedi araştırmada yer almayan Rosen. Ayrıca vücudunuzun sesini dinlerseniz o kadar da tuza ihtiyacınız olmayabilir.

Yargılamanın Olmadığı Bir Bölge

İnsanların yemekle karmaşık bir ilişkisi olabilir. Örneğin kişi bir şeyler atıştırdıktan sonra kendini suçlu hissedebilir veya diyette “başarısız olduğunda” olumsuz duygular yaşayabilir. Birçok diyet belirli gıdaları kısıtlamaya veya bunlardan kaçınmaya odaklanırken, bilinçli beslenme daha çok olumlu bir ilişki geliştirmeyle ilgilidir.

Rosen, farkındalığın yiyecekle barışık olmakla ilgili olduğunu, oysa “diyetin sürekli bir mücadele, yiyecekle çatışmayla ilgili olduğunu” söyledi.

Uygulama aynı zamanda ne yediğinize dikkat edebilmeniz için zihninizi susturmakla da ilgilidir. Sakin olmak, kasıtlı olarak şu anda bulunmak, deneyimi yargılamamak veya herhangi bir iç eleştirmen diyaloğuna odaklanmamakla ilgilidir.

Görselleştirin

Reina, sezgisel yeme olarak da bilinen dikkatli yemenin, yemekle sağlıklı bir ilişki kurmak isteyen ve yediği yemekten keyif almak isteyen herkese önerildiğini söyledi.

“Farkındalık birçok insan için soyut bir kavramdır ve bunun iyi bir fikir olduğunu düşünseler de yoğun yaşamlarında bunu görselleştirmekte zorluk çekerler.” Bu onun araştırmasından ortaya çıkan bir temaydı.

Dikkatli yemek yemeye yönelik anlaşılması kolay bir kılavuz veya grafik yardımcı olabilir. Reina, ABD hükümetinin MyPlate grafiğine benzer bir şey önerdi; bu grafik, insanların hayatlarına daha sorunsuz bir şekilde bilinçli beslenmeyi eklemelerine yardımcı olmak için “besin piramidinin” yerini aldı.

Bir kap kullandığınızı, bir ısırık aldığınızı ve çatalı bıraktığınızı fark etmek bile dikkatli yemenin bir parçası olabilir. Lütuf demek aynı zamanda yemekten önce birkaç dakika durmak ve şükran duygusu hissetmek için de bir fırsattır. Gıdayı yetiştiren çiftçiyi, gıdayı teslim eden kamyon şoförünü ve stoklayan süpermarket çalışanlarını göz önünde bulundurmak, gıda konusundaki farkındalığı artırmanın başka bir yoludur.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0