Kilo Vermede Yeni Yaklaşım

AnasayfaKilo Verme

Kilo Vermede Yeni Yaklaşım

Yeni bir araştırma, egzersiz alışkanlığınızı hafta sonlarına odaklayarak sağlığınızı iyileştirmenin ve kilo vermenin mümkün olduğunu öne sürüyor.

Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 12 İpucu
Kasık Yağlarından Nasıl Kolayca Kurtulursunuz?
Kilo Vermek İçin Faydalı 3 Masaj

Son araştırmalar, Kilo verme için egzersiz rutininizi hafta sonlarına yoğunlaştırmanın, sağlığınızı iyileştirmek ve yağ kaybına yardımcı olmak konusunda haftalık düzenlemelere kıyasla etkili olabileceğini gösteriyor.

2023 yılında 90.000 katılımcı üzerinde yapılan bir araştırma, hafta sonu savaşçılarının, kalp krizi, felç veya kalp yetmezliği geçirme riskinin hareketsiz bireylere göre daha düşük olduğunu ortaya koydu. Benzer şekilde, 351.000 yetişkin üzerinde yapılan bir başka çalışmada hafta sonu savaşçıları ile haftada üç veya daha fazla egzersiz yapanlar arasında erken ölüm riskinde herhangi bir fark bulunamadı.

Araştırmacılar, Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Araştırması verilerini analiz ederek, hafta sonu savaşçılarının vücut kompozisyonunu incelediler. Haftada en az 150 dakika egzersiz yapan bireyler arasında, hafta sonu savaşçıları seanslarını yalnızca 1 veya 2 güne sıkıştıran 772 kişi belirlendi. Her iki grup da düzenli egzersiz yapmayanlara göre daha düşük vücut yağına sahipti, ancak egzersiz sıklığındaki farklılıklara rağmen ölçümler benzerdi.

Sonuçlar diyetten bağımsız olarak geçerliydi. Zhang, sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın hafta sonu savaşçılarının daha düşük vücut yağına sahip olduğunu belirtti.

Çalışmada, hafta sonu savaşçılarının hafta boyunca egzersiz yapanlardan daha fazla ve daha uzun süre egzersiz yaptıkları ortaya çıktı. Ortalama olarak, hafta sonu savaşçıları seans başına ortalama 147,6 dakika egzersiz yapmışlardı.

Ancak, uzmanlar çalışmanın kesitsel olduğunu ve nedensel ilişkileri değil ilişkileri incelediğini belirtiyorlar. Bu nedenle, egzersizin vücut kompozisyonu üzerindeki etkisinin kesin olarak belirlenmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu vurgulanıyor.

Sonuç olarak, hafta sonu savaşçısı yaklaşımı, egzersiz rutininizi yoğunlaştırarak sağlık ve vücut kompozisyonu açısından faydalar sağlayabilir. Ancak, uzmanlar düzenli egzersizin önemini vurgulamakta ve hafta boyunca mümkün olduğunca aktif olunmasını tavsiye etmektedir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0