Bu Yüzden Güven Sorunlarınız Var

AnasayfaYaşam

Bu Yüzden Güven Sorunlarınız Var

Kişisel Farkındalığı Geliştirmek İçin En İyi 10 İpucu
Evlenmeden Önce Ne Kadar Çıkmalı?
Oğlak ve Başak Uyumluluğu Arkadaşlık Seks ve Aşk

Bu Yüzden Güven Sorunlarınız Var… Partnerinizin size sadakatsiz olduğunu düşünerek endişeli hissediyor musunuz veya kendinizi sürekli gergin mi buluyorsunuz? Eşinizin davranışını ve kiminle ilişki kurduklarını hile yapmaktan “durdurmak” için sürekli olarak kontrol etmenin yollarını mı arıyorsunuz? Size güvenmemeniz için bir sebep vermemiş olsalar bile, partnerinize güvenmekte zorlandığınızı mı düşünüyorsunuz? Muhtemelen, güven sorunlarınız var. Ve eğer yaparsanız, kesinlikle yalnız değilsiniz.

Bu Yüzden Güven Sorunlarınız Var

Güven sorunları hakkında daha fazla bilgi edinmek için, güven sorunlarını “geçmişte ihanet, manipülasyon veya terk nedeniyle bir kişiye güvenme zorluğu” olarak tanımlayan lisanslı ilişki terapisti Eboni Harris ile konuştuk. Ve güven sorunları en sık romantik partnerlerle ilgili olarak ortaya çıkarken, güven sorunları ailevi, platonik ve profesyonel ilişkilerde de ortaya çıkabilir. “Güven sorunları her zaman sadakatsizlikle ilgili değildir. Ayrıca bir başkası için terk edilme, saygı görmeme veya birinin arzu ettiğiniz/’hak ettiğini’ partnerinizden almasıyla ilgili endişeler de olabilir.

Güven sorunlarına neyin sebep olduğu, bunlarla nasıl başa çıkılacağı ve güven sorunları olan bir ortakla ilişkilerin nasıl yönetileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Güven Sorunlarına Örnekler

Harris, güven sorunlarının belirtilerinin kişisel deneyimlere göre farklılık gösterebileceğini söylüyor. Bir örneğin, “herhangi bir şeyden şüphelenmek için bir nedeniniz olmasa bile, her fırsatta önemli bir kişinin telefonunu kontrol etmek” olabileceğini ekliyor.

İlişkilerde Güven Sorunlarının İşaretleri

İşaretler ayrıca şunları içerir:

“Şüpheye yol açacak hiçbir şey olmamasına rağmen, fiziksel olarak yanınızda olmadıklarında partnerinizin kötü oyundan şüphelenmesi;
“Eşinizin davranışlarını, başkalarıyla ilişkilerini ve boş zamanlarını nasıl geçirdiklerini kontrol etmeye çalışmak;
“Eşiniz bir kısa mesaja veya telefon görüşmesine hemen yanıt vermediğinde kaygı;
‘Kimseye güvenme’, ‘İnsanlar doğası gereği kötüdür’, ‘Güven kazanılır’, ‘Kimseye tam olarak güvenemezsin’, ‘İnsanlar bencildir ve sadece kendilerine bakarlar’ gibi ifadeler/ifadeler ile yankılanmak,

Güven Sorunlarının Nedenleri

Güven sorunları genellikle travmanın bir karışımıdır. Sonunda, bu deneyimler, güven sorunları olan kişiye, insanlara gerçekten güvenilemeyeceğine dair kanıt görevi görür. Çoğu zaman güven sorunlarına neden olan sadece olay değil, travma sonrasında meydana gelen hasardır. Uzmanlar şöyle açıklıyor: “Travmatik olayların, olaydan sonra nasıl işlendiği veya ele alındığı, kalıcı etkilere sahip olma eğilimindedir. Eşiniz veya ebeveyninizle birlikte travmatik bir olaya değinirseniz ve size inanmazlar, gaz yakmazlar veya anlamanıza yardımcı olmak için hiçbir çaba göstermezlerse, kendi iç sesinizi veya olayların gerçekliğini sorgulamaya başlarsınız.”

Sağlıklı İlişkilerde Güven Sorunları

“Sağlıklı bir ilişkide güven sorunları” bir tezat gibi görünse de, mevcut güven sorunları olsa bile sağlıklı bir ilişki gelişebilir. Bu tamamen bir öz farkındalık meselesidir. Uzmanlar şöyle açıklıyor: “Güven sorunları olan kişi, sorunlarının kaynağını ve ilişkilerde nasıl ortaya çıktığını anlarsa, bir duygu hissetmekle duygusal tepki arasında biraz işlem süresi koyabilir. Bu, güven sorunlarının ağırlığını eşinize yüklememek için alan sağlar ve hissettiğiniz duyguların ciddiyetinin tamamen eşiniz tarafından oluşmadığını anlamanızı sağlar.”

Güven sorunu olmayan ortak, ortaklıkta bir anlayış düzeyine ve aynı zamanda bir öz farkındalığa sahip olmalıdır. Bu özelliklere sahip olmak, diğer kişinin duygusal tepkilerini kişisel algılamadan yönlendirmesine yardımcı olacaktır. “Eşinizin duygularının sorumluluğunu almadan duygusal deneyimlerini doğrulamak önemlidir.”

Uzmanlar ayrıca partnerin rolünü hatırlamasının önemli olduğunu söylüyor. Bu bir destek, düzeltme değil. “Güven sorunları olan birinin partneriyseniz, destekçi rolünde kalmanız önemlidir. Başkasının sorunlarını çözmeniz gerekmiyor. Olabileceğiniz en iyi şey dürüst, tutarlı ve şeffaf olmaktır, ancak bu duygusal tepkileri veya mantıksız endişeler gibi hissettirebilecek şeyleri durdurmayabilir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0