Dayanıklılık Gıda Yoluyla Doğal Olarak Nasıl Artırılır?

AnasayfaBeslenme

Dayanıklılık Gıda Yoluyla Doğal Olarak Nasıl Artırılır?

Besleyici yiyecekler ve egzersizlerin bir kombinasyonu, yorgunluğunuzu yenmenin anahtarıdır.

Evde Maden Suyu Nasıl Yapılır?
Protein Zengini Öğle Yemeği Seçenekleri
Sağlıklı Beslenme Rehberi: En İyi ve En Kötü Yiyecekler!

Dayanıklılık Gıda Yoluyla Doğal Olarak Nasıl Artırılır?.. Gün içinde enerji düşüklüğü mü yaşıyorsunuz? Verimliliğiniz düşüyor mu? Nefesinizin kesildiğini ve çabuk yorulduğunuzu mu hissediyorsunuz? İyi besleniyor olabilirsiniz, ancak yediğiniz yiyeceklerin türü, miktarı ve kalitesi dayanıklılığınızı artırmada rol oynar.

Dayanıklılık Gıda Yoluyla Doğal Olarak Nasıl Artırılır?

Hemen hemen tüm yiyecekler enerji veren yiyeceklerdir, ancak bazı besinler uyanık kalmanıza ve üretkenliği artırmanıza yardımcı olmak için doğal olarak dayanıklılık oluşturmaya yardımcı olur. İşte dayanıklılığı artıran enerji veren yiyeceklerin bir listesi. Onlar hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Dayanıklılığı Arttıran En İyi Yiyecekler

1. Muz

Dayanıklılık Gıda Yoluyla Doğal Olarak Nasıl Artırılır?

Dayanıklılık Gıda Yoluyla Doğal Olarak Nasıl Artırılır?

Muzdaki magnezyum metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur ve egzersiz dayanıklılığını artıran uygun maliyetli bir enerji kaynağıdır. Bir çalışma, 75 km’lik bir bisiklet performansı sırasında karbonhidrat kaynağı olarak muz yemenin dayanıklılığı ve dayanıklılığı artırdığını göstermiştir.

2. Fındık

Fındık, anında enerji veren bir gıda olarak kabul edilir. Bir avuç fındık, proteinlerin, biyoaktif bileşiklerin ve çoklu doymamış yağ asitlerinin güç merkezidir. Bu nedenle, dayanıklılık oluşturmak için sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Fındık, egzersiz dayanıklılığı oluşturmaya ve çalışan kaslara kan akışını artırmaya yardımcı olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Omega-3 yağ asitleri ayrıca egzersiz verimliliği için kasların sağlığını ve enerjisini iyileştirmek için ergojenik bir takviye (atletik performansı artıran maddeler) görevi görür

3. Esmer Pirinç

Dayanıklılık Gıda Yoluyla Doğal Olarak Nasıl Artırılır?

Dayanıklılık Gıda Yoluyla Doğal Olarak Nasıl Artırılır?

Karbonhidratlar sizi gün boyu aktif tutan birincil enerji kaynağıdır. Yaklaşık 100 gr orta taneli kahverengi pirinç 112 kcal enerji, 2 gr lif, 2 gr protein ile birlikte gerekli vitamin ve mineralleri içerir 100 gr orta taneli kahverengi pirinç 112 kcal enerji, 2 gr lif, 2 g protein ile birlikte temel vitaminler ve mineraller.

Kahverengi pirinç, beyaz pirince kıyasla nişasta bakımından daha düşük ve lif bakımından daha yüksektir ve bu nedenle sindirimi daha uzun sürer. Bu, midenin daha uzun süre dolu kalmasına yardımcı olur, vücuda enerji verir ve dayanıklılık seviyelerinin korunmasına yardımcı olur. Pirinç gibi yüksek karbonhidratlı yiyecekler, kaslarınızı ve dokularınızı gevşetmeye yardımcı olur ve yorucu egzersizden sonra yorgunluktan kurtulmanızı sağlar.

4. Yağlı Balık

Balık inanılmaz derecede besleyicidir ve iyi bir protein, vitamin, mineral ve omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Yaklaşık 100 gr yabani somon 142 kcal enerji, 20 gr protein, omega-3 yağ asitleri ve vitaminler içerir .

Bir çalışma, azalmış bir omega-3 yağ asidi seviyesinin kronik yorgunluğa yol açabileceğini ve bağışıklığı azaltabileceğini göstermiştir. Somon balığı 3 mg B12 vitamini içerir ve ton balığı (yağlı bir balık) 2 mg B12 vitamini içerir. B12 vitamini enerji metabolizmasına yardımcı olur, yorgunluğu azaltır ve dayanıklılığı artırır.

5. Yumurta

Yumurta en besleyici gıdalardan biridir ve harika bir protein kaynağıdır. ve harika protein kaynakları ve vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengindir. Protein açısından zengin besinler dayanıklılık oluşturmaya, pozitif enerji dengesini korumaya, egzersiz dayanıklılığını artırmaya ve egzersiz sonrası kas proteininin yeniden şekillenmesini ve toparlanmasını sağlamaya yardımcı olur.

Yumurtada bol miktarda bulunan bir amino asit olan lösin, enerji metabolizmasına ve protein sentezine yardımcı olur.

6. Tavuk

Tavuk mükemmel bir yağsız protein kaynağıdır. Derisiz bütün bir tavuk 19 g protein ve 110 kcal enerji içerir. Yüksek proteinli yiyecekler tokluk sağlar, bu da daha düşük kalori ve karbonhidrat alımına yol açar ve sporcularda dayanıklılık, enerji ve dayanıklılık oluşturmaya yardımcı olur.

Bir araştırma, tavuk özünün (tavuktan ekstrakte edilen bir sıvı) sağlığı, metabolizmayı ve egzersiz performansını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ve ayrıca yorgunluktan kurtulmayı sağlayabileceğini gösterdi.

7. Elma

Elmalara enerji veren kaloriler, karbonhidratlar, lif, demir, vitaminler ve mineraller yüklenir. Elmalarda bulunan bir polifenol olan quercetin bağışıklığı artırmaya yardımcı olur, iltihapla savaşır ve sizi daha uzun süre enerjik tutar.

8. Tatlı Patates

Dayanıklılık Gıda Yoluyla Doğal Olarak Nasıl Artırılır?

Dayanıklılık Gıda Yoluyla Doğal Olarak Nasıl Artırılır?

Kilo alma korkusuyla genellikle patates yemekten kaçınırız. Bununla birlikte, tatlı patatesler temel besinlerle doludur. Yaklaşık 100 gr tatlı patates 86 kcal enerji, 20 gr karbonhidrat, 2 gr protein ve 3 gr lif sağlar.

Diyabetli kişiler üzerinde yapılan bir araştırma, kompleks karbonhidratların ve liflerin sindirilmesinin daha uzun sürdüğünü bulmuştur. Böylece enerji sağlarlar ve daha uzun süre uyanık kalmanıza yardımcı olurlar.

Tatlı patateste bulunan manganez, sürekli olarak enerjiyi serbest bırakmak için besinlerin metabolize edilmesine yardımcı olur.

9. Fasulye

Fasulye besin açısından zengindir ve doğal bir enerji kaynağıdır. Yaklaşık 100 gr fasulye 337 kcal enerji, 23 gr protein, 61 gr karbonhidrat ve 15 gr lif içerir.

Fasulye, karbonhidratların yavaş salınmasına neden olan ve enerji seviyelerini koruyan, yavaş sindirilebilir nişasta içerir. Ayrıca iyi miktarda magnezyum içerirler. Magnezyum, biyokimyasal yolları hızlandırmak ve enerjiyi serbest bırakmak için gereklidir.

10. Kurutulmuş Meyveler

Kurutulmuş meyveler anında enerji sağlar. Biyoaktif bileşikler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerirler (30). Ayrıca enerji sağlayan zengin bir şeker kaynağıdır.

Kurutulmuş meyveleri, glikoz seviyeniz yüksek olduğunda ve kendinizi zayıf hissettiğinizde tüketebilirsiniz. Bunun nedeni, kuru üzüm gibi kuru meyvelerin şeker içeriğinin yüksek olmasına karşın, içlerindeki biyoaktif bileşikler ve lif nedeniyle glisemik indekslerinin düşük olmasıdır.

Kurutulmuş meyveler ayrıca enerji sağlamaktan, dayanıklılık oluşturmaktan ve egzersiz dayanıklılığını artırmaktan sorumlu olan omega-3 yağ asitleri açısından da zengindir.

11. Kahve

Dayanıklılık Gıda Yoluyla Doğal Olarak Nasıl Artırılır?

Dayanıklılık Gıda Yoluyla Doğal Olarak Nasıl Artırılır?

Kahve, insanların moralleri bozuk olduğunda enerjilerini yükseltmek için düşündükleri ilk şeydir. Kafein, yorgunluğu ve bitkinliği azaltmaya yardımcı olan, kahvede bulunan doğal olarak oluşan bir alkaloiddir.

Kafein beyninizi uyarır ve enerji verir, onu uyanık ve aktif hale getirir. Aşırı kafein veya kahve zararlı olsa da, migreni tedavi etmeye ve dayanıklılığınızı artırmaya yardımcı olmak için sınırlı miktarlarda tüketilebilir.

Bir ankette, fiziksel olarak aktif 405 katılımcıya sporcu beslenmesinde en çok aranan ürünleri soruldu. 135 katılımcının egzersiz performanslarını desteklemek için en çok tükettiği besin grubu kafein içeren besinler oldu.

12. Yoğurt

Dayanıklılık Gıda Yoluyla Doğal Olarak Nasıl Artırılır?

Dayanıklılık Gıda Yoluyla Doğal Olarak Nasıl Artırılır?

Yoğurt, günlük olarak atıştırmak için mükemmel bir probiyotik besindir. İyi bir protein kaynağıdır ve magnezyum gibi minerallerle birlikte B6 ve B12 vitaminlerini içerir. Yaklaşık 100 gr yoğurt 63 kcal enerji, 5 gr protein, 17 mg magnezyum sağlar.

B vitaminleri, enerjiyi serbest bırakmak ve sizi aktif tutmak için mitokondriyal işlevler için gereklidir.

 

 

 

 

Sevgili NHMAG okurları, Dayanıklılık Gıda Yoluyla Doğal Olarak Nasıl Artırılır? yazımızı beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Dayanıklılık Gıda Yoluyla Doğal Olarak Nasıl Artırılır?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0