Diş Ağrısı Ne Zaman Diş Acil Durumudur?

AnasayfaDiş Sağlığı

Diş Ağrısı Ne Zaman Diş Acil Durumudur?

Sağlıklı Diş Ve Diş Etleri İçin Yapılması Gerekenler
Sağlıklı, Doğal Bir Gülümseme İçin 6 İpucu
Çapraşık veya Çarpık Dişler Nasıl Düzeltilir?

Diş Ağrısı Ne Zaman Diş Acil Durumudur?.. Diş ağrınızın bir diş acil durumu teşkil edip edemeyeceğini merak mı ediyorsunuz? Diş ağrısı, özellikle çürükleri veya diş hastalıkları olan birçok insan için ortak bir deneyimdir.

Diş Ağrısı Ne Zaman Diş Acil Durumudur?

Diş ağrısı aniden bir rahatsızlığa neden oluyorsa, bunu dişle ilgili bir acil durum olarak tedavi etmekle ağrının kendi kendine veya ağrı kesicilerin yardımıyla geçmesini beklemek arasında bölünebilirsiniz. Hemen hemen herkes, bir sorun nedeniyle dişhekimi ofisine koşmak yerine, bir programa göre diş hekimini ziyaret etmeyi tercih eder.

Diş Ağrısı Ne Zaman Diş Acil Durumudur?

İlgili: En Yaygın Uygulanan 5 Diş Tedavisi

Acil Bir Durum Olarak Diş Ağrısı

Diş hekimleri tipik olarak diş acil durumunu acil tedavi gerektiren bir ağız sağlığı sorunu olarak sınıflandırır. Vücudun bir yerlerde bir şeylerin yanlış olduğunu gösterme yolu vardır. Ağız sağlığınızla ilgili bir sorun varsa, belirli bir bölgede ağrı hissedebilirsiniz. Diş ağrısı travma veya enfeksiyon nedeniyle oluşabilir. Aşağıdakiler, diş ağrısının bir diş acil durumu olduğunun işaretleridir:

Ağrıyan diş etleri ile kalıcı kanama

Spor yaralanması veya kaza nedeniyle gevşek veya kırılmış bir diş

Kayıp veya gevşek taç

Diş veya diş eti bölgesinde şiddetli ağrı

Sakız veya yüz şişmesi

Diş apseleri veya enfeksiyonları

Çatlak veya kırık diş

Açıkta kalan sinirler

Birden fazla faktör şiddetli diş ağrısına neden olabilir ve bu belirtiler göz ardı edilmemelidir. Ağrı devam ederse veya kötüleşirse ve diş dokunmaya veya sıcaklığa karşı daha hassas hale gelirse, hasta hemen dişini muayene ettirmelidir. Kanayan bir diş veya diş eti normal değildir ve bir şeylerin ters gittiği anlamına gelir. Diş ağrısının en yaygın nedenleri diş çürüğü ve enfeksiyonlardır.

Diş çürüğü aynı zamanda boşluklar veya diş çürüğü olarak da bilinir. Diş çürüğü, hastalar düzenli veya iyice fırçalamadığında veya diş ipi kullanmadığında dişlerin içinde veya arasında oluşan boşluklardır. Ağızda bulunan bakterilerin yemeklerden sonra dişlerde kalan şeker ve diğer yiyecek artıkları ile beslenmesi ile olur. Zamanla bakteri, hastanın dişlerinin mine yüzeyini yiyen ve üzerlerinde beyaz lekelere neden olan asit üretir. Sonunda, bu, sinir dokusu da dahil olmak üzere dişin içindeki tüm katmanları yok edecektir. Buna karşılık, çiğnerken veya soğuk veya sıcak bir şey yerken ağrı dayanılmaz olabilir.

Diş Ağrısı Ne Zaman Diş Acil Durumudur?

Diş etleriyle buluştukları köklerin etrafındaki enfeksiyonlar şişmeye ve ağrıya neden olabilir, ayrıca irin dışarı ve çevredeki cilt dokusuna sızdıkça yaraların ve apselerin üzerlerinde oluşmasına neden olabilir. Enfeksiyon, alt çene kemiklerinden kulaklara doğru ilerleyerek kırmızı, pembe ve sarı olabilir. Ek olarak, kedi dolu alanlar, potansiyel olarak vücuttaki ana arterlere gidebilen ölü doku kalıntıları içerir. Bu olursa, hastanın artık daha ciddi sonuçlara sahip olma riskinin yüksek olduğu kabul edilir.

Ek olarak, sallanan veya yerinden çıkmış bir diş, diş eti dokularına, sinirlere ve çeneye zarar verebilir. Diş travması veya ciddi enfeksiyondan kaynaklanabilir ve acil tedavi gerektirir. Şişlik genellikle enfeksiyon belirtisidir ve baş dönmesi, ateş veya irin oluşumundan kaynaklanan kötü bir tat ile ortaya çıkabilir. Semptomların şiddeti değişebilir, ancak her durumda acil diş bakımı gereklidir. Hastaların bir diş hekimi çağırması ve durumunu detaylı bir şekilde anlatması gerekmektedir.

Diş Ağrısı Ne Zaman Diş Acil Durumudur?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş ağrısı yaşayan hastaların en kısa sürede bir diş hekimine başvurması gerekir. Ağrı çok şiddetliyse ve konuşmayı zorlaştırıyorsa başkasına durumu anlattırılabilir. Sorun mesai saatlerinde meydana geldiyse, diş hekimi muhtemelen diş muayenehanesini hemen ziyaret etmenizi tavsiye eder. Acil durum mesai saatleri dışında meydana gelirse, dişle ilgili acil durumlarla ilgilenen bir dişçi muayenehanesine gitmek daha iyidir. Kırık bir diş gibi belirli durumları tersine çevirmek için genellikle zamanlama gerekir.

Diş hekimi semptomların ne zaman başladığını ve ağrıyı kötüleştiren eylemleri bilmek isteyecektir. Bu bilgi diş hekimine değerlendirme ve tanı koymada yardımcı olacaktır. Diş muayenehanesine gitmeden önce hastalar soğuk kompres, ağrı kesici kullanmak veya ağzını ılık suyla çalkalamak gibi ilk yardım önlemlerini alabilirler.

Diş Ağrısı Ne Zaman Diş Acil Durumudur?

Bir Diş Acil Durumuyla Uğraşmak İçin Beklemeyin

Diş ağrısı yaşıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede acil diş bakımına başvurmanız önemlidir. Bir acil diş hekimi, belirtilerinizin gerçek nedenini belirlemek için kapsamlı bir muayene yapabilir ve durumunuz için etkili tedavi seçenekleri önerebilir. Tedavi aramak yerine beklemeyi seçmek, gereğinden fazla hasara neden olabilir.

 

 

 

Sevgili NHMAG okurları, Diş Ağrısı Ne Zaman Diş Acil Durumudur? haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet, Psikoloji, Astroloji, Burç Yorumları, Kişisel Gelişim, Pratik ve Sağlıklı Yemek Tarifleri gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG‘ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Diş Ağrısı Ne Zaman Diş Acil Durumudur?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0