Doğanın Mucizesi Propolis

AnasayfaKöşe Yazarları

Doğanın Mucizesi Propolis

16-22 Ocak Astroloji Analizi
Değişim Seninle Başlar
Sınavın Psikolojik Etkileri: Öğrencileri Nasıl Etkiler?

Doğanın Mucizesi Propolis… Propolis, antik çağlardan günümüze, hastalıkları iyileştirmek amacıyla kullanılan doğal bir arı ürünü. Arıların topladığı maddeleri polen ve balmumu ile birleştirdiği propolis; kovanda yaşayan arılarının hastalıklardan korunması ve kovanın iç yapımında kullanıyor.

Doğanın Mucizesi Propolis

İçeriğinde 300’dan fazla bileşen olan propolis güçlü bir antioksidan; bağışıklık sistemini korur ve destekler. Ayrıca antiinflamatuar yani iltihap giderici özelliği buluyor. Virüs, mantar ve bakterilere karşı koruyucu özelliği bulunan propolisin etkilerine gelin beraber bakalım:

Bağışıklık Sistemine Destek

Propolisin içinde bulunan C vitamini çok güçlü bir antioksidan, vücudu serbest radikallerden temizliyor. Nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olan propolisin hem hastalık oluşmasını geciktirici hem de iyileştirici etkisi bulunmakta.

Grip ve Soğuk Algınlığı

Grip; virüslerin neden olduğu bir hastalık. Propolislerin içeriğinde bulunan fenolik asit, ester ve terpenler gibi flavonoid grubu bileşikler virüslere karşı insan vücudunun korunmasını sağlar. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarını gidermede propolis çok etkilidir

Uçuklar

Propolis antibakteriyel özelliğinden kaynaklı ağız içinde bakteri üremesini engeller; diş çürüklerini önler, aft ve diş eti şişliklerine iyi gelir. Uçuk ise herpes isimli virüsün neden olduğu bir hastalıktır ve genellikle bağışıklık sistemi düşünce ortaya çıkar. Uçuk tedavisinde propolis, lokal olarak yaranın üzerine uygulanabilir.

Kansere Karşı Koruyucu

Yapılan çalışmalar propolisin bazı kanser çeşitlerinde etkili olabileceğini gösteriyor. Propolis kullanımının; kanserli hücrelerin vücutta çoğalmasını engellemek, sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşümünü önlemek ve kanserli hücrelerin birbiriyle iletişimini kesmek gibi etkileri olabilir.

Gördüğünüz gibi propolisin sağlık için faydaları saymakla bitmez. Peki propolisi nasıl kullanmalıyız?

Propolis doğada balmumu içinde bulunuyor ancak biz insanlar için sindirimi zor. Bu yüzden propolis, kovandan alındığı ham haliyle kullanılmaz. Tüketime uygun hale gelmesi için işlenmesi ve özütlenmesi gerekiyor. Propolis; laboratuvar ortamında uzman kişilerce işlenmeli ve mutlaka analizleri yapılmış olmalı. Propolisin çözünürlüğüne bakıldığında en az suda çözündüğü; en fazla ise alkolde çözündüğü görülmüş, bu yüzden alkol ekstratlarının emilimi daha yüksek.

Özellikle kış ayları yaklaşırken bağışıklık sisteminizi desteklemek ve hastalıklardan korunmak için siz de propolisi günlük takviyeleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

 

 

Sevgili nhmag okurları, Doğanın Mucizesi Propolis haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet, Psikoloji, Astroloji, Burç Yorumları, Kişisel Gelişim gibi Kadın ve Yaşam haberleri için nhmag’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

YORUMLAR

WORDPRESS: 0