Kolajen Suyu Nedir ve Sizin İçin İyi mi?

AnasayfaCilt Bakımı

Kolajen Suyu Nedir ve Sizin İçin İyi mi?

Sağlık uzmanları sıvı kolajenin nelerden oluştuğunu ve içmenin zamanınıza ve paranıza değip değmeyeceğini anlatıyor.

Dermabrazyon Nedir?
Pürüzsüz Bir Cilt İçin Tüketmeniz Gereken En Önemli Yiyecekler!
Hipopigmentasyon Nedir?

Kolajen Suyu Nedir ve Sizin İçin İyi mi?.. Cilt bakımı meraklıları ve sağlıklı yaşam fanatikleri, son sosyal medya trendi sayesinde kahvelerine bir kepçe kolajen peptidi ekliyor, sabah vitaminlerinin yanı sıra kolajen takviyeleri alıyor ve şimdi de kolajenli su içiyor. Trendin takipçileri, içeceğin sağlıklı saçları, cildi, eklemleri ve kemikleri teşvik ettiğini iddia ediyor.

Kolajen çoğunlukla iddia edilen cilt yararları ile bilinir, bu nedenle güzellik endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Journal of Drugs in Dermatology dergisinde Ocak 2019’da yayınlanan bir incelemeye göre, protein cilde yapısını veriyor ve cildin kuru ağırlığının yüzde 75’ini oluşturuyor . Ama aynı zamanda eklemlerin ve kemiklerin yapısında da önemli bir oyuncu olduğundan kolajen, eklemleri sert olanlar arasında popülerdir.

Vücut doğal olarak kolajen üretir ve doğal kolajenin önemi iyi anlaşılmıştır. Kolajen suyu gibi kollajen takviyelerini çevreleyen çok fazla kanıt yok, ancak yapılan birkaç çalışmaya göre faydaları olabilir.

İşte kolajen suyu hakkında bilmeniz gerekenler.

Kolajen Suyu Nedir?
“Kolajen suyu” adı, iki ana bileşenini (kollajen ve su) kısa ve öz bir şekilde özetlemektedir.

Kollajen ile çeşitli terimler ilişkilendirilir. Hidrolize kolajen olarak da bilinen kolajen peptidleri, daha kısa amino asit zincirlerinden oluşur . Bu genellikle kolajen suyunda kullanılan kolajenin formudur. Columbia City, Indiana’da bütünleştirici bir doktor ve Gladd Integrative Medicine’in kurucusu Jeffrey Gladd, “Kolajen suyu, hayvan kemikleri ve derisinden elde edilen proteinler olan su ve kolajen peptitlerin bir karışımıdır” diyor .

Ev yapımı kolajen suyu yalnızca iki bileşen gerektirir, ancak mağazadan satın alınan çeşitler lezzet için az miktarda meyve suları ve bitki özleri içerebilir. Basit bileşenlere rağmen kolajen suyu genellikle zengin bir protein kaynağıdır . Bazı kollajen su ürünleri, şişe başına 10 grama (g) kadar protein içerir, bu da onu kasları beslemek ve rehidrasyon için uygun bir egzersiz sonrası içecek haline getirir.

Kollajen vücutta en çok bulunan proteindir ve sağlık bilincine sahip alışveriş yapanlar bunu fark etmiştir. Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu’na göre , çevrimiçi kolajen aramaları 2014’ten bu yana istikrarlı bir şekilde arttı ve birçok kişi bir sonraki gençlik kaynağı olarak kolajen takviyelerine yöneldi. Kırışıklıkların ortaya çıkması, kas kütlesi kaybı, eklem ve kemik sağlığındaki değişiklikler gibi yaşlanmanın etkilerini hızlı bir şekilde çözemezken, kolajen almak yardımcı olabilir.

Yan Etkiler ve Daha Fazlası

“En önemlisi, kolajenin, yaşlanan cildin belirtilerini gidermede ve osteoartritle ilgili semptomları iyileştirmede en etkili yöntem olduğu görülüyor ” diyor Dr. Gladd, kolajenin kırışıklıkları düzeltebileceğini, esnekliği artırabileceğini ve eklem ağrısını hafifletebileceğini belirtiyor.

Kollajeni sıvı bir kollajen olan kollajen suyu formunda almak, sizi sulu tutmanın ek faydasına sahiptir.

Kolajen Suyu Sağlığa Fayda Sağlar mı?

Kolajenin popülaritesi, ciltteki doğal kollajen seviyelerini artırdığını iddia eden kremlere ve nemlendiricilere bağlanabilir. Ancak bu ifadeleri destekleyen çok az araştırma var ve çoğu dermatolog topikal kollajene şüpheyle yaklaşıyor. Bununla birlikte, kolajenin yutulması daha fazla araştırıldı ve mevcut araştırmalar, minimal de olsa, umut verici.

Journal of Drugs in Dermatology’de yukarıda belirtilen incelemeye göre, oral kolajen takviyeleri cilt elastikiyetini, hidrasyonunu ve dermal katmanlardaki kolajen yoğunluğunu artırıyor . Hiçbir olumsuz olay kaydedilmedi, bu nedenle araştırmacılar kolajen almanın genellikle güvenli olduğu sonucuna vardı. New York City’de kurul onaylı dermatolog ve Hadley King Dermatology’nin kurucusu Hadley King, MD, “Bu ön bulguları doğrulamak ve optimal doz rejimlerini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var” diyor .

Ciltteki kollajen seviyeleri zamanla doğal olarak azalarak ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünür olmasına katkıda bulunur. Kollajen cilt elastikiyetine katkıda bulunduğundan, yaşla birlikte doğal kolajen kaybı ciltte sarkmaya neden olabilir. Nisan 2020’de Advances in Wound Care dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, hastaneye kaldırılan yaşlı yetişkinlerde oral kollajen peptidleri cildin hassasiyetini azalttı ve cilt yırtılmalarını önledi . Araştırmacılar ayrıca kolajen takviyesinin cilt nemini ve elastikiyetini önemli ölçüde artırdığını buldu.

Kolajenin sağlık açısından potansiyel faydaları yalnızca güzellikle ilgili değildir. Osteoartrit, artritin en yaygın şeklidir ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre genellikle eller, kalçalar ve dizlerdeki eklemleri ve kemikleri etkiler . Uluslararası Ortopedi dergisinde yayınlanan Mart 2019 tarihli bir meta-analizde, hasta standardize edilmiş bir ankette, özellikle algılanan sertlikte, kollajen takviyesinin semptomları önemli ölçüde iyileştirerek osteoartriti iyileştirdiği gösterilmiştir . Bu umut verici çalışmalara rağmen Şubat 2022 Kozmetik Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir incelemegenel olarak oral kolajen hakkındaki popüler iddiaların, mevcut bilimsel literatürün bu takviyelerin gerçekten yapabileceğini kanıtladığından daha güçlü olduğunu kaydetti.

 

Sevgili NHMAG okurları, Kolajen Suyu Nedir ve Sizin İçin İyi mi? yazımızı beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

 

Kolajen Suyu Nedir ve Sizin İçin İyi mi?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0