Matta Pirincinin Sağlığa 10 İnanılmaz Faydası

AnasayfaBeslenme

Matta Pirincinin Sağlığa 10 İnanılmaz Faydası

Bu nefis pirincin besleyici değerini keşfederken şaşırmaya hazırlanın.

Kahvenizi Yeniden Keşfedin
Protein Zengini Öğle Yemeği Seçenekleri
Günlük Lif Alımınızı Artırmanın 11 Etkili Yolu

Matta Pirincinin Sağlığa 10 İnanılmaz Faydası… Pirinç size sadece sağlıksız karbonhidratların aşırı yüklenmesi olarak mı geliyor? Diyetinizi sürdürmek için egzotik yeni ikameler ve yemekler bulmaktan bıktınız mı?

Matta Pirincinin Sağlığa 10 İnanılmaz Faydası

Artık endişelenme! Rustik ve besin değeri yüksek, sizin için en sağlıklı pirinç çeşitlerini bir araya getirdik. Bahsettiğimiz Matta pirinci! Burada Matta pirinci faydaları hakkında ayrıntılı olarak tartışıyoruz.

Matta Pirinci Nedir?

Matta Pirincinin Sağlığa 10 İnanılmaz Faydası

Matta Pirincinin Sağlığa 10 İnanılmaz Faydası

Matta Pirinci, Kerala’nın bazı bölgelerinde kara toprakta yetiştirilen yerli bir pirinç çeşididir.

Faydaları Nelerdir?

Diyabet yönetiminde yardımcı olabilir, harika bir kalsiyum ve vitamin kaynağıdır, sindirim sağlığını destekler ve yüksek kan basıncını düşürür.

Kimler Tüketebilir?

Şeker hastaları dahil herkesin tüketmesi güvenlidir.

Ne sıklıkta?

Her gün ölçülü olarak tüketilebilir.

Dikkat!

Şişkinlik ve gaz gibi mide-bağırsak sorunlarınız varsa kaçının.

Matta Pirinci Faydaları

Matta Pirincinin Sağlığa 10 İnanılmaz Faydası

Matta Pirincinin Sağlığa 10 İnanılmaz Faydası

1. Besin Zengini

Eşsiz tadı dışında, bu pirinç çeşidinin kırmızı pericarp’ı yüksek besin içeriğine sahiptir. Perikarp, pirinç tanesinin sağlıklı dış kabuğudur. Çoğu zaman cilalı pirinç çeşitleri, parlak ve temiz görünmek için öğütüldüklerinde bu değerli katmanı kaybetme eğilimindedir. Bununla birlikte, Matta pirinci veya Kerala kırmızı pirinci, bu dış kaplamayı tüm doğal iyiliği için korur. Artan miktarda mineral, vitamin, lif ve daha fazlasıyla Matta pirinci, daha sağlıklı bir diyete katkısıyla altını hak ediyor.

2. Glutensiz

Matta pirincinin glütensiz doğası, sindirim sağlığını destekler. Bu pirinci kısmen kaynatmak, beslenmenin korunmasına yardımcı olur, böylece son yemeğinizin sadece karbonhidratlarla dolu olmadığını bilerek rahatlayabilirsiniz. Bu pirinç tanelerinin dış kaplamasında gizlenen inanılmaz faydaları kaçırmamak için Matta pirincinin cilasız çeşidini almayı tercih edin.

3. En İyi Magnezyum Kaynağı

Matta Rice ayrıca harika bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum, sağlık için her gün gerekli olan önemli bir makro mineraldir. Vücudunuzdaki birçok enzimatik reaksiyonda kullanılır ve eksikliği birçok sağlık durumuna yol açabilir.

Yarım fincan Matta pirinci 42 g’a yakın magnezyum içerir Magnezyum, sinir sinyali iletimine yardımcı olmaktan kalp hastalığı ve osteoporozu önlemeye kadar, sağlıklı kalmak için hayati bir bileşendir!

4. Bazı Hastalık Risklerini Azaltır

Bütün Matta pirinç tanelerini tüketmek, kalp hastalığı ve belirli kanser riskinizi önemli ölçüde azaltabilir. Düşük yağ, doymuş yağ ve kolesterol içeriği nedeniyle, Matta pirinci kalp dostudur ve bu önemli kan damarlarını tıkanıklıklardan ve pıhtılardan uzak tutar.

5. Diyabet Riskini Azaltın

Matta Pirincinin Sağlığa 10 İnanılmaz Faydası

Matta Pirincinin Sağlığa 10 İnanılmaz Faydası

En iyi matta pirinci faydalarından biri, Tip 2 Diyabetin etkili bir şekilde yönetilmesini içerir. Tip 2 Diabetes mellitus, çocuklar da dahil olmak üzere dünya çapında geniş popülasyonları etkileyen, günümüzün en yaygın kronik hastalıklarından biridir. Kontrolsüz Tip 2 Diyabet, neredeyse her vücut organ sisteminde zayıflatıcı morbiditeye neden olabilir, yaşam kalitesini etkiler ve bozar.

Tam tahıllı Matta pirinci kan şekeri yönetimine yardımcı olabilir. Tüketicilerinde diyabet riskini ve insidansını azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Matta pirinci, özellikle perikarpındaki yüksek magnezyum ve kalsiyum içeriği nedeniyle, gelişen insülin direncinden korur ve optimum glikoz alımını artırarak sağlıklı ve hastalıktan uzak kalmanızı sağlar.

6. Günlük Lif İhtiyacınızı Karşılar

Günümüzün fast food çılgınlığı ve rafine gıdalar çağının ortasında en faydalı olan Matta pirinci, sindiriminize yardımcı olmak için günlük lif ihtiyacınızı karşılar. Lif açısından zengindir, sindirim sisteminizin sorunsuz çalışmasını sağlar. Lif açısından zengin olan Matta pirinci, onu işlemenize yardımcı olacak! Sadece bu da değil, yüksek lif içeriği, daha az yediğinizde bile daha tok hissetmenizi sağlayacaktır. Bu, günlük kalori alımınızın doğru miktarını yediğiniz anlamına gelir. Kilo vermenize yardımcı olmak için tam da aradığınız şey!

7. Karbonhidratların Emilimini Yavaşlatır

Yüksek lif içeriği, karbonhidratların emilimini yavaşlatarak anti-diyabetik özelliklerini de geliştirir. Bu, genellikle yüksek şekerli, düşük lifli bir öğüne eşlik eden kan şekeri akışını kontrol etmeye yardımcı olur.

8. A ve B Vitaminlerinin Kaynağı

Matta Pirincinin Sağlığa 10 İnanılmaz Faydası

Matta Pirincinin Sağlığa 10 İnanılmaz Faydası

Matta pirinci, magnezyumun yanı sıra diyetinize başka vitaminler ve mineraller de ekler. Besin açısından zengin kabuğu, bol miktarda A Vitamini ve bazı B Vitamini formları içerir. Bunlar, vücudunuzdaki birçok sistemi korumak ve sağlıklı yaşamak için son derece önemlidir.

9. Yüksek Tansiyonu Düşürür

Yüksek lif içeriği ve düşük glisemik indeksi ile kırmızı Matta pirinci dolaylı olarak tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olabilir! Hipertansiyonun nedenlerinden biri de fazla yemek yeme eğilimidir. Matta pirinci size erken tokluk hissi vererek formda kalmanıza yardımcı olur, böylece hipertansiyonunuzu yönetebilir ve hatta bir dereceye kadar kontrol edebilirsiniz!

10. Büyük Kalsiyum Kaynağı

Matta Pirincinin Sağlığa 10 İnanılmaz Faydası

Matta Pirincinin Sağlığa 10 İnanılmaz Faydası

Bu pirinçteki daha yüksek kalsiyum içeriği, onu çoğu insanın tercih ettiği geleneksel beyaz pirince göre daha sağlıklı kılar. Bu beyaz pirinç, cilalama işlemi sırasında genellikle temel besin maddesinin çoğunu kaybetmiştir. Kalsiyum hayatın her döneminde ve her evresinde gereklidir.

Çocukluk döneminde büyümede hayati bir rol oynamaktan kas sağlığı ve işlevinde çok önemli bir bileşen olmaya kadar, kalsiyum aynı zamanda kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlü ve sağlıklı tutar. Özellikle menopoz sonrası kadınlar için çok önemli olan Matta pirinci, diyetinizi iyi bir kalsiyum dozu ile tamamlayarak sizi Osteoporoz ve zayıflamış kemikler gibi ağrılı ve külfetli hastalıklardan korur.

 

 

 

Sevgili NHMAG okurları, Matta Pirincinin Sağlığa 10 İnanılmaz Faydası yazımızı beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Matta Pirincinin Sağlığa 10 İnanılmaz Faydası

YORUMLAR

WORDPRESS: 0