Selülit nedir ve nasıl oluşur?

AnasayfaKöşe Yazarları

Selülit nedir ve nasıl oluşur?

Güneş Tutulması Burçları Nasıl Etkileyecek
Doğru Nefes Alıp Vermek Ne Demektir?
Yanlış Bir İlişkinin İçinde Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Selülit nedir ve nasıl oluşur? Cilt altında düzensiz ve aşırı yağ birikiminin kan ve lenfatik dolaşımı bozmasıyla ciltte portakal kabuğu görüntüsü ortaya çıkmasına selülit adı verilir.

Selülit nedir ve nasıl oluşur?

Selülit olan vücut bölgesinde kan dolaşımı yavaşlamış demektir. Kan dolaşımı yavaşlayan bölgede damardan doku sıvısı sızar. Bu sıvı vücudun savunma mekanizması nedeniyle bağ dokusu ile sarılır. Bağ dokusunun sardığı kaçak sıvı deri altında kesecikler oluşturur. Bu keseciklerin etrafında zamanla yağ dokusunun artmasıyla oluşan düzensiz yerleşim ise vücutta portakal benzeri bir görünüme, yani bölgesel selülite neden olur.
Selülitle savaşırken bilmemiz gerekenler:

-Bütün kadınlarda selülit oluşabilir!!! Kadınlarda selülit oluşma oranı erkeklerden çok daha baskındır. Yağlı ve zayıf besleyici yiyecekler tüketmek, metabolizma hızının yavaş olması, fiziksel aktivite azlığı, hormon değişiklikleri, susuz kalmak,aşırı kilo artışı, deri kalınlığı gibi faktörler selülit oluşmasında etkilidir.

-Selülitlerinizin fazla olması kilolu olduğunuz anlamına gelmez!!! Selülitlerin oluşma mekanizması kilolu olmanızla direkt ilişkili değildir. Selülitler kilolardan bağımsız bir şekilde de oluşabilir.

-Selülitler tek tip değildir ve eşit şekillerde oluşmazlar.

-Çoğu zaman selülit aileseldir. Ne kadar kaçınırsanız kaçının ailenizde selülit varsa sizdede oluşma ihtimali yüksektir. Genetik faktörler kişinin metabolizma hızını, cilt altı yağ dokusu dağılımını ve sirkulatuar seviyeleri gösterir.

-Hormonlar selülit oluşumunda önemli rol oynar. Östrojen, insulin, noradrenalin, tiroid hormonları, ve prolaktin selülit oluşumunun parçalarıdır.

-Kadınlarda östrojen azlığı oluştuğunda; konnektif dokuda da kan akımı düşer. Düşük akım alandaki oksijen azlığına sebep olur ve kollajen üretimi azalır. Östrojen seviyeleri düşmesiyle, yağ hücreleri genişler.

-Ayrıca yaş artışı ile Diet ve yaşam biçimi selülit oluşumunda çok etkilidir. Çok fazla miktarda karbonhidrat ve yağlı , az miktarda lifli besinlerle beslenmek selüliti artırır.

-Çok sıkı giyecekler kan dolaşımını azalttığı için selülit oluşumunu artırırlar cilt elastik, ince ve sarkık olmaya başlar ve böylelikle selülit oluşumu artabilir.

Selülit Nasıl Önlenir?

-Selülit dolaşımın daha az olduğu bölgelerde oluşur. Kalçalar, üst ve alt bacaklar, kolların üst kısımlarında selülit oluşabilir. Aktivite azlığıyla da daha fazla oluşur. Günlük spor alışkanlığı ve cilt sıkılaştırıcı egzersizler selülit oluşumunu önleyip azaltabilir.

-Egzersiz yapmadan kullanılan selülit kremlerin etkinliği çok azdır. Günlük 45 dakika yapılan yürüyüşün çok yararı olacaktır.

-Ginkgo biloba yağ hücrelerinin oksijenlenmesini artıran güçlü antioksidanlardandır. Cilt altı yüzeyde kan dolaşımını artırarak venleri güçlendirir, selülitlerin azalmasına yardımcı olur. Gotu kola ekstresi selülit önleyici kremlerde kullanılır ve cilt elastikliğini onarmaya yardımcıdır. Yine metil nikotinat dokudaki ödemi azaltarak selülit oluşumunu azaltabilir.

-Banyoda vücudunuzu düzenli olarak masaj yaparak yıkayın. Günlük kalp yönüne doğru yapılan yapılan sert masaj hareketleriyle vücudunuzdaki dolaşımı artırıp selülit oluşumunu azaltabilirsiniz. Ayrıca kahve veya yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesi ile yuvarlak hareketlerle masaj yapmak selülit oluşumunu azaltmaya ve sıkılaşmaya yardımcıdır.

– Selülitleri önlemek için yüksek şeker ve katkı maddesi içeren yiyeceklerden uzak durmak gereklidir. Doğal yağ ve besinlerin tüketilmesi, antioksidan içerikli meyve ve sebzeler selülit oluşumunu önleyebilir. Ayrıca günlük en az 2 litre su tüketimi selülit oluşumunu önleyicidir.

-Yeşil çay tüketmek metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımını artırır ve selülit oluşumunu önlemeye yardımcıdır.

-Ilık bir bardak suya karıştırılan limon suyu veya elma sirkesi ile bir çay kaşığı bal yine metabolizmanızı hızlandırarak selülit oluşumunu önlemeye yardımcıdır.

Selülit Tedavisi Nasıl Olur?

Radyofrekans; cilt altını ısıtarak yeni kollajen oluşumunu tetikler, eski kollajen liflerini sıkılaştırır. Böylelikle seanslar halinde kullanılarak selülit azaltılabilir.
Kriyolipoliz yağı dondurarak etki edebilir.
Mezoterapi ile; cilt altına cilt altı yağı ve selülit görünümünü azaltacak vitamin kokteylleri, enzimler ve kafein içeren ilaçlar verilerek selülit tedavisi yapılabilir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0