Vegan Diyetinin 7 Tehlikeli Yan Etkisi

AnasayfaBeslenme

Vegan Diyetinin 7 Tehlikeli Yan Etkisi

Kahve ve Sağlık: Doğru Seçimlerle Sağlıklı Tüketim İpuçları
Sağlık İçin İtalyan Mutfağında En İyi ve En Kötü Seçenekler
Çok Fazla Tuz Tükettiğinizin İşaretleri

Vegan Diyetinin 7 Tehlikeli Yan Etkisi…

Vegan Diyeti Nedir?

Vegan diyeti, son birkaç yılın en popüler birkaç yaşam tarzı seçeneği arasında yer aldı. Süt ve et dahil olmak üzere hayvanlardan ve yan ürünlerinden gelen tüm gıda kaynaklarının diyetten çıkarılmasını gerektirir. Vegan diyeti, beslenme için tamamen bitki bazlı gıdalara bağlıdır. Vegan beslenmeyi seçtikten sonra optimum fiziksel ve zihinsel zararlar gören birçok insan hikayesi var. Gençlerimize dayatılan bu tehlikeli beslenme biçimini ülkemizde de destekleyen diyetisyenler var. Ancak, vegan olmaya karar verdikten sonra her şey gökkuşağı ve güneş ışığı değildir. İşte vegan diyetinin tehlikeli yedi yan etkisi…

​Düşük Enerji Ve Kilo Sorunları

Hayvansal ağırlıklı beslenmeden bitkisel ağırlıklı beslenmeye geçtiğimizde kalori takibi yapmak zorlaşıyor. Bunun nedeni, bitki bazlı gıdaların kalori bakımından hayvansal bazlı gıdalar kadar zengin olmamasıdır. Bu nedenle, önceki yaşam tarzınızda yaptığınız gibi daha küçük porsiyonlar yiyorsanız, enerji seviyenizi büyük ölçüde düşüreceği kesindir. Bitki bazlı bir diyet yerken bile 2000 kalorilik uygun bir diyet tükettiğinizden emin olmalısınız. Yeterli beslenmeyerek, sadece sağlık sorunları riskini almazsınız, aynı zamanda diyetinizi bırakma ve eski yöntemlere geri dönme şansınızı da artırırsınız.

Sızdıran Bağırsak Sorunları

Vegan diyeti, tüm hayvansal protein kaynaklarını dışlar ve baklagiller gibi bitki bazlı protein kaynaklarına yönelir. Baklagiller protein açısından zengin olsalar da, fitatlar ve lektin gibi bağırsak geçirgenliğini artırabilen ve “geçirgen bağırsak” olarak bilinen bir duruma neden olabilen birçok anti-besin içerirler. Hayvansal kaynaklı protein kaynakları ise aksine antinutrient içermez.

Vegan Diyetinin 7 Tehlikeli Yan Etkisi

Hormonlarda bozulma

Soya, veganların yöneldiği başka bir bitki proteini kaynağıdır. Soya sütü ve tofu gibi işlenmiş soya ürünleri, vegan diyetinin ayrılmaz parçalarıdır. Tüm soya formları fitoöstrojen içerir ve önerilen miktardan daha fazla soya tüketmek vücudun hormonal seviyelerini olumsuz etkileyebilir. Hormonal dengesizlik ciltte kırılmalara, saç dökülmesine, düzensiz adet döngüsüne, cilt pigmentasyon problemlerine ve daha fazlasına yol açabilir.

Demir Eksikliği

Bitki bazlı gıdalar demir içerir, ancak vücut tarafından düzgün bir şekilde emilmeyen ‘düşük heme’ çeşidine sahiptir. Bu nedenle, vejetaryenler ve veganlar demir eksikliği açısından yüksek risk altındadır. Vücutta hem demir eksikliği olması, yorgunluk ve anemi gibi çeşitli semptomlara neden olabilir. Sorunu çözmek için demir takviyeleri alınabilirken, buna sahip olmanın birkaç rahatsız edici yan etkisi olabilir.

B12 Vitamini Eksikliği Riski

B12 esansiyel bir vitamindir ve eksikliği vücutta telafisi mümkün olmayan çok sayıda hasara neden olabilir. B12 vitamini öncelikle hayvansal ürünlerden geldiğinden, vegan bir diyet uygulayan kişilerde bu hayati besin maddesi eksikliği gelişme riski yüksektir. Bu nedenle, vegan bir diyet uyguluyorsanız, vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olmak için bir B12 vitamini takviyesi almayı düşünün.

Depresyon Riski

Vegan bir diyet uygulayan insanlar, diyetlerinde omega 3 yağ asitlerinde keskin bir düşüş (balık yağı veya balık tüketimi yok) ve omega 6’da (bitkisel yağlar ve fındık) bir artış olduğundan, artan bir depresyon riski altındadır. Alg bazlı omega 3 kaynaklarını diyetlerine dahil edebilirler, ancak maliyetli ve bulunmaları zordur.

​Yeme Bozukluğu Geliştirme Riski

Sıkı bir vegan diyeti uygulayan insanlar, insanların sağlıklı beslenme kalıpları ve aşırı kısıtlama konusunda sağlıksız bir saplantıya sahip olduğu bir yeme bozukluğu olan Ortoreksiya’nın daha fazla örneğini görüyor. Ortoreksiya gibi yeme bozukluklarını tedavi eden çoğu doktor, vejeteryanlık veya veganlık gibi kısıtlayıcı bir diyetin sürdürülmesini önermez.

 

Vegan Diyetinin 7 Tehlikeli Yan Etkisi

 

Sevgili nhmag okurları, Vegan Diyetinin 7 Tehlikeli Yan Etkisi haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için nhmag’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

 

Vegan Diyetinin 7 Tehlikeli Yan Etkisi

YORUMLAR

WORDPRESS: 0