Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

AnasayfaBeslenme

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

Diyetinize saç ve saç derisi sağlığı için en önemli vitaminleri ekleyin.

Evde Maden Suyu Nasıl Yapılır?
Günlük Lif Alımınızı Artırmanın 11 Etkili Yolu
Hamile Kadınlar İçin Limon Suyunun Kanıtlanmış 8 Faydası

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin… Çoğumuz, uzun saç yapmayı zor buluyoruz. Saç bakımı tedavilerini denemek, düzenli olarak büyük paralar harcamak anlamına gelir ki bu, çoğu kişi için uygun bir seçenek değildir. Ancak, bir çare var – saç büyümesi için vitamin kullanmak. Bu doğru! Düzenli saç bakım ve bakım tedavileri için salonlara gitmek yerine doğru vitaminleri tüketmek saç sağlığınızı iyileştirebilir. Bize inanmıyor musun? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

Kuaförünüze gitmek, saçlarınıza özen göstermek ve sabırlı olmak gerekirken, beslenmenin önemini çoğu zaman gözden kaçırıyoruz.

İnsanlar sağlıklı saçın sağlığın bir özelliği olduğunu söylediklerinde haklılar. Hem sağlıklı hem de sağlıklı saçlar, uygun oranlarda yağ, karbonhidrat, vitamin, protein, mineral, su ve lif içeren dengeli bir beslenmenin sonucudur.

Proteinler, mineraller ve vitaminler saç için en kritik üç besindir. Doğru miktarlarda tüketilmeleri hızlı ve sağlıklı saç uzamasına neden olur. Uygun beslenme, arzuladığınız uzun, güzel saçları büyütmek için yapmanız gerekenlerin %90’ını oluşturur.

Sağlıklı saçlar geliştirmenize nasıl yardımcı olduklarını görmek için aşağıda listelenen vitamin ve minerallerin listesine bir göz atın. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

İlgili: Çocuklar İçin Boy Uzatan En İyi 10 Vitamin ve Mineral

Saç Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

1. A Vitamini

A vitamini, yağda eriyen dört vitaminden biridir. Araştırmalar cilt, saç ve yağ bezleri dahil olmak üzere epitel dokularının gelişiminde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Yeterli A vitamini alımı, sağlıklı saç büyümesi için kafa derisini nemlendirmeye yardımcı olan optimal sebum üretimi ile sonuçlanır.

Başka bir çalışma, A vitamini eksikliğinin saç dökülmesine yol açabileceğini göstermektedir.

Yeterli miktarda A vitamini almak önemli olmakla birlikte, fazlası da saç köklerinin sayısını ve uzunluğunu azaltabilir ve saç dökülmesine neden olabilir.

A Vitamini Açısından Zengin Besinler

Tatlı patatesler
Havuçlar
Süt
Ispanak
Kuru kayısı
Mango

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

2. B vitaminleri

i. B12 vitamini
Dr. K. Harish Kumar’a göre, DVL, MD, B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda hayati bir rol oynar. Bu kırmızı kan hücreleri, saç dahil tüm vücut dokularına oksijen taşır.

Çalışmalar, B12 vitamini seviyeleri normal aralıktaysa optimal saç büyümesi potansiyeli olduğunu göstermektedir.

B12 Vitamini Açısından Zengin Besinler

Peynir
peynir altı suyu tozu
Süt
yoğurt

ii. biyotin

Biotin “saç büyüme vitamini” olarak bilinir. B vitamini ailesindeki 12 vitaminden biridir.

Biotinin saç büyümesinde etkinliğini değerlendirmek için bir çalışma yapılmıştır. Sonuçlar, zayıf saç ve tırnak büyümesi olan 18 hastanın biotin aldıktan sonra iyileşme gösterdiğini gösterdi.

Biotin eksikliği çocuklarda taranamayan saçlara neden olabilir. Diğer belirtiler ise saçlarda incelme ve tüm vücutta saç dökülmesidir.

Bununla birlikte, sağlıklı bireyler arasında biyotinin etkinliğine ilişkin veri eksikliği vardır.

Biyotin Açısından Zengin Besinler

Mantarlar
Avokado
Yumurtalar
Fıstık ezmesi
Maya
Ay çekirdeği
Tatlı patates
Karnabahar
Ahududu
Muz
Ceviz
Badem

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

iii. Folik Asit (Folat)

Folat suda çözünen bir B vitaminidir. Folik asit, diyet takviyelerinde kullanılan tamamen oksitlenmiş bir vitamin şeklidir.

Saç oluşturanlar da dahil olmak üzere tüm dokulara oksijen taşınmasını sağlayan kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olur. Saç folikülü hücrelerinin yeniden inşa edilmesinden, saçın beyazlamasını ve saç dökülmesinin önlenmesinden sorumludur.

Folat Açısından Zengin Besinler

Kale
Ispanak
Börülce
Marul
Brüksel lahanası
Yeşil bezelye
kuru fasülye
Kuşkonmaz
Pancar

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

iv. Niasin

B3 vitamini olarak da bilinen Niasin, suda çözünen bir B vitaminidir. Çalışmalar, türevleri olan oktil nikotinat ve tetradesil nikotinat’ın kadınlarda saç dolgunluğunu artırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir (11). Bununla birlikte, bunu oluşturmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Niasin Açısından Zengin Besinler

Marinara spagetti sosu
Esmer pirinç
Yer fıstığı
Patates
Ay çekirdeği

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

3. C vitamini

C vitamini aynı zamanda askorbik asit olarak da bilinir. Bazı gıdalarda doğal olarak bulunan suda çözünür bir mineraldir. E vitamini de dahil olmak üzere vücuttaki diğer antioksidanları yeniden üreten önemli bir fizyolojik antioksidandır.

C vitamininin, bazı kanserlerin gelişimini önleyebilen veya geciktirebilen oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olan antioksidan içeriği aracılığıyla serbest radikallerin zararlı etkilerini kısıtlayıp kısıtlamadığını öğrenmek için çalışmalar devam etmektedir. Bu oksidatif stres blokajı da saçın yaşlanmasını azaltabilir.

Buna ek olarak, araştırmalar yetersiz C vitamini alımının iskorbüte neden olabileceğini göstermektedir. Bunun sonucunda saç kökleri ve tirbuşon saçların çevresinde kanamalar olabilir.

C Vitamini Açısından Zengin Besinler

Limon
Guava
mandalina
Çilekler
Greyfurt

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

4. D vitamini

D vitamini yağda eriyen bir vitamindir. Diğer isimleri kalsiferol (D3 vitamini), kolekalsiferol, ergokalsiferol (D2 vitamini) ve ergosterol (provitamin D2) içerir.

Kalsiyum regülasyonunda, sağlıklı bağışıklık fonksiyonunda ve hücre büyümesinde önemli bir rol oynar.
Araştırmalar, D vitamini düzeylerinin düşmesinin saç dökülmesine neden olabileceğini göstermektedir. Eksikliği normal doğum sonrası saç folikül döngüsünü bozabilir.

Başka bir çalışma, D vitamini analoğunun (cildinize sürdüğünüz sentetik D vitamini merhemi) topikal uygulamasının alopesi areata’yı tedavi edebileceğini bulmuştur.

D vitamini takviyesi, alopesi areata, kadın tipi saç dökülmesi veya telogen effluvium hastalarında terapötik olabilir. Bununla birlikte, D vitamini takviyesinin alopesideki rolünü değerlendirmek için daha geniş hasta grupları ile daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

D vitamini ve saç büyümesi arasındaki gerçek ilişki bilinmemektedir. Vücudumuz güneş ışığına maruz kaldıktan sonra doğal olarak D vitamini üretse de, aşağıdaki besinlerde bulabilirsiniz.

D Vitamini Açısından Zengin Besinler

Peynir
Süt
yoğurt

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

5. E Vitamini

E vitamini, zengin antioksidanlara sahip, yağda çözünen bir bileşik grubudur. Tokoferolün insanlar tarafından tüketilebilen tek form olduğu çeşitli kimyasal formlarda bulunur.

Tokoferolün saç dökülmesi olan 21 kişi üzerindeki etkisini araştırmak için bir çalışma yapılmıştır. Sonuçlar, 8 aylık deneme süresinin sonunda katılımcılardaki saç sayısında önemli bir iyileşme olduğunu gösterdi. Bunun nedeni, tokotrienollerin antioksidan aktivitesinin kafa derisindeki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olmasıdır.

E Vitamini Açısından Zengin Besinler

Badem
Yer fıstığı
pişmiş ıspanak
Ay çekirdeği
Kurutulmuş otlar

 

 

Sevgili NHMAG okurları, Çocuklar İçin Boy Uzatan En İyi 10 Vitamin ve Mineral haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Saçlarınızın Uzaması İçin 5 Temel Vitamin

YORUMLAR

WORDPRESS: 0