Yaz İçin Cilt Bakımı: Sağlıklı ve Işıltılı Bir Cilt İçin İpuçları

AnasayfaCilt Bakımı

Yaz İçin Cilt Bakımı: Sağlıklı ve Işıltılı Bir Cilt İçin İpuçları

Evde Doğal Cilt Bakım Reçeteleri
Melazma Nedir?
Kışın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz İçin Cilt Bakımı… Yazın cilt sağlığınızı korumak ve yaşlanmayı geciktirmek için temizleme, nemlendirme ve güneş koruyucu kullanımına dikkat edin.

Cilt sağlığını korumak ve yaşlanmayı geciktirmek için günlük cilt bakım rutininin üç temel adımı vardır: temizlemek, nemlendirmek ve güneşten korumak. Cildinizi tahriş etmeden ve kurutmadan derinlemesine temizlemek, doğru şekilde nemlendirmek ve düzenli olarak güneş kremi kullanmak bu adımların temelini oluşturur. İhtiyaca göre tonik, serum, peeling ve maske gibi ek ürünler de rutine dahil edilebilir. Cilt bakım rutini, özellikle cilt tipine ve mevsimlere göre kişiye özel olarak ayarlanmalıdır. Memorial Wellness Dermatoloji Bölümünden Uz. Dr. Gizem Pınar Sun, yaz mevsiminde yapılması gereken cilt bakımları hakkında bilgi verdi.

Yaz İçin Cilt Bakımı

Uz. Dr. Gizem Pınar Sun

Cildinizi Vitaminlerle Destekleyin

Yaz aylarında güneş ışınlarının etkisi arttıkça, güneş koruyucu kullanım sıklığını artırmak önemlidir. Güneş koruyucunun etkisini artırmak ve cildinizi korumak için C ve E vitamini gibi antioksidanlar kullanabilirsiniz. Ayrıca maske ve peelinglerle cildinizi ölü deri hücrelerinden arındırarak yaz sezonuna hazırlayabilirsiniz.

Yaz İçin Cilt Bakımı: Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunmak

Yaz İçin Cilt Bakımı… Yaz ayları, cildin güneşe en fazla maruz kaldığı dönemdir. Bu nedenle, yüksek SPF içeren güneş kremleri kullanmak büyük önem taşır. Yazın artan nem oranı, cildin daha yağlı bir hissiyatla parlamasına neden olabilir. Yağlı ve karma ciltler için su bazlı, matlaştırıcı nemlendiriciler tercih edilebilirken, kuru ciltler daha hafif nemlendiriciler kullanmalıdır.

Güneş Kremi Kullanımı

Geniş spektrumlu ve suya dayanıklı güneş kremleri, UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlar. Güneşe çıkmadan 15 dakika önce uygulanmalı ve iki-üç saatte bir yenilenmelidir. Yeterli miktarda güneş kremi kullanarak yüz, kulaklar, boyun, dekolte ve el sırtlarını koruyun. Suya girdikten sonra güneş kremini tekrar uygulamak da önemlidir. Ayrıca, öğle saatlerinde dışarı çıkmaktan kaçının ve fiziksel bariyerler kullanın.

Yazın Güvenle Yapılabilen Kozmetik İşlemler

Yazın bazı kozmetik işlemler yapılabilir. Işık bazlı lazer tedavileri ve deride travmaya yol açan uygulamalardan kaçınılırken, cilt bakımı, botoks, dermal dolgu, PRP, mezoterapi, HIFU ve altın iğne gibi işlemler güvenle uygulanabilir. İşlem sonrası güneş koruyucu kullanmak her zaman gereklidir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0