Bir Terapiste Gitmeniz Gerektiğine Dair 10 İşaret

AnasayfaYaşam

Bir Terapiste Gitmeniz Gerektiğine Dair 10 İşaret

Dua Sağlığınıza Faydalı mı?
İyi Arkadaşlar Hayatınızı Güzelleştirir
Kalp Sağlığınıza Zararlı Alışkanlıklar

Bir Terapiste Gitmeniz Gerektiğine Dair 10 İşaret…

Hepimiz hayatımızın bir noktasında stres, kaygı, ruh hali değişimleri ve diğer duygusal sıkıntı biçimlerini yaşarız. İster profesyonel bir aksilik, reddedilme, mali sorunlar, ilişkiler, kişisel kayıp veya başka bir nedenle olsun. Çoğu zaman, sonunda geri dönebiliriz. Ancak bazen bunu yapmak için biraz fazladan yardıma ihtiyacımız olabilir.

Belki kendinizi yetersiz veya boş hissediyorsunuz ve “bundan kurtulamıyorsunuz”. Veya belki de yaşam tarzınızda kıramadığınız bazı olumsuz kalıpları fark ediyorsunuz. Bazen zihinsel veya duygusal sıkıntı belirtileri açıktır. Ancak diğer zamanlarda, kesin olarak belirlemek daha zordur.

Uzmanlar, “Duygularımız, düşüncelerimiz ve yaptığımız şeyler enerjimiz, üretkenliğimiz ve genel sağlığımız üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir” diyor. “Akıl sağlığınızla ilgilenmek, günlük stres etkenleriyle başa çıkma ve zorluklarla daha etkili bir şekilde başa çıkma yeteneğinizi güçlendirir” diyor. Bu nedenle, zihinsel sağlığınıza dikkat etmeniz ve işlerin kontrolden çıktığını hissettiğinizde yardım istemeniz çok önemlidir.

Psikoterapi nedir?

Çoğu zaman, insanlar “terapi” kelimesini duyduklarında çıldırırlar. Ancak yaygın yanılgının aksine, psikoterapi sadece akıl hastalığıyla mücadele edenler için değildir. Stres, yoğun duygular veya yaşam geçişleri yaşayan ve hayatını iyileştirmek isteyen herkes için faydalı olabilir.

Akıl sağlığı uzmanlarına göre, profesyonel yardım alma zamanının geldiğine dair on kritik işaret:

Duygularınızı düzenlemekte zorlanıyorsunuz.

Hepimiz hayatımızın bir noktasında üzgün, endişeli veya kızgın hissetsek de, bu duyguları ne sıklıkta veya ne yoğunlukta hissettiğinize dikkat etmek önemlidir.

İşte veya okulda etkili bir şekilde performans göstermiyorsunuz.

İşteki veya okuldaki performansın düşmesi, psikolojik veya duygusal sorunlarla mücadele edenler arasında yaygın bir işarettir.

Uyku veya iştahta değişiklikler veya kesintiler yaşıyorsunuz.

Uzun bir süredir normalden az veya fazla yemek yediğinizi veya uyuduğunuzu fark ederseniz, duraklama düğmesine basmanın ve durumu ciddi bir şekilde değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir.

İlişkiler kurmak ve sürdürmek için mücadele ediyorsunuz.

Psikolojik veya duygusal sorunlarla mücadele eden insanlar, işte veya okulda ilişkiler geliştirmekte, takım halinde çalışmakta veya üstleri, meslektaşları veya astları ile iletişim kurmakta da zorluk yaşayabilir.

Travma yaşadın.

Fiziksel veya cinsel taciz veya başka bir travma geçmişi olan ve tam olarak iyileşmemiş olanlar da konuşma terapisinden büyük ölçüde yararlanabilirler.

Normalde yaptığınız aktivitelerden artık zevk almıyorsunuz.

Psikolojik veya duygusal sorunlarla mücadele eden insanlar genellikle hayattan kopuk veya yabancılaşmış hissederler. Sonuç olarak, ister hobi ister sosyalleşme olsun, genellikle yapmayı sevdikleri şeylere olan ilgilerini kaybederler.

Yas tutuyorsun.

İster boşanma, ister önemli bir ayrılık veya sevilen birinin kaybı olsun, herhangi bir türden kederin üstesinden gelmek, özellikle de bu duygusal yükü paylaşacak kimseniz yoksa, uzun ve sancılı bir süreç olabilir. Kısa sürede önemli kayıplar yaşayanlar için çile iki kat daha zor.

Fiziksel sağlığınız darbe aldı.

Uzmanlar “Ruh sağlığına fiziksel sağlık kadar önem vermiyoruz ve bunların birbiriyle bağlantılı olduğu düşünüldüğünde bu çok büyük bir hata” diyor.

Kendinizi geliştirmek istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz.

Uzmanlar “Terapi, hem kendinizle hem de başkalarıyla ilişki içinde olabileceğiniz en iyi kişi olmanıza yardımcı olabilir” diyor. Kendinizi içinde bulduğunuz yapışkan kişilerarası durumları çözmenize ve daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. “Yetenekli bir terapist, bir durumda kendi rolünüzü ve daha iyi bir sonuç elde etmek için neyi farklı yapabileceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

Başa çıkmak için madde ya da seks kullanıyorsun.

Uzmanlar, zihinsel veya duygusal stres altındayken, “başa çıkmak için ödüllendirici, uyuşturan, dikkati dağıtan veya yıkıcı şeylere yöneliyoruz – bu da neden madde kullanımı ve seksin başa çıkma mekanizmaları olarak kullanıldığını açıklıyor.”

YORUMLAR

WORDPRESS: 0