Enerjinizi Artırmak İçin 9 İpucu

AnasayfaYaşam

Enerjinizi Artırmak İçin 9 İpucu

Ginseng, guarana ve krom pikolinat gibi enerji artırıcıların gerçekten işe yaradığına dair çok az bilimsel kanıt var veya hiç yok.

Doğru Zamanlama ile Yaşam Kalitenizi Artırın
Mutlu İnsanların Yaptığı 5 Şey
Yeni Bir İlişkiye Girmenin Riskleri

Enerjinizi Artırmak İçin 9 İpucu… Enerji artırıcı olarak lanse edilen çok sayıda vitamin, şifalı bitki ve diğer takviyeleri mevcut. Ancak ginseng, guarana ve krom pikolinat gibi enerji artırıcıların gerçekten işe yaradığına dair çok az bilimsel kanıt var veya hiç yok. Neyse ki, kendi doğal enerji seviyenizi geliştirmek için yapabileceğiniz şeyler var. İşte dokuz ipucu:

1. Stres Kontrolü

Stres kaynaklı duygular büyük miktarda enerji tüketir. Bir arkadaş veya akraba ile konuşmak, bir destek grubuna katılmak veya bir psikoterapist görmek stresin dağılmasına yardımcı olabilir. Meditasyon, kendi kendine hipnoz, yoga ve tai chi gibi gevşeme terapileri de stresi azaltmak için etkili araçlardır.

2. Yükünüzü Hafifletin

Yorgunluğun ana nedenlerinden biri fazla çalışmaktır. Fazla çalışma, mesleki, ailevi ve sosyal yükümlülükleri içerebilir. “Yapılması gereken” faaliyetler listenizi düzene sokmaya çalışın. En önemli görevler açısından önceliklerinizi belirleyin. Daha az önemli olanları ayırın. Gerekirse iş yerinde ekstra yardım istemeyi düşünün.

3. Egzersiz

Egzersiz neredeyse daha rahat uyuyacağınızı garanti eder. Ayrıca hücrelerinize yakmak için daha fazla enerji verir ve oksijeni dolaştırır. Ve egzersiz, ruh halini yükseltmeye yardımcı olan daha yüksek beyin dopamin seviyelerine yol açabilir. Yürürken, ekstra sağlık yararları elde etmek için periyodik olarak hızı artırın.

4. Sigaradan Kaçının

Sigaranın sağlığınızı tehdit ettiğini biliyorsunuz. Ancak sigara içmenin aslında uykusuzluğa neden olarak enerjinizi emdiğini bilmiyor olabilirsiniz. Tütünün içindeki nikotin bir uyarıcıdır, bu nedenle kalp atış hızını hızlandırır, kan basıncını yükseltir ve uyanıklıkla ilişkili beyin dalgası aktivitesini uyararak uykuya dalmayı zorlaştırır. Ve bir kez uykuya daldığınızda, bağımlılık yapan gücü sizi aşermeyle uyandırabilir.

5. Uykunuzu Kısıtlayın

Uykusuz olabileceğinizi düşünüyorsanız, daha az uyumayı deneyin. Bu tavsiye kulağa tuhaf gelebilir, ancak gerçekte ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğunu belirlemek, yatakta uyumadan geçirdiğiniz süreyi azaltabilir. Bu süreç uykuya dalmayı kolaylaştırır ve uzun vadede daha dinlendirici bir uyku sağlar. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Gün içinde şekerleme yapmaktan kaçının.
İlk gece normalden daha geç yatın ve sadece dört saat uyuyun.
Bu dört saatlik süre boyunca iyi uyuduğunuzu düşünüyorsanız, ertesi gece 15-30 dakika daha uyku ekleyin.
Yatakta kaldığınız süre boyunca sağlıklı bir şekilde uyuduğunuz sürece, ardışık gecelerde uykuyu yavaş yavaş eklemeye devam edin.

6. Enerji İçin Yeyin

Düşük glisemik indeksli (şekerleri yavaş emilen) yiyecekler yemek, genellikle hızlı emilen şekerleri veya rafine nişastaları yedikten sonra ortaya çıkan enerjideki gecikmeyi önlemenize yardımcı olabilir. Düşük glisemik indeksli gıdalar arasında tam tahıllar, yüksek lifli sebzeler, fındık ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar bulunur. Genel olarak, yüksek karbonhidratlı gıdalar en yüksek glisemik indekse sahiptir. Proteinler ve yağlar sıfıra yakın glisemik indekslere sahiptir.

7. Kafeini Kendi Yararınıza Kullanın

Kafein uyanıklığı artırmaya yardımcı olur, bu nedenle bir fincan kahve içmek zihninizi keskinleştirmeye yardımcı olabilir. Ancak kafeinin enerji verici etkilerini elde etmek için onu akıllıca kullanmalısınız. Özellikle çok miktarda veya öğleden sonra 2’den sonra tüketildiğinde uykusuzluğa neden olabilir.

8. Alkolü Sınırlayın

Öğleden sonra çöküşüne karşı en iyi korunma yöntemlerinden biri, öğle yemeğinde alkol almaktan kaçınmaktır. Alkolün yatıştırıcı etkisi özellikle öğle saatlerinde daha güçlüdür. Benzer şekilde, akşamları enerjik olmak istiyorsanız saat beş kokteylinden kaçının. İçecekseniz, enerjinizin azalmasını umursamadığınız bir zamanda ölçülü olarak yapın.

9. Su İçin

En zorlu dayanıklılık aktiviteleri dışında herkes için performansı arttırdığı gösterilen tek besin nedir? Pahalı bir spor içeceği değil. Su. Vücudunuzda sıvı eksikliği varsa, ilk belirtilerden biri yorgunluk hissidir.

 

 

Enerjinizi Artırmak İçin 9 İpucu

YORUMLAR

WORDPRESS: 0