Çapraşık veya Çarpık Dişler Nasıl Düzeltilir?

AnasayfaDiş Sağlığı

Çapraşık veya Çarpık Dişler Nasıl Düzeltilir?

Dişler Ve Diş Etleri İçin En İyi Vitaminler
Sağlıklı, Doğal Bir Gülümseme İçin 6 İpucu
Sağlıklı Diş Ve Diş Etleri İçin Yapılması Gerekenler

Çapraşık veya Çarpık Dişler Nasıl Düzeltilir?.. Çarpık dişler, çarpık dişler veya çapraşık dişler genellikle çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda görülür. Dişler üst üste binecek, bükülecek, açı yapacak veya dönecek şekilde büyüdüğünde ve büyüdüğünde, çapraşık, çarpık veya yanlış hizalanmış hale gelirler.

Çapraşık veya Çarpık Dişler Nasıl Düzeltilir?

Üst sıradaki çapraşıklığın ortak belirtileri ön diş veya yüksekte oturan ve dışa dönük dişlerdir. Alt çenede üst üste binen ön dişler son derece yaygındır. Bu diş çapraşıklığı, yaşlandıkça ihmal edilirse çoğunlukla daha da kötüleşir.

Diş dizilimi ile ilgili bu tür sorunlar sadece gülüşünüzü mahvetmekle kalmaz, aynı zamanda uzun vadede çeşitli ağız ve genel sağlık sorunlarına da yol açabilir. Sırasız, çapraşık veya çarpık dişleri düzeltmenin yaygın nedenlerini, ilgili sorunları, ortodontik tedavi seçeneklerini ve avantajlarını anlayalım.

İlgili: Diş Estetiğinde En İyi Uygulamalar

Çarpık Dişlere Ne Sebep Olur?

Süt dişleri ve kalıcı dişler ya doğal olarak büyüyebilir ya da daha sonra çarpık hale gelebilir.

Zayıf Tekrarlayan Davranışlar

Uzun süre başparmak veya emzik emme, dil itme veya ağızdan nefes alma gibi tekrarlayıcı davranışlar, süt dişlerini orijinal konumlarının dışına itebilir ve dolayısıyla hizasız hale gelebilir. Bazen bebeklerdeki geçici dişler, kendi diş eti boşluklarını dolduramayacak kadar küçük oldukları için çarpık pozisyonlara girerler.

Diyet

Yumuşak veya işlenmiş yiyecekler birkaç yıl boyunca aşırı tüketilirse çiğneme miktarını önemli ölçüde azaltır. Bu değişiklik, kollektif çene boyutunu değiştirerek onu daha küçük hale getirdi. Daha kısa olan çenenin genellikle yanlış hizalanmış, çapraşık veya çarpık dişlere neden olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca, özellikle çocuklarda yetersiz beslenme diş çürümesine ve yetersiz diş gelişimine neden olabilir ki bu ikisi de çarpık dişlerin potansiyel tetikleyicileridir.

Maloklüzyon

Çene kapandığında ve her iki çenedeki dişler birbirine tam oturmadığında ortaya çıkan durum maloklüzyon veya yanlış hizalanmış çene olarak bilinir. Farklı tipler arasında underbite ve overbite bulunur. Bir underbite durumunda, alt ön dişler üst ön dişlerden daha uzağa çıkıntı yapar. Aşırı kapanışta ise üst ön dişler alt ön dişlerden dışarı doğru çıkıntı yapar.

Genetik

Ebeveynlerden birinin veya her ikisinin dişleri çarpık veya çapraşıksa, çocuğun da aynı sorunu yaşaması mümkündür.

İncinme

Bir yaralanma durumunda yüze veya ağza güçlü bir darbe, dişleri yerinden oynatarak yanlış hizalanmış dişlere neden olabilir.

Çapraşık veya Çarpık Dişler Nasıl Düzeltilir?

Çarpık Dişler Neden Kötüdür ve Nedeniyle İlgili Sorunlar Nelerdir?

Çarpık dişleri veya yanlış hizalanmış ısırıkları olan kişiler genellikle aşağıdaki sorunlarla karşılaşır:

Ağız Sağlıgı

Aralıkların arasında yiyecek parçacıklarının kalabilmesi nedeniyle dişlerin iyice temizlenmesi zorlaşır. Bu da çürüklere ve diş eti hastalıklarına yol açabilir. Uzun süre göz ardı edilirse diş eti hastalıkları, diş eti dokusuna, dişlere ve kemiklere zarar verebilecek daha ciddi bir enfeksiyon şekli olan periodontite dönüşebilir.

Benlik Saygısı

Çarpık gülümseme güveni azaltabileceğinden ve bireyi sosyal olarak garip hale getirerek benlik saygısını etkileyebileceğinden yaşam kalitesi etkilenebilir.

Sağlık Sorunları

Çiğneme gibi basit eylemler zorlaşabilir ve bu da sindirim sorunlarına yol açabilir.

Konuşma Yeteneği

Bazı durumlarda, yanlış hizalanmış veya çarpık dişler, ses çıkarma yeteneğini etkileyerek konuşma sorunlarına neden olabilir.

Aşırı Aşınma ve Yıpranma

Yanlış hizalanmış dişler, dişler, diş etleri ve çene kasları üzerinde aşırı aşınma ve yıpranmaya yol açan ekstra baskı oluşturabilir. Bu, çene gerilmesine, kronik baş ağrılarına, dişlerin çatlamasına ve hatta temporomandibular eklem bozukluğuna neden olabilir.

Çapraşık veya Çarpık Dişler Nasıl Düzeltilir?

Çarpık Diş Nasıl Düzeltilir?

Dişlerin düzeltilmesi ve çarpık ve yanlış hizalanmış dişlerin düzeltilmesi için birden fazla tedavi mevcuttur. Bunlar aşağıda açıklandığı gibidir:

Diş teli

Özellikle ileri derecede çapraşık dişler için en sık tercih edilen tedavilerden biridir. Günümüzde mevcut olan farklı diş teli türleri şunlardır:

Metal Diş Teli

Bunlar parantez ve tellerden oluşur ve biraz hacimlidir. Tahrişe veya rahatsızlığa neden olabilirler. Bununla birlikte, metal diş telleri, aşırı kalabalık dişler veya karmaşık ısırma sorunları için en güçlü ve en iyisidir.

Seramik Diş Teli

Yapıları metal diş tellerine benzer ancak diş rengindedirler ve bu nedenle neredeyse görünmezler. Bu nedenle seramik diş telleri metal diş tellerine göre daha popülerdir.

Invisalign

Invisalign diş telleri biraz pahalı ama son derece kullanışlı, rahat ve kullanımı ve çıkarılması kolaydır. Şeffaf plastik tepsilerdir ve dişlerin küçük artışlarla kaydırılmasına yardımcı olurlar.

Diş Mandalları

Çıkarılabilir ve sabit olmak üzere iki seçeneği vardır. Diş tellerinden çok daha ucuzdurlar ve diş hekimine daha az ziyaret gerektirirler.

Kaplamalar

Dişler daha az çarpık veya çapraşıksa, kaplamalar bunları kolayca düzeltebilir. Aslında dişlerinizi düzeltmeyip düz görünmelerini sağladıkları için daha çok estetik bir çözümdürler. Dişlerin ön yüzeyine uygulanan kompozit veya porselen kaplamalardır.

Taçlar

Bu, birçok dişin yeniden yapılandırılmasını ve ardından dişlerin üzerine porselen veya metal bir taç takılmasını içerir. Çok sayıda sağlıklı dişin çekilmesi gerektiğinden en az tercih edilen seçenektir.

Çapraşık veya Çarpık Dişler Nasıl Düzeltilir?

Çarpık Veya Eğri Dişleri Düzeltmenin Faydaları Nelerdir?

Diş düzeltme sadece gülümsemeniz için harikalar yaratmakla kalmaz, aynı zamanda sizi ağız ve genel sağlık cephesinde birçok sorundan kurtarır. İşte çarpık dişleri düzeltmenin faydalarından bazıları:

Diş etleri dişlerin etrafına daha güvenli bir şekilde oturur ve bu da periodontal problemlerin önlenmesine yardımcı olur
Dişlerin temizlenmesi ve diş ipi ile temizlenmesi daha kolaydır
Dişlerin aşırı aşınması ve yıpranması giderilir
Dişler çıkıntılı olmadığından kaza anında zarar görme ihtimalleri daha düşüktür.
Yanlış hizalanmış çene nedeniyle diş etleri ve kemikler üzerinde aşırı baskı olmaz ve bu nedenle yüz veya boyundaki ağrı ve baş ağrıları olasılığı azalır.
Çiğneme artık bir zorluk olmaktan çıkıyor ve bu nedenle hazımsızlık gibi ilgili genel sağlık sorunları da azalıyor.
Düz gülümseme, kişiliğin önemli bir parçasıdır. Güven ve benlik saygısını artırır

 

 

Sevgili NHMAG okurları, Çapraşık veya Çarpık Dişler Nasıl Düzeltilir? haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet, Psikoloji, Astroloji, Burç Yorumları, Kişisel Gelişim, Pratik ve Sağlıklı Yemek Tarifleri gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG‘ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Çapraşık veya Çarpık Dişler Nasıl Düzeltilir?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0