Kıskanç Arkadaşların 8 İşareti ve Başa Çıkmanın Basit Yolları

AnasayfaYaşam

Kıskanç Arkadaşların 8 İşareti ve Başa Çıkmanın Basit Yolları

Arkadaşınız kendiniz hakkında kötü hissetmenize neden oluyorsa, çözülmemiş bir kıskançlıkla uğraşıyor olabilir.

Kadınların Erkekleri Sinirlendirdiği 10 Şey
Sağlıklı ve Mutlu Bir İlişkinin 9 Önemli Niteliği
Mafen Okulları: Eğitimde Yenilikçi Bir Yaklaşım

Kıskanç Arkadaşların 8 İşareti ve Başa Çıkmanın Basit Yolları… Ne kadar süredir arkadaş olursanız olun, herhangi bir arkadaşlığı mahvedebilecek zehirli bir faktör kıskançlıktır. Kıskanç arkadaşlar genellikle güvensizlik, korku veya öfke tarafından yönlendirilir. Ayrıca, düşük benlik saygısı ve güven eksikliği tarafından tetiklenirler.

Kıskanç Arkadaşların 8 İşareti ve Başa Çıkmanın Basit Yolları

Toplum genellikle arkadaşları kariyerlerine göre karşılaştırır, bu da daha az başarılı olanlar arasında bu kıskançlık duygusunu uyandırabilir. Kıskançlık açıkça ifade ediliyorsa, içten bir konuşma yapılarak veya daha dikkatli olunarak giderilebilir. Sorun, birisi arkadaşlık kisvesi altında kıskanç davrandığında ortaya çıkar. Sonuçlar her iki tarafın da hayatını zihinsel olarak etkileyebilir ve arkadaşlığı daha da bozabilir.

Bu nedenle, temel nedeni belirlemek ve sorunu ele almak önemlidir. Peki, arkadaşınızın sizi kıskandığını nasıl anlayabilirsiniz? Okumaya devam edin.

Kıskanç Bir Arkadaşın 8 İşareti

Kıskanç Arkadaşların 8 İşareti ve Başa Çıkmanın Basit Yolları

Kıskanç Arkadaşların 8 İşareti ve Başa Çıkmanın Basit Yolları

Başkalarının başarısına hayran olmak, kendimiz için de bir şeyler başarmamıza yardımcı olan olumlu kıskançlık olarak tanımlanır. Öte yandan, zehirli bir arkadaş başarınızı veya mutluluğunuzu takdir etmediğinde ve onu mahvetmeye çalıştığında kıskançlık baş gösterir.

Örneğin, yeni bir başarıyı paylaşıyor veya yaklaşan seyahatinizle ilgili bir ön bilgi veriyor olabilirsiniz ve arkadaşınız omuzlarını silker. Bu tür belirti ve işaretler onların niyetlerini anlamanıza yardımcı olabilir ve sizi kıskanabilirler. İşte bunlardan vazgeçebilecek diğer birkaç davranış kalıbı:

1. Müjdeyi Olumsuz Bir Yaklaşımla Karşılamak

Mesleki alanınızda başarılı olmuş ve bunu en yakın arkadaşınızla paylaşmak istemiş olabilirsiniz. Arkadaşınız sizi tebrik etmek yerine, başarının olası olumsuz sonuçlarına işaret edebilir. Hatta sahte yürekli gibi görünebilecek bir şekilde sizi takdir edebilir ve tebrik edebilirler.

2. Her Şey Onlar Hakkında

Kıskanç bir arkadaş sizi ve hikayelerinizi asla dinlemeyecektir. Bunun yerine, sizin bir ifadeyi tamamlamanızı ve onların hikayesiyle arasını kesmenizi beklerler. Mükemmel bir sohbette biri diğerine cevap verebilir ve ikisi arasında empati gelişir. Ancak zehirli bir arkadaş söz konusu olduğunda, her şey sadece onların etrafında dönecektir.

3. Sizi Desteklemezler

Kıskanç arkadaşınız, ister bir iş, ister bir ilişki veya başka bir başarı olsun, çabalarınızda sizi asla desteklemeyecektir. Hatta keskin sözleriyle sizi incitebilir ve başarınız konusunda cesaretinizi kırabilirler. Boğulmadan dur!

4. Sizi Gizlice Taklit Eder

Siz fark etmeyebilirsiniz ama arkadaşınız sizi gizlice taklit ediyor. En iyi arkadaşınız (sözde) sizi kopyalayıp giyim tarzınızı yansıttığında veya belki de konuşmanızı taklit ettiğinde rekabet başlar.

5. Kendinizi Kötü Hissetmenize Neden Olurlar

Kıskanç Arkadaşların 8 İşareti ve Başa Çıkmanın Basit Yolları

Kıskanç Arkadaşların 8 İşareti ve Başa Çıkmanın Basit Yolları

İsteksiz bir arkadaş, başarılı olsanız bile kendinizi yetersiz hissetmenize neden olabilir. Başarınız hakkında ne düşünürseniz hissedin, eğer yakın arkadaşınız sizi onaylamazsa, bundan tam olarak zevk alamazsınız. Bir arkadaşınız da sizi kıskanabilir ve bunu önünüzde sergilemeyebilir. İçinize olumsuzluk aşılarlar, kendiniz hakkında kötü hissetmenize neden olurlar.

6. Güvensizlikle Mücadele Ederler

Arkadaşınız, özellikle yeni arkadaşlar edindiğinizde yapışkan hale gelir. Yanlış giden her şey için yeni arkadaşlarını suçlamaya, seni eleştirmeye ve seni başkalarından ayırmaya çalışırlar. Toksik insanlar güvensiz olma ve değiştirildiklerini hissetme eğilimindedir. Kıskançlık duygusunu tetikleyen bir aşağılık kompleksinden muzdariptirler.

7. Sempati Kazanmak İçin Genellikle Yalan Söylerler

Zehirli ve kıskanç arkadaşların akıllarının bir köşesinde her zaman sabit bir hikaye vardır. Hatta bir durumdan kaçmak için anlık hikayeler uydurabilir ve sempatinizi kazanmak için yalan söyleyebilirler. Egolarından da emin olmayan güvensiz yaratıklardır.

8. Sizi Aşmaya Çalışabilirler

Kıskanç bir arkadaş, ellerinden geldiğince senin yerini almaya ve seni geçmeye çalışabilir. Bir araba satın alırsınız ve aynı arabanın daha üst bir modelini satın alarak sizi geçmeye çalışırlar.

Kıskançlık arkadaşlar arasında devam edebilir ve hatta zamanla gelişebilir. Arkadaşınızda yukarıdaki kıskançlık belirtilerini fark ederseniz, aranızda oluşmuş olabilecek farklılıkları anlamaya çalışın. Arkadaşınızı bir kötü adam olarak resmetmek yerine, arkadaşlığınızı kurtarmaya odaklanın. Bu sorunu çözmenin yolları için bir sonraki bölüme geçin.

Kıskanç Arkadaşlarla Nasıl Başa Çıkılır?

Kıskanç Arkadaşların 8 İşareti ve Başa Çıkmanın Basit Yolları

Kıskanç Arkadaşların 8 İşareti ve Başa Çıkmanın Basit Yolları

Arkadaşınızın davranışları sizi rahatsız etse bile çok değerli olan dostluğunuzun saçma sapan sebeplerle bozulmamasını sağlamalısınız. Sohbete başlama şekliniz, arkadaşınızla ilişkinizin durumunda büyük bir fark yaratır. Kıskanç arkadaşınızla başa çıkmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

1. Yapıcı Bir Şekilde Yanıt Verin

Güvensizliği olan arkadaşların sürekli desteğe ve şefkate ihtiyacı vardır. Sorunu çözmek için her türlü çabayı göstermeniz yardımcı olacaktır. Başlangıçta arkadaşınızın kötü davranışını ve güvensizliğini azaltın ve niyetinizin açık ve spesifik olması gereken yapıcı bir şekilde yanıt verin.

2. Arkadaşlarınızı Rahatlatın Ama Kendinizi Yüzüstü Bırakmayın

İkiniz de ilişkinizi geliştirmek için inisiyatif almalısınız. Başarı haberlerini paylaşabilirsiniz ancak arkadaşınızı incitmemeye veya tartışmaya olumsuzluk getirmemeye dikkat edin. Kıskançlık arkadaşlıkta haksızlıktır ve birbirinizi suçlamak yerine arkadaşınızı rahatlatmalı ve ilişkinizin doğasını anlamalısınız. Sadece arkadaşınızın güvenini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda ilişkiyi de geliştirecektir.

3. Kıskançlık Sağlıklı Olmalıdır

Kıskançlık birkaç durumda sağlıklı olabilir, ancak kavgaya girmek veya birbirinden kaçınmak zehirli olabilir. Bu nedenle, arkadaşınızla sağlıklı bir ilişki kurmaya odaklanın ve zehirli kıskançlığı ortadan kaldırın.

Arkadaşlardan uzaklaşmak hayatın bir parçasıdır ve çoğu zaman çeşitli sebeplerden dolayı kıskançlık duygularına yol açar. Journal of Personality and Social Psychology’de 42 katılımcının deneyimine dayanan bir araştırma, insanların arkadaşlarını üçüncü bir kişiye kaptırdıklarında, karşılıklı olarak uzaklaşmaya kıyasla daha fazla kıskançlık yaşadıkları sonucuna vardı. Bu, “arkadaş korumayı” (arkadaşını geri kazanma) teşvik etti ve sağlıklı kıskançlık olarak adlandırılabilir. Aşağıdaki grafik, bir arkadaşı kaybettikten sonra hissedilen duyguların yoğunluğunu göstermektedir.

4. Arkadaşınızın Başarılarını ve Güçlü Yönlerini Belirleyin

Kıskanç Arkadaşların 8 İşareti ve Başa Çıkmanın Basit Yolları

Kıskanç Arkadaşların 8 İşareti ve Başa Çıkmanın Basit Yolları

Terazileri dengeleyerek durumu düzeltebilirsiniz. Arkadaşınızdan takdir beklediğiniz sıklıkta çalışmaları ve başarıları için övün. Başarılarınızdan yılmamalı veya hayatınızdaki başka birinin yerini alma korkusu yaşamamalıdırlar. Yeni arkadaşlar için olduğu kadar bir aşk ilgisi için de geçerlidir.

5. Duygularla Yüzleşin

Sessiz kalmak sadece durumu daha da kötüleştireceğinden, arkadaşınızla konuşun ve duygularınızı açığa çıkarın. Ayrıca arkadaşınıza, hiç kimsenin onların yerini alamayacağına ve onların hayatınızdaki konumlarının bozulmamış olduğuna dair güvence vermelisiniz.

Bununla birlikte, kıskançlık bazen bir güven artırıcı olabilir ve daha iyi şeyler elde etmek için takviye sağlayabilir. Kıskançlık, arkadaşlığınızın sürücü koltuğunda değilse, arkadaşınıza olan inancınızı koruyun ve her şeyin yolunda gitmesine izin verin. Zihinsel huzurunuzu bozan herhangi bir olayla başa çıkmak için şükran ve baş etme tekniklerini uygulayabilirsiniz. Ancak hiçbir şey işe yaramazsa, iyiliğiniz için kendinizi yeşil gözlü arkadaşınızdan ayırmaktan çekinmeyin.

 

 

 

 

Sevgili NHMAG okurları, Kıskanç Arkadaşların 8 İşareti ve Başa Çıkmanın Basit Yolları yazımızı beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Kıskanç Arkadaşların 8 İşareti ve Başa Çıkmanın Basit Yolları

YORUMLAR

WORDPRESS: 0